Connect with us

Yaşam

Göbeklitepe’de kartpostallık görüntü

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de etkili olan kar yağışının ardından kartpostallık görüntüler oluştu.

Published

on

Göbeklitepe'de kartpostallık görüntü

En son 2017’de kar yağan Şanlıurfa, 4 yıl aradan sonra yeniden beyaza büründü.

12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’de ise sabah saatlerinden itibaren kar yağışı etkili oldu.

Kar yağışının ardından Göbeklitepe’de kartpostallık görüntüler oluştu.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020 yılında yaklaşık 3 ay ziyarete kapalı olmasına rağmen 197 bin 912 kişiyi ağırladı.

Keşfedildiği günden bu yana tüm dünyanın dikkatini çeken Göbeklitepe, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

‘GÖBEKLİTEPE YILI’ İLAN EDİLDİKTEN SONRA ALTIN ÇAĞI’NI YAŞADI

Üst koruma çatısı yapım çalışmaları nedeniyle 2018 yılının bir bölümünde kapalı kalan ören yerini o dönem yaklaşık 70 bin kişi ziyaret ederken, bu rakam 2019’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Göbeklitepe Yılı” ilan etmesiyle büyük artış göstererek 412 bin 378 kişiye ulaştı ve bölge turizmde “altın çağı”nı yaşadı.

2020 YILININ İLK 2 AYINDA ZİYARETÇİ SAYISINDA YÜZDE 268’LİK ARTIŞ

2020 yılına büyük umutlarla giren ve yeni bir ziyaretçi rekoru kırması beklenen Göbeklitepe’yi 2019 yılının ocak ve şubat aylarında 16 bin 797 kişi ziyaret ederken, 2020 yılının aynı döneminde bu sayı 59 bin 136 kişiye ulaştı.

Salgın dolayısıyla 2020 yılında yaklaşık 3 ay ziyarete kapalı olan Göbeklitepe, 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle konuklarını maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yeniden ağırlamaya başladı. 2020 yılında Covid-19’a rağmen ören yerini 197 bin 912 kişi ziyaret etti. Göbeklitepe son 3 yılda 680 bin 290 ziyaretçi sayısına ulaştı.

SANAL MÜZE UYGULAMASINDA EN ÇOK ZİYARET EDİLEN YER OLDU

Göbeklitepe, Kültür ve Turizm Bakanlığının sanal müze uygulaması kapsamında da salgın sürecinde en fazla ziyaret edilen ören yeri olmayı da başardı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar