Connect with us

Gündem

Enes Kara’nın intihar haberini yapan gazetecinin görevine son verildi

Üniversite öğrencisi Enes Kara’nın, cemaat yurdunda gördüğü sistematik baskı nedeniyle yaşamına son vermesinin ardından, intiharı haberleştiren gazeteci görevden alınırken haber de siteden kaldırıldı.

Published

on

Enes Kara'nın intihar haberini yapan gazetecinin görevine son verildi

Elazığ‘da, Enes Kara’nın ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılar ve gelecek kaygısı nedeniyle yaşamına son vermesini haberleştiren gazeteci görevden alınırken, haber de siteden kaldırıldı. Gazeteye onlarca tehdit telefonu gelirken eylem yapan öğrenciler de tehdit edildi.

Gerçek Gündem’den Fırat Fıstık’ın haberine göre; Elazığ’da bir yerel gazete olan Günışığı Gazetesi, Enes Kara’nın ölümüyle ilgili internet sitesinde “Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti” başlığıyla haberi yayınlamıştı. Bir gün önce gazetenin internet sitesinde yayınlanan haber bugün siteden kaldırıldı.

Haberi yapan, gazetenin Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün, gazetenin sahibi Nafiz Koca tarafından toplantıya çağrıldı. Toplantıda hem Koca hem de gazetedeki diğer kişiler tarafından eleştirilen Akgün, Yazı İşleri Müdürlüğü görevinden alındı. Görevden alınma gerekçesinin ‘istenilen performansı yakalayamamak’ olduğu söylendi.

Akgün işten çıkarılmazken, bunun sebebini de ‘resmi ilan gelirlerinden dolayı sabit bir çalışan sayısının olma zorunluluğu’ olarak açıkladı.

Haberin yayında kaldığı süre boyunca Akgün, onlarca tehdit telefonu aldı. Bunlardan bazıları da kendilerini cemaat mensubu olarak tanıttı. Akgün’ün aktardığına göre cemaat mensubu olduğunu söyleyen bir kişi “Allah nurunu tamamlayacak. Sizin gibi kafirler de helak olacak. Hepinizi helak edeceğiz” derken başka bir kişi Akgün’ü yine kafir olmakla suçladı ve “Sizi tanıyoruz, CHP’ye hizmet ediyorsunuz” diyerek hakaretler yağdırdı. Başka bir tehdit de Arapça yapıldı.

Gazeteci Faik Akgün Evrensel‘den Gözde Tüzer’e konuştu.  stifaya zorlandığını aktaran Faik Akgün, Enes’in ölüm haberinden sonra “Seni katlederiz” denilerek tehditler aldığını söyledi. Akgün yazı işleri müdürlüğü görevinden istifa ederken, kendisine iftira atıldığını belirtti. Akgün, Elazığ’daki cemaat yapılaşmalarına dair de konuştu: “Cemaatler Elazığ’da her köşe başında dernekler, vakıflar, okuma yerleri adı altında yapılaşıyor. 5-6 yaşındaki çocuklar başlarına fes takılıp sokaklarda gövde gösterisi yapar gibi gezdiriliyor”

Elazığ’da yerel gazete Günışığı, Enes Kara’nın ölümüyle ilgili internet sitesinde “Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti” başlığıyla haberi yayınladı. Haberi yayınlayan Günışığı Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün Enes’in intihar haberini alır almaz bölgeye gittiğini, Enes’in yaşadığı evin etrafında incelemelerde bulunduğunu, komşularla görüştüğünü anlattı.

‘KATLEDECEKLERİNİ SÖYLEDİLER’

Akgün daha sonra topladığı verileri haberleştirdiğini ve internet sitesi üzerinden yayına verdiğini belirterek şöyle dedi: “Yayına verdiğimiz andan itibaren cemaat olduğunu ifade eden ‘Ben onları tanıyorum’, ‘Ben cemaate yakınım’ diyen birçok kişi arayarak ciddi tehditlerde bulundu. Katledeceklerini söylüyorlardı. Başlığın değişmesini, haberin kaldırılmasını istediler. Arayan şahsa ‘Seni mahkemeye vereceğim’ dedim. ‘Sen beni mahkemeye veremezsin’ dedi. ‘Neden, senin dokunulmazlığın mı var’ diye sordum. Bana ‘Evet benim dokunulmazlığım var’ dediler. Bu kadar da pervasızlardı.”

İSTİFAYA ZORLAMA, İFTİRA, YAKIŞTIRMA…

Faik Akgün tüm bu tehditlere karşı direndiğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade ederek haberin girdiğinin ertesi günü (12 Ocak 2022 günü) gazetenin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Nafiz Koca’nın haberi kaldırttığını ve gazetede apar topar bir toplantı yapıldığını aktardı.

Akgün toplantıda neler olduğunu da şöyle anlattı: “Toplantıya gittik. Zaten 4 çalışanı var, 3’ü tamamen organize olmuşlar. Yani gazetenin sahibi ne diyorsa onu destekleyen açıklamalarda bulundular. ‘Evet, yapamıyorsun’, ‘Edemiyorsun’ gibisinden laflar söyleniyor. Bunların arasındaki bir kadın çalışan bana iftira atmaya başladı toplantıda. Güya ben onun üzerine yürümüşüm. ‘Ne zaman yürüdüm?’ dedim. Bir hafta önce onun üzerine yürümüşüm. Gerçek anlamda, aklınıza gelecek her türlü iftira, yakıştırma, her türlü şeyi yaparlar bunlar.”

Sonrasında Akgün’den sözlü olarak yazı işleri müdürlüğünü bırakması istendi, Akgün de görevden istifa etti. Akgün’ün görevden alınma nedeni ise resmi olarak kendisine “istenilen performansı yakalayamamak” olarak açıklandı.

ÖĞRENCİLERE DE TEHDİT

Öte yandan Enes Kara’nın ölümü sonrası açıklama yapan bölümden arkadaşları da tehdit edildi. Eyleme katılan öğrencilerin aktardığına göre açıklama sonrası bazı sivil kişiler, açıklamayı okuyan ve eyleme katılan öğrencilerin yanına gelerek onları cemaatten bahsetmemeleri, siyaseti karıştırmamaları konusunda tehdit ettiler. Eylem sonrası bu kişilerle gazeteciler arasında da bir tartışma yaşandı, polis olaya müdahale etmedi.

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Abdurrahman Dilipak: "Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini..." Abdurrahman Dilipak: "Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini..."
Haber2 saat önce

Abdurrahman Dilipak: “Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini…”

Dilipak son yazısında, "Paranın ve makamın böyle çabucak başımızı döndüreceğini sanki hiç düşünmemiştik, nefsimize yenildik, toparlanmamız gerek" dedi.

Süleyman Soylu'dan 'hayat tarzı' açıklaması: 'Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor' Süleyman Soylu'dan 'hayat tarzı' açıklaması: 'Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor'
Politika2 saat önce

Süleyman Soylu’dan ‘hayat tarzı’ açıklaması: ‘Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, partisinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'de kimsenin hayat tarzına bir müdahalede bulunulmadığını öne sürdü. Erdoğan'a...

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine sert sözler: 'Feriştahınız gelse bizi korkutamaz' Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine sert sözler: 'Feriştahınız gelse bizi korkutamaz'
Politika3 saat önce

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan SADAT yöneticisine sert sözler: ‘Feriştahınız gelse bizi korkutamaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van'da CHP Belediye Başkanları Çalıştayı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, SADAT'ın yönetcisi Ersan Ergür'ün 'sandıkla' ilgili sözlerine sert...

Erdoğan: "Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok." Erdoğan: "Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok."
Gündem24 saat önce

Erdoğan: “Birileri çıkıp ‘aç kaldık’ diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok.”

DEİK Merkez Ofisi Açılışı ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor. Vicdansızlık yapmayın....

İmamoğlu, yargılanacağı davayı değerlendirdi: 'Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum' İmamoğlu, yargılanacağı davayı değerlendirdi: 'Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum'
Gündem24 saat önce

İmamoğlu, yargılanacağı davayı değerlendirdi: ‘Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum’

Tüm Türkiye'deki CHP'li Belediye Başkanları, Van'da bir araya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Van'da; gazetecilerin 1 Haziran'da yapılacak...

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar