Connect with us

Kültür Sanat

Diyarbakır’da yaklaşık 2 bin yıllık Roma yolu gün yüzüne çıkartılacak

Merkez Sur ilçesinde “Diyarbakır’ın kalbi” olarak nitelendirilen Amida Höyük’te yürütülen arkeolojik kazıda, yaklaşık 2 bin yıllık Roma yolu gün yüzüne çıkartılacak.

Published

on

Diyarbakır'da yaklaşık 2 bin yıllık Roma yolu gün yüzüne çıkartılacak

Hurri-Mitanniler, Urartular, Asurlular, Medler, Persler, Büyük Tigran Krallığı, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Safeviler Eyyubiler Mervaniler, Selçuklular, Osmanlı ve Artuklular gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan merkez Sur ilçesindeki Amida Höyük’te Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Dicle Üniversitesi (DÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Yıldız başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları yeni tip koronavirüs (Kovid19) tedbirleri ile devam ediyor.

Kazı çalışmalarına Sur diplerinde yoğunluk verildi

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, AA muhabirine, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dicle Üniversitesi iş birliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin de ekip desteğiyle kazı çalışmasını yürüttüklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla tarihi İçkale’de restorasyon çalışması yapıldığını hatırlatan Yıldız, bu nedenle kazı çalışmalarını sur diplerine kaydırdıklarını belirtti.

Yıldız, kazı yaptıkları alanda farklı verilerin ortaya çıkarılmaya başlandığını aktararak, şöyle konuştu:

“Kazı yaptığımız höyüğün batı tarafından çok enteresan veriler gelmeye devam ediyor. Dönemin sokak dokusu ve yol yapısı ortaya çıkıyor. Bu çalışmalar bittikten sonra Fetih Kapısı da açılmış olacak. Fetih Kapısı’ndan giren ziyaretçilerimiz hem İçkale hem de müze kompleks alanını ziyaret edebilecek. Müze alanını ziyaret etmek istemeyenler ise İçkale güzergahını kullanıp Hazreti Süleyman Camisi ve Sahabeler Türbesini, oradan da Küpeli kapıdan Fatihpaşa Mahallesinin bulunduğu alana geçecekler. Sur için yeni bir kültür rotası belirlenmiş olacak.”

“Romanın taş döşeli yol özelliğini görüyoruz”

Çalışmaların yaklaşık bir yıl süreceğini dile getiren Yıldız, kazıda birçok tarihi eseri ortaya çıkarmayı beklediklerini kaydetti.

Gelecek sezon 2022 yılından itibaren, şu anda kazı yaptıkları yerin turizme açılan aktif bir alan olacağını belirten Yıldız, en alt tabakada çıkan yolun Roma dönemi yol özelliğini gösterdiğini bildirdi.

Yıldız, “Romanın taş döşeli yol özelliğini görüyoruz. Diyarbakır’ın kuzeyinde, Diyarbakır- Eğil kara yolundaki Kara Köprü mevkisinde Roma’nın taş yolu günümüzde de kullanılıyor. Muhtemelen Amida’dan çıkan yol o tarafa doğru devam etmiştir.” dedi.

“İçkale Surları bütün ihtişamıyla sergilenmiş olacak”

Yıldız, kazıda çıkan verilerin İçkale’nin turizmine de katkıda bulunacağına işaret ederek, kazı ve surlardaki restorasyon çalışması bittikten sonra bu alanın yeni bir cazibe merkezi olacağını kaydetti.

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini anlatan Yıldız, höyüğün batı tarafındaki İçkale surlarında yaklaşık 2 metrelik bir dolgu bulunduğunu, kazı sayesinde toprak dolgunun kaldırıldığını aktardı.

“Böylece İçkale Surları bütün ihtişamıyla sergilenmiş olacak.” diyen Yıldız, hem kazılarda sur diplerinin açılması hem de ortaya çıkan verilerin bu alanın turizm değerine değer katacağını vurguladı.

Prof. Dr. Yıldız, “Vatandaşlar dönemin Roma yolunu kullanarak, İçkale’yi ziyaret etmiş, buraları gezen turistler hem Roma hem Osmanlı hem de Cumhuriyet döneminde kullanılan yol düzenlemelerini görmüş olacaklar. İçkale zaten Diyarbakır’ın turizmi için gözde bir mekan. Yeni çalışmalarla da kente gelen herkesin uğrak yeri haline gelecek.” ifadelerini kullandı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Sedat Peker’den "jandarma" açıklaması: Buna inanmak safdillik olur, hele Mehmet Ağar gerçeği ortadayken Sedat Peker’den "jandarma" açıklaması: Buna inanmak safdillik olur, hele Mehmet Ağar gerçeği ortadayken
Gündem32 saniye önce

Sedat Peker’den “jandarma” açıklaması: Buna inanmak safdillik olur, hele Mehmet Ağar gerçeği ortadayken

Hakkında “organize suç örgütü elebaşı” olduğu iddiasıyla yakalama kararı bulunan Sedat Peker, dün ortaya attığı iddiaların ardından Jandarma Genel Komutanlığı’nın...

İçişleri Bakanı Soylu'dan İmamoğlu açıklaması: 'Bana göre' suç. Böyle bir görüntü olamaz İçişleri Bakanı Soylu'dan İmamoğlu açıklaması: 'Bana göre' suç. Böyle bir görüntü olamaz
Gündem12 dakika önce

İçişleri Bakanı Soylu’dan İmamoğlu açıklaması: ‘Bana göre’ suç. Böyle bir görüntü olamaz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun türbeye girerken ellerini arkadan bağladığı gerekçesiyle hakkında ön inceleme başlatılmasıyla...

MEB, öğrencisi gelmeyen öğretmenin ücretini kesmeye başladı! MEB, öğrencisi gelmeyen öğretmenin ücretini kesmeye başladı!
Gündem31 dakika önce

MEB, öğrencisi gelmeyen öğretmenin ücretini kesmeye başladı!

Milli Eğitim Bakanlığı, 'öğrencileri derse girmeyen öğretmenlerin ek ders ücretleri kesilecek' demişti. Süreç başlatıldı. Okul idareleri tarafından öğretmenlere, mesaj gönderildi.

Diyanet'in günlük kirası 35 bin TL olan lüks teknedeki programına tepki: 'Gariban yer sofrasında şükretsin, efendiler gemilerde' Diyanet'in günlük kirası 35 bin TL olan lüks teknedeki programına tepki: 'Gariban yer sofrasında şükretsin, efendiler gemilerde'
Haber42 dakika önce

Diyanet’in günlük kirası 35 bin TL olan lüks teknedeki programına tepki: ‘Gariban yer sofrasında şükretsin, efendiler gemilerde’

Diyanet TV'nin, Ramazan yayınları dolayısıyla günlük kirası 35 bin lira olan gezinti teknesini bir aylığına kiraladığı belirtildi. Porgrama tepki veren...

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ceyhan için tutuklama kampanyası Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ceyhan için tutuklama kampanyası
Gündem53 dakika önce

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ceyhan için tutuklama kampanyası

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'a yönelik kapsamlı bir hedef gösterme...

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar