Connect with us

Çevre

Çevre dostu olmak için atabileceğiniz küçük ama etkileyici 10 adım…

Daha yeşil ve temiz bir çevre ve yaratmak isterken hemen hemen hepimiz bunu nasıl inşa edeceğimize dair fikirsel bir boşluk içindeyiz. Ancak atacağımız küçük adımların çevreye sürdürülebilir bir gelecek inşa etmede önemli olduğunu unutmayın. İşte çevre dostu olmak için atabileceğiniz küçük ama etkileyici 10 adım…

Published

on

Reklamlar

Çevre bilinci yolculuğuna yeni başlayanlar için yapılacak ve yapılmayacaklar başlangıçta biraz zor görünebilir. Ancak bu hayatta her şeyde olduğu gibi, küçük adımlar atılarak harika şeyler yapabilirsiniz. Bu adımların bazıları çok küçük, önemsiz görünüyorlar ancak bilimsel araştırmalar, her küçük parçanın daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye geldiğinde önemli olduğunu kanıtlıyor. Bu nedenle sizin için, çevre dostu olmak için atabileceğiniz küçük ama etkileyici adımın bir listesini çıkardık.

İkinci el dükkan

Sadece bir kilogram kumaş üretimi 23 kilogram sera gazı üretiyor. Şimdi, moda olarak tarif edilen giyim tarzının akıl almaz hızını düşününce hayli ürkütücü bir tablo ortaya çıkıyor. Bu yüzden bu kıyafet tüketim hızına dahil olmamak ve çevre için bir adım atmak için ikinci el veya eski mağazalardan alışveriş yapmayı ve arkadaşlarınızla kıyafet değiştirmeyi düşünün.

Poşet çaylardan vazgeçin

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, çay poşetlerinin her çay bardağına milyarlarca mikro plastik bıraktığını buldu. Bir dahaki sefere çay için alışveriş yaparken, poşet yerine toz çay satın almayı düşünün.

Şarj edilebilir pillere geçin

Pillerin içinde bulunan bileşenler toprağa büyük zarar veriyor. Bu yüzden şarj edilebilir pillere geçerek, hem toprağı koruyabilir hem de uzun vadede tasarruf sağlarsınız.

Haftada bir kez etsiz yemekler yapın

Bir kiloluk sığır eti üretmek için yedi veya daha fazla kilo tahıl ve bir porsiyon et içinse 3192 litre su gerekir. Mümkün olduğunda meralarda beslenen ve sürdürülebilir şekilde yetiştirilmiş sığır eti seçin. Eğer vejetaryen değilseniz değilseniz haftanın belirli günlerinde etsiz yemekler yapmayı ve tüketmeyi tercih edin.

Giysilerinizi soğuk suyla yıkayın

Standart çamaşır makineleri her yıkamada yaklaşık 152 litre su kullanır. Bir dahaki sefere çamaşır yıkarken tam yüklediğinizden ve soğuk suyla yıkadığınızdan emin olun Buna ek olarak, bir kurutma makinesi kullanmak yerine, mümkün olduğunda havayla kurutun.

Geri dönüşüm tel askıları

İhtiyacınız olandan daha fazla tel askıya sahipseniz ve nereye koyacağınızı bilmiyorsanız (geri dönüşüm programlarının çoğu kabul etmeyeceğinden), en yakın kuru temizleyicilere götürebilirsiniz. Yeniden kullanım için askıları memnuniyetle kabul edecekler veya hurda metal toplayıcılara satacaklardır.

Prizlerinizi çıkarın

Bu yapabileceğiniz en kolay adım. Aslında çoğumuz yapmayı unutuyoruz. İhtiyacınız olmadığında elektronik cihazlarınızı – telefon, dizüstü bilgisayar şarj cihazları, elektrikli su ısıtıcısı vb. – fişten çekin. Kapalı olsalar bile, fişe takılı iken hala biraz elektrik kullanıyorlar.

Monitörünüzün parlaklığını azaltın

Monitör parlaklığınızı yüzden 100’den yüzde 70’e düşürerek, enerjisinin yüzde 20’sine kadar tasarruf edebilirsiniz.

Eski duş başlığınızı değiştirin

Verimsiz duş başlıklarınızı verimli bir duş başlığı ile değiştirmek 3 bin 800 ile 30 bin 400 litre arasında tasarruf yapmanıza olanak saplar.

Biyobozunur kum kullanın

Çoğu kedi kumu, asla bozulmayan bentonit kilden yapılır. Bu nedenle alışveriş alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor. Bir dahaki sefere kedi kumu için alışveriş yaptığınızda, biyobozunur olanı tercih edin.

Çevre

Kazdağları’nda ‘Yaşam Nöbeti’ne polis baskını: Doğa savunucularına gözaltı

Kazdağları’nda ‘Yaşam Nöbeti’ne devam eden 4 doğa savunucusu sabah saatlerinde yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

Published

on

By

Reklamlar

Kanadalı firma Alamos Gold ve Türkiye taşeronu Doğu Biga Madencilik’in Çanakkale Kirazlı’da maden arama faaliyetleri kapsamında binlerce ağacı kesmesinin ardından nöbet başlatan doğa savunucuları sabah saatlerinde yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

Nöbet tutan çevreciler, Seçkin Barabaros, Onur Uysal, Sema Demir, Canan Hakko gözaltına alındı.

“Her Yer Kazdağları” hesabından yapılan paylaşımda, “425 gündür yaşamı savunduğumuz için şu an gözaltına alındık. Avukatımızı aramamıza bile izin verilmedi. Anayasal haklarımızı neden kullanamıyoruz? Alamos Gold ve Doğu Biga için neden bir şey yapılmadı?” denildi.

Okumaya Devam Et

Çevre

En zengin yüzde 1’lik kısım, dünyayı en yoksul yüzde 50’nin iki katı kirletiyor

Dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’lik kısmı, 25 yılda, dünyanın düşük gelirli yüzde 50’lik kısmına göre iki kat daha fazla kirletti.

Published

on

En zengin yüzde 1’lik kısım, dünyayı en yoksul yüzde 50’nin iki katı kirletiyor
Reklamlar

Oxfam raporuna göre dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’lik kısmı, 1990-2015 yılları arasında, dünyanın düşük gelirli yüzde 50’lik kısmına göre iki kat daha fazla karbondioksit salınımından sorumlu.

Rapora göre 25 yıllık dönemde karbondioksit salınımı yüzde 60’lık artış gösterdi.

Stockholm Çevre Enstitüsü işbirliğiyle derlenen rapor, aşırı tüketimin ve zenginler dünyasının yüksek karbonlu ulaşıma bağımlılığının dünyanın ‘karbon bütçesini‘ tükettiği konusunda uyarıda bulundu.

“Küresel karbon bütçesi zenginlerin refahı için israf edildi”

Oxfam politika ve araştıma başkanı Tim Gore, Guardian’a raporla ilgili şunları söyledi: “Küresel karbon bütçesi, insanlığı iyileştirmek yerine, zaten zengin olanların refahı için israf edildi. İklim krizinin kötü etkilerinden kaçınmak istiyorsak, atmosfere sınırlı miktarda karbon salmalıyız, karbonun en iyi şekilde kullanıldığından emin olmalıyız.’’
Araştırma, küresel nüfusun en zengin yüzde 10’unun, 25 yıllık dönem boyunca küresel karbon salınımların yaklaşık yüzde 52’sinden sorumlu olduğunu gösteriyor.

Küresel olarak, en zengin yüzde 10 yılda yaklaşık 35 bin doların (266 bin lira) üzerinde gelire sahip olanlar ve en zengin yüzde 1 yaklaşık 100 bin dolardan (760 bin lira) fazla kazanan insanlar olarak değerlendiriliyor.

Geri kalanlar sıfıra düşürse bile yetmiyor

Atmosferde biriken karbondioksit ısınmaya neden oluyor. Bu ısınmanın sanayi dönemi öncesi seviyelerin 1.5 derece üstüne çıkması halinde doğal sistemlerin geniş çapta zarar göreceği düşünülüyor. Atmosferdeki bu birikim dünyaya, ne kadar miktarda karbondioksit üretmenin güvenli olduğuna dair sınırlı bir karbon tüketimi bütçesi veriyor.

Eğer bu durum kontrol edilmezse, önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en zengin yüzde 10’unun karbon salınımının, dünyanın geri kalanının tamamı karbon tüketimini sıfıra düşürse bile, sıcaklıkları 1.5 derece artırabilecek noktanın üzerine çıkmak için yeterli olacağı öngörülüyor.

Okumaya Devam Et

Bilim ve Teknoloji

Yıldırım çarpan iki zürafa, boy uzunluğunun riski artırdığını gösterdi

Doğa koruma uzmanı Ciska P. J. Scheijen, uzun boyları nedeniyle zürafaların yıldırım çarpmalarına daha fazla maruz kaldığını açıkladı

Published

on

Yıldırım çarpan iki zürafa, boy uzunluğunun riski artırdığını gösterdi
Reklamlar

Güney Afrika’daki Rockwood Tabiat Koruma Alanı’ndan doğa koruma uzmanı Ciska P. J. Scheijen, uzun boyları nedeniyle zürafaların yıldırım çarpmalarına daha fazla maruz kalıp kalmadığını merak etti.

Hakemli bilim dergisi the African Journal of Ecology’de yayımlanan makalesinde Scheijen, çalıştığı parkta düzenli olarak izlediği iki zürafanın yakın zaman önce bir yıldırım çarpması sonucunda öldüğünü yazdı.

Scheijen, zürafalardan yalnızca birinin, 5 yaşındaki bir dişinin doğrudan çarpıldığını belirtti. Buna göre yıldırım, dişinin “ossicone” ismi verilen, boynuz benzeri kafa çıkıntılarından birini kopardı ve hayvanın cansız bedeni yere serildi.

Cesedi çok uzakta olmayan 4 yaşındaki diğer zürafa ise yıldırımın yan kollarından biri ya da elektriğin yerden iletilmesi nedeniyle öldü. Ölen iki hayvan, tabiat koruma alanında yaşayan 8 zürafanın bulunduğu sürüde yer alıyordu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar