Connect with us

Gündem

Erdoğan, ‘müjde’yi açıkladı: Kıbrıs’a yeni külliye yapılacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs parlamentosunda yaptığı konuşmada ‘müjde’ adını verdiği projeyi açıkladı. Erdoğan, “KKTC’nin cumhurbaşkanlığının ne doğru dürüst cumhurbaşkanlığı binası var ne de parlamento binası var. Biz bunu KKTC’ye yakıştırmıyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanlığı’nın Külliyesi ile ilgili proje çalışmaları bitti ve inşaasına yakında başlıyoruz” dedi.

Published

on

Erdoğan, 'müjde'yi açıkladı: Kıbrıs'a yeni külliye yapılacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs parlamentosunda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, geçen Cuma günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs meclisinde yapacağı konuşmada bir ‘müjde’ vereceğini açıklamıştı.

‘Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu’nda konuşan Erdoğan, “Kıbrıs davası büyük bir davadır. Bu dava, tarihiyle büyük, vicdanıyla büyük, mücadelesiyle büyük, 1974’te yazdığı kahramanlık destanıyla büyük bir milletin davasıdır” dedi.

Kıbrıs barış müzakereleri sürecinde gerçekleştirilen referanduma değinen Erdoğan, “Türk sözünde durur ama Rum sözünde durmaz” ifadelerini kullandı.

‘Müjde’sini de açıklayan Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’a yeni meclis ve cumhurbaşkanlığı külliyesinin yapılacağını söyledi. “KKTC’nin cumhurbaşkanlığının ne doğru dürüst cumhurbaşkanlığı binası var ne de parlamento binası var. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili çalışmanın projesi bitti, inşasına başlıyoruz” değerlendirmesini yapan Erdoğan, “Buralardan kurtulalım. Her şeyiyle ihtişamlı bir parlamento binamız olsun” dedi.

“500 DÖNÜM ARAZİ TAHSİS ETTİK”

Erdoğan şunları dile getirdi:

“Bilindiği gibi KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın düzgün bir Külliye ve binası yok. Biz bunu KKTC’ye yakıştırmıyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanlığı’nın Külliyesi ile ilgili proje çalışmaları bitti ve inşaasına yakında başlıyoruz. İstiyoruz ki bir Millet Bahçesi’de yapalım istiyoruz. Devlet olmanın işte ifadesi budur. Bunu inşallah projeyi hayata geçirerek birilerine göstereceğiz. Aynı zamanda parlamento binası yapacağız. Mileltvekillerimizin kendilerini özgür ve rahat hissedebilecekleri alanları olsun istiyoruz. 500 dönüm arazi tahsis ettik.”

ASİLTÜRK VE BAHÇELİ DE YANINDA

Erdoğan bugün saat 14.10 itibarıyla Kıbrıs’a hareket etmişti.

Öte yandan Kabine üyelerinin yanı sıra ‘Kıbrıs Barış Harekatı’ döneminin İçişleri Bakanı olan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Oğuzhan Asiltürk ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Kıbrıs’a gitti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar