Connect with us

Gündem

Bozkurt’ta yürütmeyi durdurma kararına rağmen Ebru HES tamamlanmış!

Kastamonu’da meydana gelen sel sırasında kapaklarının açıldığı iddia edilen Ebru HES için verilen yürütmeyi durdurma kararına rağmen tamamlandığı ortaya çıktı.

Published

on

Bozkurt'ta yürütmeyi durdurma kararına rağmen Ebru HES tamamlanmış!

Kastamonu’da yaşanan sel felaketinde taşan Ezine Çayı üzerinde kurulan Ebru Hidroelektrik Santrali (HES) hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındığı ortaya çıktı. Kastamonu İdare Mahkemesi 2013 yılında HES için yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen proje tamamlandı.

Evrensel’in haberine göre HES inşaatı için kamulaştırma yapılan bölgede arazisi bulunan bir yurttaşın dava açtığı proje için mahkeme “telafisi olmayacak zararlar doğurabilir” kararı verdi.

Avukat Şeçil Ege’nin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda 2013 yılında Ebru Regülatörü ve HES Projesine karşı açılan iptal davasında, Kastamonu İdare Mahkemesinin “Evlerin zarar görebileceği” gerekçesi ile yürütmeyi durdurma kararı verdiğini ve santral sahasına “Acele Kamulaştırma” ile el konulduğunu belirtti.

Santralin sahibi Berke Elektrik A.Ş., Samsun’daki HES projelerinde de mahkeme kararlarına uymayarak kaçak inşa ve üretim faaliyeti yapmış.

BAKANLIĞIN RAPORUNDA 2019 YILINDA YÜKSEK TAŞKIN RİSKİ VAR DENİLDİ

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Batı Karadeniz Havzası Taşkın Yönetim Planında, 2014 yılında da taşkın yaşanan Ezine çayı üzerinde incelemeler yapıldığı, çay yatağı üzerinden yapılan modellemelerde, derenin sağ sahilinin yüksek taşkın tehlike riskine maruza kaldığının uyarısı yapıldı. Planda, 2014 yılında Ezine çayı taşması sonucunda Abana ilçesi yerleşim yerleri ve ticaret alanları sular altında kaldığından da bahsedildi.

Planda, ilçe merkezindeki dere ıslahı sırasında sağ sahildeki kanal duvarlarının sol sahildeki duvarlarından yaklaşık 1 metre daha düşük yapıldığı, iki dere birleşiminin 150 metre mansabında her iki sahilde de dereye erişim için açıklıklar bırakıldığı, kanal duvarlarının birleştirilmediği yer aldı. Bu açıklardan taşan suların akarsuya dönemediği için sağ ve sol sahil yerleşimlerinde ciddi taşkın riski oluşturduğu vurgulandı.

“DERE YATAĞINDA YAPILAŞMAYI DEVLET ÖNERMİŞ”

Batı Karadeniz’de meydana gelen sel üzerine açıklamalarda bulunan Ali Öztunç açıklamasında Bozkurt’un nüfus artışının tersine bir yapılaşmaya maruz kaldığını belirterek “Bozkurt’un nüfusu 2000 yılında 10.159, 2020 yılında 9620’dır. Aradaki sürede de azalış göstermiştir. Buna karşın, dönemin Çevre ve Ormancılık Bakanlığı, bölgeye ilişkin 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planda nüfusun artacağı öngörülerek yapılaşmanın artmasına yönelik öneri sunulmuştur. Sonrasında, dere yatağında 8 katlı binalara izin verilmiş. Sonuç olarak sel olmuş ama bilanço deprem bilançosu gibi. Bozkurt yok olmuş resmen. Bunun sorumluları hesap vermeliler. Vermedikleri için daha çok canımız yanıyor” dedi.

“HES’LERİ SAVUNMAK İÇİN YALAN SÖYLÜYORLAR”

DSİ’nin HES’ler üzerine yaptığı açıklamayı değerlendiren Öztunç, “DSİ, konuyu çarpıtıyor. Bu yapılar yapılırken suyun yatağı değiştiriliyor. Suyu tünel ya da kanal ile başka bir yere gönderiyorlar. Diğer kısımda dere yatakları kuruyor. Bu sefer, bu yataklarda, dere kurudu mantığına girilip, dolgu-doldurma işlemi yapılıyor, ev yapılıyor, yol yapılıyor. Su önünü tutan setten kurtulunca gelip buraları geri alıyor” değerlendirmesini yaptı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar