Connect with us

Ekonomi

Bloomberg: Türk Lirası’nın tarihi kaybı yalnızca Türkiye’yi değil Türkiye’ye borç veren Avrupalı bankaları da ilgilendiriyor

1983’ten bu yana faaliyet gösteren Record Currency Management’ın yöneticilerin John Floyd’a göre Türkiye piyasalarındaki karışıklık Avrupa bankalarına yansıyabilir. Zira 2019 sonunda yurt dışındaki bankaların Türkiye’den alacağı 166 milyar dolardı

Published

on

Reklamlar

Türk Lirası’nın dolar ve euro karşısında tarihi kaybını yaşaması ve Merkez Bankası’nın rezervleri ile ilgili endişeler, Türkiye’nin ekonomi gündeminin öncelikleri arasında yer alsa da Avrupalı iş ortaklarını da ilgilendiriyor.

63 milyar dolar değerinde varlığı yöneten Birleşik Krallık merkezli finans şirketi Record Currency Management’ın Makro Strateji Müdürü John Floyd’a göre Türkiye’deki kırılganlık gelecek aylarda Avrupa’ya da sıçrayabilir.

Bloomberg News’tan Selçuk Gökoluk’a konuşan Floyd, Türkiye’nin piyasalarda yaşadığı karışıklığın Avrupa bankaların bilançosunda hissedileceği beklentisiyle, İspanya, Fransa ve İtalya devlet tahvilleri ve euro için kısa pozisyon aldığını söyledi.

Arjantin kur krizini ve 1998’deki Asya krizini tahmin ettiğini söyleyen 25 yıllık finans uzmanı, “Lira’daki kayıp ve net döviz rezervlerinin negatifte olması bir yandan batık kredi riskini büyütürken diğer yandan gelişmiş piyasalar için işlem fırsatı sunuyor” ifadelerini kullandı.

“Bu Türkiye’yi ilgilendiren bir konu ancak yalnızca Türkiye’nin problemi değil” diyen Deutsche Bank’ın eski ekonomisti Floyd, Avrupa’nın da zor bir dönemden geçtiğini, ekonomilerinin koronavirüs salgını ile zayıfladığını, işsizliğini yükseldiğini, borç seviyelerinin çok yüksek olduğunu ve tek para birimiyle kısıtlanmış olduğunu söyledi.

Yabancı bankaların Türkiye’deki işlemleri 2018’deki kur krizinden bu yana düşüş eğiliminde. Ancak Uluslararası Ödemeler Bankası’nın verilerine göre 2019 sonu itibariyle yurt dışındaki bankaların Türkiye’den 166 milyar dolar alacağı var. Bunda aslan payı ise Avrupalı bankaların.

Türkiye ekonomisinde yüzde 4 daralma beklentisi sürerken, Türk Lirası 2020 başından bu yana yüzde 20’den fazla değer kaybetti. Türk tahvillerinin sigorta maliyeti ise neredeyse iki katına çıktı.

Floyd’a göre Türkiye’de borç alan kurumlar, liradaki kayıp nedeniyle yabancı para cinsinden borçlarını ödemede zorlanacak. Bu da Avrupalı bankalardaki sorunlu kredileri artıracak.

Floyd, “Türkiye’den Avrupa’ya doğru olan risk, Avrupalı bankaların Türkiye’deki banka ve kurumlarla olan bağlantısı yoluyla tekrar geri dönecek” dedi.

Avrupa Birliği’nin, pandemide en fazla vaka ve ölüm sayısına ulaşan İtalya ve İspanya başta olmak üzere Birlik içerisindeki ülkeler için bir fon oluşturduğunu hatırlatan Floyd, “Ancak bu durum, çevre ülkelerdeki bozulmayı durdurmayacak. İtalya’ya ayrılan fon, ülkenin gelecek birkaç yıldaki finansal ihtiyaçlarının yüzde 10’unu ancak karşılıyor” dedi.

John Floyd, “İtalya, İspanya ve Fransa gerçekten çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Kovid için oluşturulan paket doğru yönde mi? Kesinlikle. Peki, problemleri çözmek için yeterli mi? Asla” diye konuştu.

Ekonomi

Dolar/TL’de yeni rekor: 7.71

Published

on

By

Reklamlar

Gözler yarın açıklanacak faiz kararına çevrilirken dolar/TL’de bugün yeni bir zirve daha geldi. Dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyesini 7.71’in üzerine taşıdı.

Küresel piyasalarda riskten kaçış bir miktar yavaşlasa da yönsüz seyir sürüyor. Yurt içinde ise gözler yarın açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararına odaklanmışken dolar/TL‘nin de rekorlarla dolu seyri devam ediyor.

Dün 7.67’nin üzerini gören dolar/TL bugün de tarihi seviyelerini 7.7011 ile güncelledi. Aynı dakikalarda euro da 8.9946 seviyesinde işlem gördü.

Küresel ekonomik toparlanma üzerindeki baskılar yatırımcıları tedirgin ederken ABD’de enflasyonun gerileyeceğine yönelik beklentiler, doların son iki ayın en yüksek seviyelerini görmesini sağladı.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre yılbaşından bugüne bakıldığında TL’deki kayıp yüzde 22 ile benzer para birimleri arasında en üst sıralarda bulunuyor.

PPK yön belirleyici olacak

TCMB’nin yarın gerçekleştireceği faiz kararının TL’nin seyri açısından belirleyici olacağı öngörülüyor. Reuters‘ın 17 kurumun tahminleriyle yaptığı ankette medyan beklentisi TCMB’nin politika faizini yüzde 8.25’te sabit tutacağına işaret ediyor. 17 katılımcıdan 14’ü ise politika faizinin sabit tutulacağını öngörüyor. TCMB’nin politika faizlerini sabit tutmasına karşın sıkılaştırma adımlarını fonlama kompozisyonunu farklılaştırarak devam etmesi bekleniyor.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Dolar yükselişini sürdürüyor

Kovid-19 salgınıyla birlikte derinleşen ekonomik krizin boyutu her geçen gün TL’nin erimesine yol açıyor. Dolar ve Euro’da son durum.

Published

on

Dolar yine yükselişe geçti
Reklamlar

İstanbul serbest piyasada dolar 7,6420 liradan, Avro 8,9820 liradan güne başladı. Dolar, TL karşısında yükselişini sürdürerek 7.66’nın üstünü gördü ve bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Serbest piyasada 7,6400 liradan alınan dolar, 7,6420 liradan satılıyor. 8,9800 liradan alınan Avro’nun satış fiyatı ise 8,9820 lira olarak belirlendi. Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 7,6250 lira, Avro’nun satış fiyatı ise 8,9620 lira olmuştu.

Bir süre bu seviyelerde yatay seyrederek yön arayan Dolar/TL tekrar yönünü yukarı çevirdi. Dolar TL karşısında yükselişini sürdürerek 7.66’nın üstünü gördü ve bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Dolar ve Euro haftaya rekorla başladı

Piyasada haftanın en önemli verisi TCMB’nin perşembe günü açıklayacağı faiz kararı olacak. Bu kararın belirleyici olacağı belirtiliyor.

Published

on

Dolar ve Euro haftaya rekorla başladı
Reklamlar

Dolar/TL kuru bu sabah 7,5985 ile rekor kırarken, Euro 9 TL’nin üzerini gördü.

Gram altın ise 475 TL seviyesinde güne başladı.

Piyasada haftanın en önemli verisi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı olacak. Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararının TL’nin seyri açısından belirleyici olacağı öngörülüyor.

Piyasalarda, Yunanistan ve Avrupa Birliği ile Akdeniz’deki gerilim de yakından izlenen gelişmeler arasında.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar