Connect with us

Dünya

Çocuk istismarında korkunç sayı: 50 bin kişi dava açmaya hazırlanıyor

Mağdurlar, istismarın kötü etkilerini hayatları boyunca farklı şekillerde görebiliyor

Published

on

Reklamlar

ABD’de binlerce insanın çocuk istismarı iddiasıyla izcilik kuruluşuna dava açması bekleniyor.

Ülkedeki erkek izci örgütü Boy Scouts of America, binlerce çocuk istismarı şikayetiyle karşı karşıya. Mağdurların başvurduğu hukuk büroları toplu dava için güçlerini birleştirirken, sivil toplum kuruluşları da olayı araştırmaya başladı. Öte yandan araştırmacılar, kurbanların hayatları boyunca istismarın kötü etkilerini yaşayabileceğini belirtti.

New York Post’un haberine göre, ABD’nin en büyük izcilik topluluğunun şubattaki iflas başvurusu esnasında 35 bin olan şikayetçi sayısı, günden güne artmakta. Uzmanlar, mahkemeye son başvuru tarihi olan 16 Kasım’a kadar 50 bin kişinin davacı olacağını söyledi.

Hukuk bürolarıysa, “izcilikte istismar”a karşı birleşti. Avukatlardan Andrew Van Arsdale, mağdurların gruplar halinde başvurduklarını vurguladı.

Ayrıca, Child USA (ABD Çocuk) isimli sivil toplum kuruluşunun avukatları, aynı amaç için bir araya gelen hukuk bürolarından 1576 anonim veriyi alarak, izcilikte cinsel istismar hakkında bir çalışma hazırladı.

Araştırmaya göre, mağdurların yüzde 70’inden fazlasının birden fazla kez istismara uğradığı, olayların yüzde 50’den fazlasının “izci kampları”nda meydana geldiği ve kurbanların neredeyse tamamının hayatları boyunca alkol ve uyuşturucuyla, travma sonrası stres bozukluğundan kaynaklanan sorunlar yaşadığı ortaya çıktı.

Çalışma ayrıca, suçlanan istismarcıların, kurbanlarını tehdit ettiğini belirtirken yüzde 45’inin hediyelerle kurbanlarını kandırdıklarını, yüzde 63’ünün de onların ailelerin güvenini kazandığını ekledi.

Davacılardan 49 yaşındaki Jeff Williams, şimdilerde iki çocuk sahibi evli bir baba. İki yıl boyunca süren taciz başladığında 9 yaşında olan kurban, diğer mağdurları da “yalnız olmadığını bilmek harika” diyerek dava için teşvik etmeye çalışıyor.

Bunun yanında, 1994’ten beri sabıka kaydı kontrolleri yaptığını belirten izci topluluğuysa kendi araştırmasına dayanarak suistimal iddialarının yüzde 90’ının “30 yıldan önce” gerçekleştiğini bildirdi. Child USA, vakaların yüzde 94’ünde izci liderleri ve kurban çocuklar arasında birebir temas olduğunu söylerken, Boy Scouts of America bunun 1987’den beri yasaklandığını iddia ediyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Gündem

Gündem4 saat ago

Prof. Dr. Kayıhan Pala: İstanbul Vuhan’a döndü, haftalık ölüm sayılarında 3 kat artış var

Prof. Dr. Kayıhan Pala, Koronavirüs vakalarının artmasına ilişkin 'İstanbul'un Vuhan'a döndüğünü' söyledi ve "Haftalık ölüm sayılarında 3 kat artış var"...

Gündem1 gün ago

CHP’nin ’21 soruda FETÖ’nün siyasi ayağı’ kitapçığına toplatma ve satış yasağı kararı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, mahkeme kararıyla partisinin hazırladığı “21 soruda FETÖ’nün siyasi ayağı” adlı kitapçığa basım, dağıtım ve satış yasağı getirildiğini...

Gündem1 gün ago

Bakan Koca’dan ‘ev ziyareti’ uyarısı: Evde bulaş oranı daha yüksek

Sağlık Bakanı Koca, evde bulaş oranın daha yüksek olduğunu belirterek, “Evlere ziyaretçilerin gelmemesi hususunda bir hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz” uyarısında...

Gündem2 gün ago

İmamoğlu Covid-19’a yakalandı, AKP’li oyuncudan iğrenç paylaşımlar geldi

AKP'li kimliğiyle tanınan oyuncu Recep Terzi, Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüse yakalanmasının ardından sevinç paylaşımları yaptı. İktidar partisinin sosyal medyadaki etkin trollerinden...

Gündem2 gün ago

CHP’li Gürsel Tekin: Türkiye pandemide olduğu gibi, yoksullukta da kırmızı alarm veriyor!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, vatandaşların dertlerini dinlemek için Kocaelileri ziyaret etti. Tekin, Gebze’nin mahallelerindeki yoksulluğa dikkat çekerek, “Yoksulluk konusunda...

Kadın

Dünya

En Çok Okunanlar