Connect with us

Gündem

HDP’den 10 Ekim açıklaması, “Katliamlardaki gerçek sorumlulardan hesap sorana kadar yolumuza devam edeceğiz

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 6. yıl dönümünde HDP, “Katliamlardaki gerçek sorumlulardan hesap sorana kadar yolumuza devam edeceğiz. Bu ülkede barış, özgürlük ve demokrasi bizim mücadelemizle mutlaka gerçekleşecek” açıklamasını yaptı.

Published

on

HDP'den 10 Ekim açıklaması, “Katliamlardaki gerçek sorumlulardan hesap sorana kadar yolumuza devam edeceğiz

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 6. yıl dönümünde HDP, “Katliamlardaki gerçek sorumlulardan hesap sorana kadar yolumuza devam edeceğiz. Bu ülkede barış, özgürlük ve demokrasi bizim mücadelemizle mutlaka gerçekleşecek” açıklamasını yaptı.

HDP, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 6. yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı. Patlamada hayatını kaybeden 103 ve yaralanan 419 kişinin anıldığı HDP açıklaması şöyle:

“ON BİNLERCE İNSANIMIZIN ANKARA’YA GELİŞ AMAÇLARINI DA UNUTMADIK”

“10 Ekim Ankara Gar Katliamının üzerinden 6 yıl geçti. Ne acılarımız küllendi ne öfkemiz bitti ve ne de katliamın sorumlularından hesap sorma, gerçek katilleri ortaya çıkarma ve yitirdiklerimizin hayallerini yaşatma mücadelemiz zayıfladı. Veysel’in gülüşünü de; yitirdiğimiz 103, yaralanan 419 yoldaşımızın, Türk, Kürt, Alevi, Sünni, kadın, emekçi, genç, yaşlı on binlerce insanımızın güle oynaya, bir festival havasında Ankara’ya geliş amaçlarını da unutmadık.

“TAŞERON IŞİD ÇETESİ OLSA DA ASIL SORUMLU DEMOKRASİ KARŞITLARIDIR”

2015 yılında başlattıkları bu karanlık sürecin, katliamlar serisinin taşeronu IŞİD çetesi olsa da asıl sorumlu; katillere yol gösterenler, barış düşmanları, demokrasi karşıtlarıdır. ‘Bize 400 vekil verin bu iş huzur içinde çözülsün’ diyenlerdir, sınırları IŞİD’in cirit attığı güvenli bölgelere dönüştürenlerdir, ‘öfkeli çocuklara’ TIR’lar dolusu silah gönderenlerdir. 6 yıldır süren göstermelik katliam yargılamalarında da bu hakikati gördük. Asıl sorumlular gizlenmeye, Cumhuriyet tarihinin bu en büyük sivil katliamlarından biri olan 10 Ekim’in sorumluluğunu 3-5 zavallı tetikçiye yüklemeye yönelik açık bir çaba var. Katili aklamaya mağduru cezalandırmaya yönelik politikayla katliam sürecini sürdürmek istiyorlar. Katliamlardaki gerçek sorumlulardan hesap sorana kadar yolumuza devam edeceğiz. Bu ülkede barış, özgürlük ve demokrasi bizim mücadelemizle mutlaka gerçekleşecek.”

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar