Connect with us

Sağlık

‘Çarpıntı yapar’ diye kahve içemeyenlere güzel haber!

“Ben almayayım, çarpıntı yapıyor.” Çoğu kahve ikramı bu gerekçeyle kabul edilmiyorsa da bilim tersini söylüyor: Kahve çarpıntı yapmaz. Hatta kahve tüketimi düşük aritmi riskiyle bile ilişkilendiriliyor.

Published

on

‘Çarpıntı yapar’ diye kahve içemeyenlere güzel haber!

JAMA Internal Medicine’da hafta başında yayınlanan bir araştırma kahve severlerin çarpıntı endişesini ortadan kaldırıyor.

386 binden fazla kişinin üç yılı aşkın bir sürede kahve tüketimini analiz eden araştırma bu verileri atriyal fibrilasyonu da (düzensiz ve genellikle hızlı kalp ritmine neden olan bir çeşit kalp rahatsızlığı) içeren kardiyak aritmi oranlarıyla karşılaştırdı.

Yaşam tarzı, demografi ve çapıntıya neden olabilecek hastalalıkarı da hesaba kattıktan sonra düzenli kahve tüketiminde her bir fincan kahve yüzde 3 daha az aritmi riskiyle ilişkilendirildi.

Araştırmanın yazarlarından aritmi uzmanı Dr. Gregory Marcus, kahvenin çarpıntıya neden olduğu fikrinin eski ve küçük çaplı araştırmalardan kaynaklandığını belirterek bugün gelinen noktada bilimin farklı bir bakış açısına sahip olduğunu ifade etti.

Dr. Marcus 201 metaanalizin incelenmesi sonucu makul ölçüde kahve tüketiminin sağlığa zarardan çok yararlı olduğu sonucuna varıldığını belirtti.

Çalışmada ayrıca kafeinin diyabet, kalp rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıkları azaltmada olası faydalarının ortaya çıktığına dikkat çekildi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar