Connect with us

Ekonomi

Dört kişilik mükellef bir iftar sofrası 410-630 lira arasında kuruluyor

Her Ramazan öncesi gibi bu yıl da gıda fiyatlarındaki artış tartışılıyor. Kimi zaman kahvaltılık ürünlerin, kimi zaman tavuk ürünlerinin artırdığı sofra maliyetini bu yıl baklagil, şarküteri ürünleri, ayçiçek yağı, kırmızı et gibi ürünler yükseltiyor.

Published

on

Dört kişilik mükellef bir iftar sofrası 410-630 lira arasında kuruluyor

Milliyet’in derlediği Ramazan alışverişi listesinde kırmızı mercimekten nohuta, zeytinden peynire, pastırmadan hurmaya kadar birçok ürün yer alıyor.

Marketlerdeki hesaba göre bu yıl ortalama 4 kişilik iftar sofrası 410 lira ila 630 lira arasında kuruluyor. 2018 yılında bu fiyat 275 – 350 lira arasındaydı.

Tüketici örgütleri ise, özellikle Ramazan ayında fiyatları maliyetinin altında satışa sunulan ‘tavşan ürün’ tuzağına karşı tüketicileri uyarıyor.

Çok çeşit var

İftar sofralarıyla anılan pastırmanın kilogram fiyatı 150 lirayı buluyor.

Tüketiciler genellikle 100 – 200 gramlık paketlerde almayı tercih ediyor.

Marketlerde uygun fiyatlı beyaz peynirlerin kilogramı 22.50 liradan başlarken, zeytinlerin ise 17.90 liradan başlıyor.

İndirim marketleri ile süper marketler arasındaki fiyat farkları değişkenlik gösteriyor.

Dört kişilik mükellef bir iftar sofrası 410-630 lira arasında kuruluyor

Beyaz ette artış var

Son dönemde tavuk eti fiyatlarında artış olduğunu belirten kasaplar, kanat fiyatlarının yüksek olduğunu söyledi. İki ay önce 21.90 olan bonfile tavuk eti 26.95 lira, 15.90 olan butun fiyatı 19.70 liradan satışa sunuluyor. Kanadın kilo fiyatı ise 40 lirayı buluyor. Kırmızı et sektörü temsilcileri geçtiğimiz günlerde, 2021 başında kırmızı ete 3 lira zam geldiğini belirterek Ramazan ayında kırmızı ete zam gelmeyeceğini açıklamıştı. Kıymanın kilogramı 54.90’ı bulurken, dana kuşbaşının fiyatı en düşük 51 liradan satışa sunuluyor.

“‘Tavşan’ ürüne dikkat edilsin”

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, gıda fiyatlarının Ramazan öncesi arttığını ifade etti.

Tüketicileri ‘tavşan ürün’ tuzağına karşı uyaran Ağaoğlu, “Bazı zincir marketler tavşan ürün uygulaması geliştiriyor. 30 liralık bir veya birkaç ürünün fiyatını 12-15 lira gibi maliyetinin altına sattığını tüketiciye duyuruyor. Tüketici de ‘burada ucuz ürün var, gideyim alayım’ diye düşünüyor. Tüketici markete gitmişken diğer ihtiyaçlarını da bir daha uğraşmamak adına daha yüksek fiyatta olsa bile oradan satın alıyor. Tüketiciler bu nedenle ürün fiyatlarını karşılaştırıp, ona göre alışverişlerini yapmalı” ifadelerini kullandı.

Bazı Ramazan kolilerine tüketim tarihi geçmiş ya da bozulmuş ürünlerin konulduğunu da dikkat çeken Ağaoğlu, tüketicilerin sessiz kalmaması gerektiğinin altını çizdi.

Baklavanın fiyatı 160 liraya kadar çıkıyor

Evde yapmak isteyenler için 100 – 400 gram arasındaki paketlerde satılan güllaçların fiyatları 10 – 32 lira arasında değişiyor. Cevizli, fıstıklı baklavaların kilogram fiyatı ise 120 – 160 lira arasında değişiyor.

Hurmanın kilosu 155 TL’ye kadar çıkıyor

Ramazan’ın bir başka vazgeçilmezi hurmanın fiyatları ise türlerine göre değişiyor. Hurma fiyatlarının kilogramı çeşitlerine göre 20 liradan başlarken 100 lirayı aşıyor. Peygamber hurmasının kilogram fiyatı ise büyüklüklerine göre 120 – 155 lira arasında değişiyor.

Fındığın kilogram fiyatı 69.90, cevizin 84.90, Antep fıstığının 120, leblebinin 19.90 liradan başlıyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar