Connect with us

Gündem

Erbakan’dan “Sedat Peker” yorumu: İddialar çok ciddi, her şeyi dış güçlere bağlamamak lazım

Sedat Peker’in iddialarına ilişkin yorumlarda bulunan Erbakan, halkın asıl gündeminin geçim sıkıntısı ve işsizlik olduğunu hatırlatarak, iddiaların ciddi olduğunu ve mutlaka araştırılması gerektiğini söyledi

Published

on

Erbakan'dan "Sedat Peker" yorumu: İddialar çok ciddi, her şeyi dış güçlere bağlamamak lazım

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, partisinin İstanbul il başkanlığında düzenlenen haftalık olağan basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Erbakan halkın asıl gündeminin geçim sıkıntısı ve işsizlik olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

Türkiye’de Pandeminin başladığı 2020 Mart ayından 2021 Mart ayına kadar geçen bir yıllık sürede hane halkının kredi kartı borçları yüzde 47 arttı. Hane halkının bankalara, finans kuruluşlarına toplam borcu ise yüzde 36 artışla 899 milyar TL’ye ulaştı. Yani diğer bir deyişle 83 milyon vatandaşın bankalara, finans kuruluşlarına borcu 100 milyar doları aştı. Bu da iktidarın salgın süresince desteksiz bıraktığı, hiçbir nakdi katkı sağlamadığı milyonlarca insanın, hayatını ihtiyaç kredisi çekerek, kredi kartıyla borçlanarak sürdürdüğünü, kirasını, faturasını, yeme-içme ihtiyacını yani en temel ihtiyaçlarını faizli borçla karşılamaya çalıştığını gösteriyor. 83 milyonluk ülkede 34,5 milyon kişi kredi borçlusu durumunda. Sektörler ve işletmeler açısından da tablo çok farklı değil. Pek çok sektörde şirketler, işletmeler kredi ve borçla ayakta duruyor. Krediler yapılandırılarak, yeni çekilen kredilerle önceki kredi kapatılarak, kredi kartı borçları ihtiyaç kredisi çekilip ödenerek bireyler yaşamaya, işletmeler kendilerini yüzdürmeye çabalıyor.

“Genç işsizlik alarm veriyor”

Türkiye’nin dünyanın en yüksek genç işsizlik oranına sahip ülkelerinden bir tanesi haline geldiğini söyleyen Erbakan, “Artan nüfusuna, gençlerine iş-istihdam imkanı oluşturmanın bir ülkenin en önemli meselelerinden bir tanesi olduğunu söyledik. Şimdi de yeni bir istatistik daha ortaya konuldu. Türkiye, OECD ülkeleri içinde gençleri en çok ‘boşta gezen’ ülke. Türkiye ne eğitim alan ne de istihdamda olan, yani okumayan ve çalışmayan, ‘boşta gezen’ gençlerin oranında yüzde 28.8 ile OECD ülkeleri arasında ilk sırada. Bu düzeyde bir boşta gezen genç oranı maddi ve manevi açıdan yıkıcı sonuçlar doğuracak çok sayıda sosyal, toplumsal problemlere yol açma potansiyeli taşır” ifadelerini kullandı.

Sedat Peker iddialarına cevap: Her şeyi dış  güçlere bağlamak olmaz

Erbakan, organize suç örgütü liderliği suçundan hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker’in yayımladığı videolarda öne sürdüğü iddialara ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu iddiaların çok ciddi olduğunu vurgulayan Erbakan, “İddialarda söz konusu olan kişiler önemli ve kritik görevlerde. kamuoyu ve toplumun da bu konuya ilgisi çok yüksek. Dolayısıyla bu iddiaları göz ardı etmek gibi bir durum söz konusu olamaz. En başta bu iddiaları araştırılmasının  Ak Parti’nin istemesi lazım. Çünkü töhmet altında kalıyorsunuz” dedİ.

Konuyla ilgili  Meclis’e gelen araştırma komisyonu kurulması teklifinin AK Parti ve MHP’nin oyları ile reddedilmesi için “Bizleri şaşırtmadı” diyen Erbakan şöyle devam etti:

Ayrıca her olayı da dış güçlere bağlamamak lazım. Dış güçlerin size operasyon yapması için onların oyununu bozmanız lazım. Hangi noktada dış güçlerin ajandasına aykırı hareket ettiniz? Kürecik’te radar sistemi kur diyorlar kuruyorsunuz, Afganistan’a asker gönder diyorlar gönderiyorsunuz? 19 yılda  530 milyar dolar borç faizi haraç ödüyorsun. Dolayısıyla artık Her şeyi dış güçlere bağlamanız toplum tarafından da hoş karşılanmıyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar