Connect with us

Hayvan

Büyük beyinli memelilerin neslinin tükenme riski daha fazla

Bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmaya göre, büyük beyinli memeliler, küçük beyinlilere göre bir bölgede daha az popülasyon yoğunluğuna sahip olma eğiliminde ve bu yüzden nesli tükenme tehlikesi daha yüksek.

Published

on

Büyük beyinli memelilerin neslinin tükenme riski daha fazla

Vücut ve beslenme düzeninin, hayvanların popülasyon yoğunluğunu etkilediği bilinmesine rağmen, bilim insanları bu etkinin olumlu mu olumsuz mu olduğu konusunda fikir birliğine sahip değil. Zira bazıları büyük beyinlerin, hayvanların yeni kaynaklardan yararlanmasını sağlayarak söz konusu yoğunluğu artırdığını düşünüyor. Bunun yanında söz konusu hayvanlar ek kaynaklara ihtiyaç duyduğu için büyük beynin popülasyon yoğunluğunu azalttığını söyleyenler de bulunuyor.

Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi’nde yapılan araştırmayla bu tartışmalar bir son bulabilir. Çünkü bu araştırmayla fare, maymun, kanguru ve tilki gibi karada yaşayan memelilerin popülasyon yoğunluklarının bir bölgede, benzer canlılarda bile neden büyük farklar gösterdiği konusunda beyin büyüklüğünün etkisi ilk kez dikkate alındı.

Phys.org’un aktardığına göre, araştırmacılar yüzlerce türü hesaba katan farklı senaryoları test etmek için istatiksel modeller kullandı. Her türün ortalama popülasyonlarının bulunduğu doğal bölgelerdeki yoğunlukları ele aldı. Karada yaşayan ve uçmayan 656 memeli türündeki beyin büyüklüğü, vücut kütlesi ve beslenme düzeninin popülasyon yoğunluğuyla ilişkisini test etti.

Bulgular, benzer beslenme düzenine ve vücut kütlesine sahip farklı türlerde, beyin büyüklüğünün popülasyon yoğunluğunda belirleyici faktör olduğunu gösterdi. Çünkü daha büyük beyinli memelilerin, küçüklere göre yoğunluğunun daha az olduğu ortaya çıktı. Analizler, büyük beyin ve daha az popülasyon yoğunluğu ilişkisinin özellikle primatlar ve et yiyen memelilerde daha fazla olduğunu gösterdi.

Araştırmayı yöneten Dr. Manuela Gonzalez-Suarez, bu durumun nedenine dair şu ifadeleri kullandı:

Bunun nedeni, daha büyük beyinlerin daha fazla gıdaya, diğer kaynaklara ve bu yüzden onları sürdürebilmek için daha fazla bölgeye ihtiyaç duyması olabilir.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar