Connect with us

Sağlık

F vitamini nedir? F vitamini hangi besinlerde bulunur?

Bitkilerle tedavinin asırlardır uygulandığını söyleyen Mehmet Öz, bugün kullanılan ilaçların birçoğunun bitkilerden oluştuğunu ancak hangi bitkinin nasıl kullanılacağını bilmenin önemli olduğunu söylüyor.

Published

on

F vitamini nedir? F vitamini hangi besinlerde bulunur?

Bitkisel tabletlerinin alınmasının sakıncalı olduğunu belirten Öz şunları söyledi: “Çünkü içindeki maddeler kuvvetli olduğu için ilaç gibi tesirli değiller. Bitkisel takviyelerle birlikte bir hastalıkta kullanılan ilaçlar aynı anda alındığında pek çok yan etki yapabiliyor. Örneğin, sarı kantoron bitkisi depresyona iyi gelir. Doğum kontrol hapı ile birlikte sarı kantoron alınırsa, hamile kalınma riski artar.”

Akşam gazetesinin haberine göre; uyku için papatya çayı, mide ağrıları için zencefil, baş ağrıları için ise lavanta günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilir.

– F vitamini, İngilizcede ‘friendship’, yani dostluk ve arkadaşlık anlamına geliyor. F vitamininin insanlar üzerindeki etkisi nedir?

Bizler kendi kendimizi ayrı ayrı değil de birlikte değerlendirip, daha sıkı dostluk ve arkadaşlık ilişkisi içinde olduğumuzda, vücudumuz oksitoksin ve prolaktin hormonları salgılıyor. Bunlar bizi sakinleştiren, stresimizi azaltan ve insanların birbirleriyle bağlarını kuvvetlendiren hormonlardır. İnsanların aile bağları, arkadaşlık bağları kuvvetlenirse ve sosyal ilişkileri iyi ise o zaman pek çok hastalığa karşı bağışıklık sistemi daha güçleniyor. Bu bilimsel olarak doğruluğu ispatlanmış bir konu. Yani F vitamini mutluluk ve gençlik vitaminidir.

Belinizin ölçüsünü alın

Boyunuzun ölçüsünün yarısı sizin maksimum bel ölçünüz olmalıdır. Yani boyunuz 1.70 cm ise bel ölçünüz 85 cm’i geçmemelidir. Erkeklerde bel ölçüsü 100 cm’yi,  kadınlarda ise 92 cm’yi geçmemeli.

Diyet ürünlerinin sakıncaları

‘Diyet ürünler kimyasallar içerir. Eğer bir yemeğin içine tatlandırıcı koyuyorsanız ve kendinizi rahatlatıyorsanız aslında beyninizi aldatıyorsunuz ve kilo almaya devam ediyorsunuz.

Alışveriş sepetinde asla olmaması gereken 5 yiyecek:
– Beyaz şeker
– Mısır şurubu içeren içecekler: Renkli meşrubat, gazlı içecekler ve diyet ürünler
– Donmuş yağlar: Et yağı ve tereyağı
– Trans yağlar
– Lifsiz besinler: Beyaz ekmek ve makarna.

F vitamini 30 yaş gençleştiriyor

Belki daha önce siz de ‘F vitamini diye bir şey hiç duymadım’ diyenlerdensiniz! Ancak hepimizin en azından bir tane dostu vardır ve F vitamini dediğimiz sağlık iksirinin kaynağı da dostlardır… Bazen sizde stres yaratan işlerin bir listesini yapıp, onlardan kurtulmanız gerekebilir. Bazen evdeki işlerinizi bir kenara bırakıp, en yakın arkadaşınızla dışarı çıkıp eğlenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. ‘Vitamin F’nin (Friendship – Türkçesi arkadaşlık- kelimesinin baş harfi olduğu için ‘F’) sağlığınıza faydaları saymakla bitmez.

Bir dost yeter

Yapılan son araştırmalara göre; güçlü sosyal iletişim içerisinde olanlarda depresyona girme ve ölümcül krizlerin oluşma riski azalıyor. Düzenli F vitamini kullanmak, sizi gerçek yaşınızdan 30 yaş daha genç hale getirebilir. Çünkü bu sayede stresten uzak bir yaşamınız olur. Dostluğun sıcaklığıyla, gergin olduğunuz zamanlarda bile kan damarlarınızda pıhtılaşma ve kalp krizi geçirme riskiniz yüzde 50 azalır.

Sağlık deposu besinler

  • Kabuklu yemişler ve tohumlar
  • Balık
  • Soya fasulyesi ve mamulleri
  • Mısır, keten, ceviz, kanola gibi bitkilerin yağları
  • Avokado
  • Anne Sütü

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar