Connect with us

Gündem

Enes Kara’nın ölümünün ardından Elazığ Valiliği’nden eylem yasağı!

Enes Kara’nın ölümünün ardından Elazığ Valiliği, kentteki eylem ve etkinlikleri 15 gün süreyle yasakladı. Elazığ Valiliği, Kara’nın kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son vermesinden bu yana hiçbir açıklamada bulunmadı.

Published

on

Enes Kara'nın ölümünün ardından Elazığ Valiliği’nden eylem yasağı!

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara’nın yurt olarak kaldığı cemaat evinde yaşamına son vermesinin ardından Elazığ Valiliği, kentteki eylem ve etkinlikleri 15 gün süreyle yasaklama kararı aldı.

Elazığ Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İlimiz genelinde (polis ve jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) kapalı yerlerde pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenecek eylem ve etkinlikler ile kamu düzeni ve sağlığını tehlikeye düşürmeyen, Valilik ve Kaymakamlıklarca açık alanlarda düzenlenmesi uygun görülenler hariç olmak üzere, ilimizdeki açık alanlarda yapılması planlanan her türlü açık hava toplantısı, yürüyüş, miting, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni, yüksek sesle yayın yapan araçlarla şehir içerisinde tur atılması ve toplu karşılama ve uğurlama vb. türdeki eylem ve etkinlikler ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunun Ek-1 maddesi kapsamındaki oyun, temsil ve çeşitli şekillerdeki gösteri ve etkinliklerin, ticari kimliği bulunan tüzel kişiliklerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere el ilanı dağıtılmasının, pankart/afiş asılmasının, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesinin (a) ve (c) bentleri ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. ve 19. Maddelerine istinaden Elazığ İl sınırları içerisinde 12/01/2022 günü saat 00.01’den 26/01/2022 günü saat 23.59’a kadar (15) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR.”

ARKADAŞLARINDAN EYLEM

Kara geçen gün bir video çekerek, cemaat yurdunda baskı gördüğünü ve gelecek kaygısı yaşadığını söyledikten bir süre sonra yaşamına son vermişti. Kara’nın arkadaşları Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi önünde eylem gerçekleştirmişti.

Kara’yı yaşamına son vermeye iten politikalara tepki gösteren öğrenciler basın açıklaması yapmıştı. Cemaat yurdunda gördüğü baskıları ve gelecek kaygısını anlatarak yaşamına son veren tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara’ya dair haberlere babanın isteği üzerine İskenderun 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından erişim engeli getirilmişti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar