Connect with us

Gündem

Bingöl’deki depremden 5 gün sonra 2 yavru kedi enkazdan sağ çıkarıldı

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 5.7 büyüklüğündeki depremden 5 gün sonra Yedisu ilçesinde samanlık enkazında 2 kedi yavrusu sağ çıkarıldı.

Published

on

Reklamlar

Depremden etkilenen Yedisu ilçesinin Elmalı köyünde hasar gören yapılarda enkaz kaldırma çalışmaları kapsamında bir samanlık enkazında 2’si sağ 3 kedi yavrusu bulundu.

Depremzede Mazlum Adıbeli, amcasına ait samanlıktaki eşyaları çıkarmak için enkazı kazdıkları sırada 3 kedi yavrusu gördüklerini, enkazdan ikisini sağ çıkardıklarını söyledi.

Samanlık sahibi Kamil Adıbeli de depremden 5 gün sonra 2 kedi yavrusunu sağ çıkarmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan ve güvenlik korucusu Cengiz Pullu’nun şehit olduğu, 35 kişinin yaralandığı depremin yaralarının sarılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan çalışmalar hızla devam ediyor.

Gündem

İstanbul Eczacı Odası uyardı: “İnternette satılan vitaminlerin yüzde 99’u sahte”

Eczacılar Odası: “Bakanlığın internet sitelerinden satılan bu tip ürünlerin yüzde 99’unun sahte olduğu yönünde net açıklamaları var.”

Published

on

İstanbul Eczacı Odası uyardı: "İnternette satılan vitaminlerin yüzde 99’u sahte"
Reklamlar

Pandemi sürecinde vitamin ve gıda takviyelerine olan talebin 5 kat arttığını belirten İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, bu dönemde ağırlıklı olarak multivitaminler ve C vitamininin tercih edildiğini söyledi. İnternet üzerinden satılan vitaminler konusunda da uyaran Sarıalioğlu, “Sağlık Bakanlığımızın internet sitelerinden satılan bu tip ürünlerin yüzde 99’unun sahte olduğu yönünde net açıklamaları var. O nedenle bu ürünler mutlaka hekim kontrolünde, eczanelerden alınmalı” ifadelerini kullandı.

Gripten ve Koronavirüs’ten korunmak amacıyla vitamin ilaçlarının kullanımının arttığını belirten İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, bu ürünlerin mutlaka hekim ya da eczacı danışmanlığında alınması gerektiğinin altını çizdi.

“Mutlaka hekim ya da eczacı danışmanlığında alınmalı”

Geçen yıllarla kıyaslandığında mart ayından bu yana vitamin ve gıda takviyesi kullanımında 4-5 katlık bir artış olduğunu ifade eden Sarıalioğlu, “Direkt bağışıklığı etkileyen gıda takviyelerine, C vitaminlerine talep arttı. Bu tip gıda takviyesi dediğimiz ürünlerin özellikle kronik hastaların kullandığı ilaçlarla etkileşimleri söz konusu olabilir. Her hasta bağışıklık güçlendirici her ilacı kullanamaz. Bunların mutlaka hekim ya da eczacı danışmanlığında alınması gerekir” uyarısında bulundu.

“İnternette satılan bu ürünlerin yüzde 99’u sahte”

İnternet sitelerinde çok sayıda vitamin ve gıda takviyesi satışı olduğunu hatırlatan Cenap Sarıalioğlu, şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığımızın internet sitelerinden satılan bu tip ürünlerin yüzde 99’unun sahte olduğu yönünde net açıklamalar mevcut. Biz bu ürünlerin firmalarıyla görüştüğümüzde kendi ürünleri olmadığını söylüyorlar. Dolayısıyla bu ürünlerin nerelerde hangi şartlarda üretildiğini, muhafaza edildiğini, içeriklerini bilme şansımız yok. Bu anlamda hastalarımızın ‘mutlaka bu ürünleri eczanelerden alın’ diyoruz.”

Eczanelerde 10 liraya satılan bir ürünün internet üzerinde 2 liraya satıldığını belirten Cenap Sarıalioğlu, “Bu da zaten kuşkulanmamıza neden oluyor. Ürünlerin fiyatının bu kadar düşebilmesi gerçekliği anlamında soru işaretine neden oluyor” dedi.

“Vitamin ve gıda takviyelerine ulaşma anlamında bir sıkıntımız yok”

Koronavirüs vakalarının ortaya çıktığı dönemde bazı vitaminlere erişim konusunda yaşanan sıkıntıları da hatırlatan Sarıalioğlu, “O dönem planlamaya uygun bir talep olmadı. Üretim planlamasının çok çok üzerinde bir talep olduğundan kısa bir süre o ürünlere ulaşmakta sıkıntı yaşadık. Firmalar şu anda o konuda tedbirlerini almış durumdalar. Vitamin ve gıda takviyelerine ulaşma anlamında bir sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Gündem

Cumhuriyet Başsavcılığı Yunan gazetesi hakkında soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren manşeti nedeniyle Yunan gazetesi hakkında soruşturma başlattı.

Published

on

Cumhuriyet Başsavcılığı Yunan gazetesi hakkında soruşturma başlattı
Reklamlar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren manşeti nedeniyle Yunan Dimokratia gazetesi hakkında soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren manşeti nedeniyle Yunanistan’da yayın yapan Dimokratia gazetesinin yetkilileri hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma başlattı.

Başsavcılık, Erdoğan’a yönelik hakaret içeren manşet ve haber içeriği nedeniyle gazetenin yetkilileri hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 12, 13 ve 299. maddeleri uyarınca ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma başlatılmasına karar verdi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a ‘Giresun Mitingi’ cevabı: “Hangi vatandaş tedbirlere uymadı?”

Davuotoğlu, ”Samimi duygularla kapalı kapılar ardında uyardık, dinlemediler. Bu uyarılar fayda etmeyince feryat ettik, ihanetle suçladılar.”

Published

on

Davutoğlu'ndan Erdoğan'a 'Giresun Mitingi' cevabı: "Hangi vatandaş tedbirlere uymadı?"
Reklamlar

İl kongrelerine devam eden Gelecek Partisi, Antalya kongresini de gerçekleştirdi.

Partinin genel başkanı Ahmet Davutoğlu, Antalya’daki partililere koronavirüs tedbirleri kapsamında telekonferans yöntemiyle seslendi.

Ülke krize girmesin diye herkesin hırsla yöneldiği makamları terk ettiğini ifade eden Davuotoğlu, ”En samimi duygularla kapalı kapılar ardında uyardık, dinlemediler. Bu uyarılar fayda etmeyince milletimize hitap ederek feryat ettik, ihanetle suçladılar. Tarih bilinçleri olmadığı için şu açık gerçeği bile göremediler ki, bu yiğit Oğuz Türkmen obalarından hain çıkmaz, haramzade çıkmaz, korkak asla çıkmaz” şeklinde konuştu.

Partisinin 9 ay önce kurulduğunu hatırlatan Davutoğlu, 70 il başkanı atandığını, 30 il ve 220 ilçede kongre sürecinin tamamlandığını söyledi.

Gelecek Partisi lideri, 41 ilde de şartları tamamlayarak kongre yapma hakkı kazandıklarını bildirdi.

”Asgari ücret 3 çeyrek altın bile değil”

”Gelecek Partisi kimse cesaret edemese bile milletimiz adına, kimsesizler adına kral çıplak diyebilmenin adresidir” diyen Davutoğlu, “Kınayanların kınamasından korkmadan hakkı, adaleti, ahlakı muhafaza etmek için elimizden geleni hep birlikte yapacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Cumhurbaşkan Erdoğan’ın “Ekonomimiz pik yaptı” sözlerini değerlendiren Davutoğlu, ”El insaf kardeşlerim, siz gerçekten ekonomide zirve yapan bir ülkede yaşadığımızı hissediyor musunuz? Siz gerçekten demokraside zirve yapan bir ülkede yaşadığınızı hissediyor musunuz? AK Partili, MHP’li kardeşlerimiz hissediyorlar mı? Asgari ücretin üç çeyrek altın bile olmadığı bir ülke mi ekonomide zirveye çıkmış” dedi.

‘İkinci baro’ göndermesi

İllerde çoklu baro kurulmasının yolunu açan yasal düzenlemeye rağmen İstanbul’da ikinci baro kurulamadığına değinen Davutoğlu, ”Hesapta toplumun yarısının oyunu almış koalisyon iktidarı var ama İstanbul’da ve diğer büyük şehirlerde kendilerine yakın baro açmak istiyorlar birkaç bin avukat bulmakta zorlanıyorlar. İşte buradan söylüyorum, ilk seçimde aynen baro kurma işinde olduğu gibi size oy verecek seçmen de bulamayacaksınız” şeklinde konuştu

Oruç Reis gemisinin büyük iddialarla yola çıkarıldığını ama aynı hızla geri adım atılmaya başlandığını dile getiren Davutoğlu, ”Dış politika iki ana sütuna dayanır: stratejik bir vizyon ve taktik esnekliğe dayalı bir manevra kabiliyeti. Son gelişmeler bu iktidarın stratejik bir vizyonunun da taktik bir esnekliğinin de olmadığını ortaya koymuştur” ifadelerini kullandı.

”Bilmeyen de STK başkanı konuşuyor zanneder”

Davutoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomiyi batır, dış mihraklar yaptı de. Güvenliği batır, ‘Anayasa Mahkemesi yaptı’ de. Eğitimi batır, ‘öğrenciler yaptı’ de. Şimdi de sağlığı batır, vatandaşı, doktorları suçlar. Erdoğan, ‘Biz ikazları yaptık ama vatandaş uymadı’ diyor. Bilmeyen de bir STK başkanı konuşuyor zanneder. Yahu kardeşim sizin göreviniz tedbirleri almak, denetimleri yapmak. Vatandaşlarımız mı daha parkları, camileri, okulları açmadan AVM’leri açın dedi. Vatandaşlarımız hastaneye gidenleri doğru dürüst test yapmadan geri gönderin diye elinizi mi tuttu? Esnafa ‘açma kardeşim dükkanını ben seni iki ay ayakta tutarım’ dedin de esnaf hayır ben açacağım mı dedi?
İşe gidiş geliş saatini ayarlamayı daha bu hafta akıl ettiniz. Herkes aynı saatte otobüse binmesin diye düzenleme yaptınız da millet inadına aynı saatte otobüse, metroya mı bindi?Hangi vatandaş ikaza uymadı Sayın Erdoğan? Bir söyleyin de bilelim. Sizin için Giresun’da miting yapıp, otobüsten atılan çaylar için izdiham yapanları mı?”

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar