Connect with us

Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Askerimiz çekildikten sonra da Kabil’de havalimanının işletmesine devam edebiliriz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Askerimiz çekildikten sonra da Kabil’de havalimanının işletmesine devam edebiliriz

Published

on

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Askerimiz çekildikten sonra da Kabil'de havalimanının işletmesine devam edebiliriz

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı askerlerin Afganistan’dan tahliyesine başlandığını duyurdu. Kararın, “çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek” alındığı belirten MSB, Taliban’ın Afganistan’ı kontrol altına almasının ardından ülkeden Türk askeri uçaklarla bin 129 sivilin tahliyesi yapıldığını bildirdi.

NTV yayınına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bugün bir uçak kalkmış durumda. 24 ya da 36 saat içinde Türk askerlerinin tahliyesi tamamlanabilir” dedi. TSK’ya bağlı askerler, 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında Afganistan’da görev yapıyordu.

Türkiye, 2015 yılı başından itibaren muharip niteliği bulunmayan NATO’nun Kararlı Destek Misyonu (RSM) kapsamında “Çerçeve Ülke” olarak Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın askeri bölümünün işletme ve iç güvenlik sorumluluklarını üstlenmiş durumda.

Görüşmelere yakın Türk yetkililerin BBC Türkçe‘ye verdiği bilgiye göre, Ankara’nın Taliban’la yürüttüğü görüşmeler sonucunda Taliban, Türk askeri dahil hiçbir yabancı gücün ülkede kalmaması konusundaki kararlılığından vazgeçmedi.

Bunun üzerine son bir kez NATO yetkilileriyle konuşuldu. ABD de Salı günkü G7 zirvesi sonrası 31 Ağustos’ta kesin olarak çekilmeyi tamamlayacağını açıklayınca, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’ı aradı.

ABD’nin de Taliban’a rağmen havalimanında kalmayacağını belirtmesi üzerine, Ankara da NATO misyonu kapsamında Kabil’de bulunan tüm birliklerini çekme kararı aldı.

NATO misyonu 31 Ağustos’ta sona eriyor. Türk askeri o tarihe kadar çekilmiş olacak.

Kabil’deki Türk Büyükelçiliği de daha dar bir kadroyla açık kalacak. Orada da Afgan personelle birlikte çalışılmaya devam edecek.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar