Connect with us

Yaşam

Depremzedelerin üzerine örtülen alüminyum örtü ‘Yanık örtüsü’ nedir? Ne için kullanılır?

Arama kurtarma ekiplerinin enkazdan çıkartılan depremzedelerin üzerine örttüğü alüminyum örtü yurttaşlar tarafından merak konusu oldu. Acil Tıp Uzmanı Dr. Sarper Yılmaz, sosyal medya hesabından alüminyum yanık örtüsünün ne amaçla kullanıldığını anlattı.

Published

on

Depremzedelerin üzerine örtülen alüminyum örtü 'Yanık örtüsü' nedir? Ne için kullanılır?

İzmir’de yaşanan depremin ardından arama kurtarma ekipleri, enkaz altından çıkarılan depremzedelerin üzerine alüminyum yanık örtüsü örtüyor.

Arama kurtarma ekiplerinin enkaz altından 65. saatte sağ çıkartılan 3 yaşındaki Elif bebeğin ve 91. saatte sağ çıkartılan 4 yaşındaki Ayda bebeğin üzerine örttüğü alüminyum örtüsü ise merak konusu oldu.

Acil Tıp Uzmanı Dr. Sarper Yılmaz, “Alüminyum yanık örtüsü. Enkazdan çıkarılanların üzerindeki parlak şey nedir?, Günlük hayatta kullanılan birşey midir?, Afet çantalarında bulunur mu, Amaç nedir?, Soruları çok soruldu.Açıklayayım” sözleriyle yurttaşların merak ettiği soruları sosyal medya hesabından yanıtladı.

Sarper, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; 

“Alüminyum bir folyodan oluşur bu örtü. Yanıklarda sık kullandığımız için yanık örtüsü diye bilinir. Oysa deprem, sel, yangın, gibi afetlerin çoğunda kullanılır. Dağcılıkta da hipotermiden korunma amaçlı kullanılabilir.

İki rengi vardır. Sarı taraf ve metal taraf.

-Metal renkli yönü vücudu soğutur.

-Sarı renkli yönü vücudu ısıtır.

Yani; soğukta gümüş tarafı sıcakta sarı tarafı vücuda sarılır.

Soğuk bir dönemde olduğu için afet sarı tarafı üzerinde görünüyor yaralıların.

Amaç;

-Hastanın vucut sıcaklığını sabit tutmak

-Hissedilmeyen buharlaşmayı engelleyip vucudun sıvı kaybını engellemek

-Özellikle yanıklarda ağrı kesici etkisi bile vardır.

Artık Acil Yardım Çantaları için önerilmektedir bu özelliklerinden dolayı. Günlük yiyeceklerimiz için kullandığımız Alüminyum ile benzer yapıya sahıptir fakat son yıllarda farklı özellikte olanları da üretildi.

Adı Yanık Battaniyesi diye bilinmesi nedeniyle içinde kumas, ipek, yün gibi yapılar var sanır ama yoktur. Özellikle iş yetlerinde ve afet çantalarınızda bulunmasının faydası vardır.

Saygılarımla” ifadelerini kullandı.

Paylaşımlar şu şekilde;

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar