Connect with us

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Virüs en çok ne zaman bulaşıyor?

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüsünün en bulaşıcı olduğu zamanın, insanların daha yeni hastalanmaya başladığı ve ilk semtomları göstermeye başladığı anlar olduğunu açıkladı. Salgının kontrol altına alınabilmesi için ülkelere, saldırgan bir test politikası yürütme çağrısı yapıldı.

Published

on

Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Virüs en çok ne zaman bulaşıyor?
Reklamlar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), korona virüsünün en bulaşıcı olduğu zamanın hastalığın başladığı anlar olduğunu açıkladı. İnsanların henüz hastalandığını fark etmemesi nedeniyle virüsün bu kadar kolay yayıldığı belirtilirken, ülkelere de bulaşın önüne geçmek için saldırgan bir test politikası ile sosyal mesafe kuralları uygulama çağrısı yapıldı.

SARS VE MERS’TEN FARKI, ÜST SOLUNUM YOLLARINA YERLEŞMESİ

DSÖ’nün acil durumlar uzmanı Dr. Mike Ryan, yeni korona virüsünün SARS ve MERS’in aksine ilk olarak al solunum yollarına değil, üst solunum yollarına yerleştiğini söyleyerek, bu nedenle damlacıklar yoluyla bulaşmasının ilk başlarda çok kolay olduğunu söyledi. Ryan, bu durumu şöyle izah etti:

‘ATEŞİNİZ BİR RESTORANDA ÇIKMAYA BAŞLADIĞINDA…’

“COVID-19, hastalanmaya başladığınızı daha yeni fark ettiğinizde üst solunum yollarında varlık gösteren ve viral yükü zirve yapan bulaşıcı bir patojen. Bu şu anlama geliyor: Bir restoranda kendinizi çok iyi hissederek otururken ateşiniz çıkmaya başlayabilir. Fena hissetmiyorsunuzdur, evde oturmaya gerek görmemişsinizdir.

Fakat o anda, viral yükünüz esasında çok yüksek olabilir. Ve hastalığın böylesine bulaşıcı olmasının nedeni, tam da o anda yayılabiliyor olması. Dünya çapına böylesine kontrolsüz bir şekilde yayılmış olmasının sebebi bu; bu virüsü durdurmak zor.”

‘VİRAL YÜK EN BAŞTA DAHA YÜKSEK’

DSÖ’nün epidemiyoloji uzmanlarından Maria van Kerkhove de, “Elimizdeki sınırlı bilgilere göre insanlar, semptomlarının daha yeni gelişmeye başladığı dönemde daha fazla virüs taşıyor gibi görünüyor” diye konuştu. Van Kerkhove, Almanya ve ABD’de yapılan araştırmalara göre, hafif belirti gösteren kişilerin hastalığı 8-9 gün boyunca bulaştırabildiğini de ekledi.

Dünya

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü

Hindistan’ın farklı bölgelerinde gök görültülü sağanak sırasında yıldırımların isabet etmesi sonucu 116 kişi yaşamını yitirdi.

Published

on

By

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü
Reklamlar

India Today gazetesinin haberine göre Bihar eyaleti yerel hükümeti, Bihar eyaletinin farklı bölgelerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırımlar nedeniyle 92 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Uttar Pradesh eyaleti yerel hükümeti, yıldırımların isabeti etmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybettiğini, 12 kişi yaralandığını açıkladı. Sağanağın etkisiyle bölgede çok sayıda bina da hasar gördü.

​Diğer yandan Başbakan Narendra Modi, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Bihar eyaletinde, Temmuz 2019’da şiddetli yağışlar sırasında düşen yıldırımlar 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan’da her yıl 2 bin civarı kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!

Hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki adamın durumunun stabil olduğu belirtildi

Published

on

By

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!
Reklamlar

New York Şehri’nin Harlem bölgesinde bir adam bıçaklı saldırıya uğradı. Adam, saldırıdan ufak yaralarla kurtulsa da kafasına saplanmış bıçakla ambulansın etrafında dolanması birçok kişiyi şaşırttı.

Instagram üzerinde paylaşılan görüntülerde ismi paylaşılmayan adamın kafasına bir bıçak saplıyken sakin bir şekilde çevresindekilerle konuştuğu ve FDNY ambulansına yürüdüğü görülüyor.

New York Post’un aktardığına göre görgü tanıklarından biri, “Hiç hissetmiyormuş gibi duruyordu. Ambulansa binmeyi reddetti” diye konuştu.

Yakınlardaki bir mağazada çalışan ve olaya tanık olan bir güvenlik görevlisi de, “Travmatize oldum. Sanki bir korku filmi sahnesinin içine düştüm” ifadelerini kullandı.

Polis, 36 yaşındaki Harlem sakininin bıçak kafatasını penetre etmediği için hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Harlem Hastanesi’ne kaldırılan adamın durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Bazı görgü tanıklarına göre adam, bir kadına şiddet uygulamaya başlayınca kadın kafasına bıçak saplayarak karşılık verdi. Polis ise kadın ve adamın aynı tarafta yer alıp bir başka kişiyle kavga ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, vaka ve ölüm sayılarının artmaya devam ettiğini kaydetti

Published

on

By

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor
Reklamlar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” dedi.

Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti Günü nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlenen programın açılışında konuştu.

Kamuda görevli sağlık çalışanlarının durumuna değinen Ghebreyesus, “Sağlık çalışanlarının ihtiyacı olduğu şekilde vardiyalar arasında kalacakları güvenli bir yer temin ederek ve fiziksel güvenliklerini sağlayarak damgalanma, taciz ve saldırılara karşı korunmalarını sağlamalıyız” dedi.

Ghebreyesus, ülkelere çağrıda bulunarak, güvenli şekilde hizmet verebilmeleri için sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması gerektiğini vurguladı.

Sağlık çalışanlarına gerekli ekipman ve malzemelerin de sağlanması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, sağlıklı bir toplum için mevcut sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlık ve sosyal hizmetlerde daha çok iş fırsatı oluşturulmasının önemine işaret etti.

Konuşmasında, Kovid-19 salgınının gidişatına da değinen Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” uyarısında bulundu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar