Connect with us

Gündem

Boğaziçili öğrenciler: “Kadın katillerine verilmeyen cezalar öğrencilere verilmeye çalışılıyor”

Boğaziçili öğrencilerin 12 Kasım’da kadın şiddetine karşı yaptıkları ‘kırmızı boyalı eylem’ nedeniyle ifade vermeye çağrılan öğrenci Ayşe Beliz İnce, aynı üniversitede okuyan arkadaşlarıyla birlikte Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı. Öğrenciler, “Kadın katillerine verilmeyen cezalar öğrencilere verilmeye çalışılıyor” dedi.

Published

on

Boğaziçili öğrenciler: "Kadın katillerine verilmeyen cezalar öğrencilere verilmeye çalışılıyor"

Boğaziçili öğrencilerin 12 Kasım’da kadın şiddetine karşı yaptıkları ‘kırmızı boyalı eylem’ nedeniyle ifade vermeye çağrılan öğrenci Ayşe Beliz İnce, aynı üniversitede okuyan arkadaşlarıyla birlikte Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı. Öğrenciler, “Kadın katillerine verilmeyen cezalar öğrencilere verilmeye çalışılıyor” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi bir grup öğrenci, 12 Kasım günü, kadın cinayetlerine dikkat çekmek için “Katledilen kadınların kanı elinizde” ve “Katledilen kadınlar isyanımızdır” yazılı pankartlar açarak rektörlük binasına kırmızı boya fırlatmıştı. Boyalı protesto sonrası öğrencilerden 3’ü gözaltına alınmış, savcılığa sevk edilen öğrenciler adli kontrol şartı ve yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı.

Protesto sonrasında evi basılan ancak evde bulunamayan Ayşe Beliz İnce, ifade vermek üzere emniyete çağrılmıştı. Ayşe Beliz İnce, ifade vermeden önce Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi bir grup kadınla İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yaptı.

Açıklamayı okuyan Damla Gümüş, “26 Ekim tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Naci İnci, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un etkin uygulamasını isteyen 13 öğrenciye karşı tedbir kararı aldırdı. Bu kararı alan mahkemeye ilk olarak 6284’ün şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin korumasının amaçlandığını söylemek isteriz. Her ay onlarca kadın korunmadığı için öldürülürken, kadınlar artık 6284’ten türlü zorluklarla yararlanamıyorken, uzaklaştırma kararları şiddet faili erkeklere verilmiyorken, korunmak isteyen kadınlara güçlükler çıkarılıyorken şimdi de Naci İnci ve ona benzer kimi erkeklerin yasayı esneterek 6284’ten kararlar çıkardığını görüyoruz. Bizler, 6284, Naciler için değil, kadınlar için uygulansın demeye devam edeceğiz” dedi.

“KADIN KATİLLERİNİ VERİLMEYEN CEZALAR ÖĞRENCİLERE VERİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Sokak sokak, kampüs kampüs dolaşarak 6284’ten de İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmediklerini haykırmaya devam edeceklerini söyleyen öğrenciler, “6284, kadınların yaşaması için hayatidir, kadınlar için etkin uygulanmalıdır. Kazanılmış haklarımızı kendi çıkarlarınıza göre kullanmanızı kabul etmiyoruz. 6284’ü kullanarak, 6284’ü savunan kadınları yargılamanızı kabul etmiyoruz” dediler.

“HUKUNUZDAN KAN DAMLIYOR”

İfade vermeye giden Ayşe Beliz İnce de “Biz biliyoruz ki bu devlet kadın katillerine uygulamadığı yasakları öğrencilere uygulayarak, kadınlar için almadığı 6284 tedbirlerini kayyum Naci İnci için alarak bizleri korkutmaya, sindirmeye çalışıyor. Üstelik buna karşı eyleme geçen kadınları da hapisle, gözaltıyla, adli kontrollerle korkutmaya çalışıyor. Biz kabul etmiyoruz. Bu yasakların hiçbiri geçerli değildir. Hukukunuzdan adaletinizden, adalet saraylarınızdan kan damlıyor. Biz buradayız, alanlarda 6284’ü savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Ayşe Beliz İnce, polis ekipleri tarafından ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar