Connect with us

Haber

Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni rektörü Prof. Dr. Naci İnci kimdir? Prof. Dr. Naci İnci nereli, kaç yaşında?

Boğaziçi Üniversitesi’nde görevden alınan rektör Melih Bulu’nun yerine vekaleten yardımcısı Prof. Dr. Naci İnci atandı. Peki, Prof. Dr. Naci İnci kimdir? Vekaleten rektörlük görevini üstlenecek Prof. Dr. Naci İnci’nin kariyeri…

Published

on

Boğaziçi Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Naci İnci kimdir? Prof. Dr. Naci İnci nereli, kaç yaşında?

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Melih Bulu’nun gece yarısı kararnamesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmasından sonra yerine vekaleten Prof. Dr. Naci İnci atandı. İnci, fizik bölümü öğretim üyeliği görevini sürdürüyordu. İşte Prof. Dr. Naci İnci’nin kariyeri…

PROF. DR. NACİ İNCİ KİMDİR?

Prof. Dr. Naci İnci, 1987’de Marmara Üniversitesinden fizik dalında lisans derecesini, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere’deki Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı.

Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde 1993–1994 yılları arasında optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde yardımcı doçent, 1996’da ise doçent oldu.

İnci, 1998–1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya’da Gunma Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak çalışırken, 1999–2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’ne 2005 profesör olan ve 2014–2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Almanya’daki Stuttgart Üniversitesi, Japonya’daki Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ile İngiltere’deki Heriot-Watt Üniversitesinde konuk profesör olarak bulundu.

Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışan ve araştırmalar yürüten İnci’nin üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise iki uluslararası patenti bulunuyor.

Advertisement
2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: Son Dakika... Boğaziçi Üniversitesi'nin yeni rektörü belli oldu

  2. Pingback: Boğaziçili akademisyen Prof. Dr. Tekinay'dan rektör vekili İnci'ye, mektup: Hatalardan dönülmesi ümidiyle

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar