Connect with us

Gündem

Çin’deki DSÖ ekibinden koronavirüsün kökenine ilişkin açıklama

Çin’in Vuhan kentinde koronavirüsün kökenini araştırmak için incelemelerde bulunan DSÖ heyeti, virüsün Vuhan’da Aralık 2019’dan önce görüldüğüne dair kanıt bulamadıklarını kaydetti.

Published

on

Çin’deki DSÖ ekibinden koronavirüsün kökenine ilişkin açıklama

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ilk ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinde incelemelerini sürdüren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibi, virüsün Vuhan’da Aralık 2019’dan önce görüldüğüne dair kanıt bulamadıklarını belirterek, virüsün laboratuvarda üretildiği iddialarının “pek olası olmadığını” fakat hayvan kökeninin de henüz tanımlanamadığını bildirdi.

Küresel bir salgına dönüşen koronavirüsün kökenini araştırmak için virüsün ilk ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentine gelen Dünya Sağlık Örgütü ekibi incelemelerini sürdürüyor. DSÖ ekibi, ‘virüsün üretildiği yer’ iddialarına konu olan Vuhan Viroloji Enstitüsü, bilinen ilk vakaların tespit edildiği hayvan pazarı ve ilk koronavirüs hastalarının tedavi edildiği merkezlerdeki incelemelerinin ardından şu ana kadar ulaştıkları sonuçları paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

ARALIK 2019’DAN ÖNCE GÖRÜLDÜĞÜNE DAİR KANIT YOK

Koronavirüsün Vuhan’da Aralık 2019 tarihinden önce görüldüğüne dair kanıt bulunmadığını belirten DSÖ ekibi, virüsün laboratuvarda üretildiği iddialarının “pek olası olmadığını” bildirdi. DSÖ ekibi ayrıca, virüsün kaynaklandığı hayvanın da henüz tanımlanamadığını aktardı.

Çinli uzman Liang Wannian tarafından yapılan açıklamada, yarasalar ve pangolinlerin virüsün kaynağı olduğuna yönelik iddiaların doğrulanamadığı kaydedilerek, “SARS-CoV-2 ile en yüksek düzeyde ilişkili koronavirüsler, yarasa ve pangolinlerde bulunur. Bu da standart virüs ve SARS arasındaki büyük benzerlik ve sekanslar temelinde yarasa ve pangolinlerin Covid-19’a neden olan virüsün kaynağı olabileceğini düşündürür. Ancak söz konusu hayvanlarda şu ana kadar tespit ettiğimiz virüsler, korona virüsün doğrudan öncüsü olabilecek kadar SARS-CoV-2’ye benzemiyor” ifadeleri yer aldı.

Wannian ayrıca, “Aralık 2019’dan önceki dönemde Wuhan nüfusuna SARS-CoV-2’nin bulaştığına dair bir gösterge yok. SARS-CoV-2’nin kentte Aralık 2019’dan önce yayılıp yayılmadığını belirlemek için yeterli kanıt bulunmuyor” dedi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar