Connect with us

Haber

Bozkurt’ta onlarca cana mal olan ihmalin detayları ortaya çıktı!

Bozkurt’ta HES’in iletim kanallarının inşası sırasında çıkartılan 1,5 milyon metreküp toprağın DSİ’nin gösterdiği yerlere taşınmadığı ve bu toprağın heyelana yol açarak, selin etkisini artırdığı iddia edildi.

Published

on

Bozkurt'ta onlarca cana mal olan ihmalin detayları ortaya çıktı!

Batı Karadeniz’de yaşanan ve en az 77 yurttaşın yaşamını yitirdiği selde, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi yakınlarındaki Ebru Hidroelektrik Elektrik Santralı’nın etkisi tartışılıyor.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı Zülfikarlar Holding bünyesindeki Berke Elektrik Üretim AŞ tarafından işletilen HES’in iletim kanallarının inşası sırasında çıkartılan 1,5 milyon metreküp toprağın Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün gösterdiği yerlere taşınmadığını ve kanalların iki yanına yığıldığını söyledi.

Baltacı, bu toprağın da heyelana yol açarak, selin etkisini arttırdığını ifade etti.

HES’in patlamadığını kanıtlamak için gazetecilerle bölgeyi havadan helikopterlerle gezen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, kanallardaki yıkık beton bloklar için, “O gördüğünüz, tamamıyla regülatörden suyu taşıyan iletim boruları. Onların heyelanla yıkıldığını gördük. Bununla hiçbir alakası yok” demişti.

Aynı zamanda harita mühendisi olan ve bölgeyi yakından tanıyan CHP’li Baltacı, Genel Müdür Kaya’nın doğruladığı heyelanlarla ilgili soru işaretlerini gündeme getirdi.

‘GÖZLERİMLE GÖRDÜM’

HES’in inşasına tanıklık ettiğini söyleyen CHP’li Baltacı, bölgede irili ufaklı çok sayıda heyelanın meydana geldiğini, bunların selin etkisini arttırdığını belirtti. HES’in iletim kanallarının inşası sırasında çıkartılan 1,5 milyon metreküp toprağın gösterilen yere dökülmek yerine iki yana yığıldığını bildiklerini anlatan Baltacı, “Bunu yaptıklarını gözlerimle gördüm” dedi. Bu toprağın yumuşak bir zemin oluşturduğunu, yağışla birlikte de heyelana yol açtığını ifade eden Baltacı, “Bundan eminiz ama ne kadar olumsuz etkisi olduğunu bilmiyoruz. Bunun araştırılarak gerçeklerin açıklanmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 2015 yılında da bu bölgede heyelanlar meydana geldiğini, mühendis olarak ölçümlerini yaptığını belirten Baltacı, o zaman iletim kanallarının parçalandığı bölgeler olduğunu tespit ettiklerini de sözlerine ekledi.

SAYIŞTAY UYARDI

Sayıştay’ın DSİ’ye ilişkin 2019 ve önceki yıllardaki denetim raporlarında da şirketlerin kazılardan çıkan malzemeleri rastgele yerlere döktüğüne ilişkin tespitlere yer verildi. Bunun hem hafriyat dökülen yerlerin zorunlu olarak kamulaştırılması zorunluluğu doğurduğu hem de mülk sahiplerine zarar-ziyan bedelleri ödenmesine yol açtığı bildirildi.

Sayıştay raporunda şöyle denildi: “Yapım ihalelerinde kazıdan çıkan malzemelerin idarenin gösterdiği yerler dışına dökülmesi nedeniyle bu yerlerin kamulaştırılmak zorunda kalınması Kurumun kamulaştırma giderleri ile zarar-ziyan bedeli ödemelerinin artmasına yol açmakta, bu durum Kurum kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması ilkelerine aykırılık teşkil etmektedir.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar