Connect with us

Gündem

Hakkındaki suç duyurusu için ifade veren İlker Başbuğ: Hiçbir şekilde savunma yapmayacağım

Kitap tanıtımı için yaptığı söyleşide kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında suç duyurusu yapılan Başbuğ, “Bu suç duyurularına karşı hiçbir şekilde savunma yapmayacağım” dedi

Published

on

Hakkındaki suç duyurusu için ifade veren İlker Başbuğ: Hiçbir şekilde savunma yapmayacağım

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, hakkında yapılan suç duyurularına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verdi.

Başbuğ, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında savcılığın daveti üzerine avukatıyla Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına geldi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Suçlar Soruşturma Bürosunda savcılığa yazılı ifade sunduğu öğrenilen Başbuğ, buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeden ayrıldı.

İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, müvekkilinin, kendisi hakkında yapılan suç duyurularına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının daveti üzerine bugün ifade verdiğini söyledi.

“Suç duyurularına karşı hiçbir şekilde savunma yapmayacağım”

Başbuğ da sosyal medya hesabından konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Son kitabının tanıtımı dolayısıyla 4 Ocak 2021’de bir gazetede söyleşisinin yer aldığını anlatan Başbuğ, şunları ifade etti:

Bu söyleşiden hareket edilerek hakkımda suç duyurularında bulunuldu. Hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu, var olduğu bir ortamda bu söyleşiden bir suç unsuru çıkartılabilmesi söz konusu bile olamaz. Bu nedenle bu suç duyurularına itibar etmiyorum. Bu inançla da bu suç duyurularına karşı hiçbir şekilde savunma yapmayacağım. Bu davranış anayasaya, hukukun üstünlüğüne ve kendime olan saygımın doğal sonucudur.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar