Connect with us

Eğitim

Çocuklar okulu terk etmeyi düşünüyor

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca “Pandemi ve Çocuk” Raporu’nu yayımladı. Raporda, pandemi sürecinde çocuklar özelinde yaşanan hak ihlallerine değinildi.

Published

on

Çocuklar okulu terk etmeyi düşünüyor

Çocukların anne ve babalarından ayrı kalmaları, fiziksel-cinsel ve dijital istismara maruz kalmaları, düzenli sağlık ve tedavilerinin yapılamaması, sosyal hizmetlerin çocuklara erişememesi gibi sorunların çocuk koruma riski oluşturduğuna değinilen raporda, buna ilişkin ise risk raporlaması gerektiği kaydedildi. Raporda uzaktan eğitim sorunlarına da değinildi:

“Çocukların okul bir yana kâğıt toplamaya gittiğini biliyoruz. Kesinlikle eğitime erişemediler. Bırakın interneti, bırakın bilgisayarı ya da akıllı telefonu, evde maalesef tüplü dediğimiz televizyonlar vardı ve hiçbir işe yaramadı. Bu çocukların neredeyse yüzde 80’i okulu terk edecek. Yani önümüzde korkunç bir problem doğuyor. Sosyal hizmet mevzuatı hakkında acilen çalışma yapılması gerekiyor.”

ÖĞRETMENLER DESTEKLENMELİ

Raporda yaşanan problemler ve çözüm önerileri şöyle sıralandı:

■ Öğretmenler ihtiyaçlarına yönelik desteklenmeli.

■ Çocukların her türlü şiddet ve istismardan korunması için online bildirim sistemi kurulmalı.

■ Ailelerin gıda harcamalarının artmasından dolayı sistematik gıda desteği sağlanmalı.

■ Sağlık, eğitim ve çocuk hizmetleri personeli; cinsel sömürü ve istismar, bu konudaki kaygıların güvenli biçimde nasıl bildirileceği de dâhil olmak üzere Covid-19 bağlantılı çocuk koruma riskleri konusunda eğitilmeli.

Kız çocukları ev işi yapıyor

“Çocuğun evde öncelikli olması gerekiyor. Yani bir evin eğitim ortamına dönüştüğünü hatırlarsak, televizyonda yayın yapılıyorsa, çocuk erişebiliyorsa, çocuk bunu izleyebiliyor mu? Çocuğa evde başka ne gibi sorumluluklar veriliyor? Özellikle ev işleri, kardeş bakımı, yaşlı bakımı gibi konularda çocuklar evde olduklarında, özellikle kız çocuklarının buralarda rol aldığını biliyoruz.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir