Connect with us

Çevre

Bakan Kurum’dan Salda Gölü tepkisi: Basmaya kıyamadığımız bu güzelliğe zarar verilmesi kabul edilemez

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’ne iş makinalarının sokulmasına sert bir dille tepki gösterdi “Basmaya kıyamadığımız, parmak ucunda yürüdüğümüz bu güzelliğe zarar verilmesi kabul edilemez” dedi.

Published

on

Bakan Kurum’dan Salda Gölü tepkisi: Basmaya kıyamadığımız bu güzelliğe zarar verilmesi kabul edilemez
Reklamlar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’ne iş makinalarının sokulmasına sert bir dille tepki gösterdi. “O görüntü tüm millet gibi beni de yaraladı” diyen Bakan Kurum, “Burada doğal güzelliğimizi korumak isterken, bu kadar hassas davranırken bu hatalara izin vermeyiz” dedi.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, “Biz yola Salda’yı korumak, yaşatmak için çıktık. Proje geliştirme sürecinde beyaz kumlara basmaya kıyamadık, parmak ucuyla yürüdük. Bizim basmaya kıyamadığımız bu güzelliğe zarar verilmesi kabul edilemez” diyen Kurum, “Bundan sonra da aynı titizlikle çalışacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Endişe duyan sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar için yeni bir adım atacaklarını belirten Kurum, “Vatandaşın içi rahat etsin diye imalat aşamasında yapılan tüm işler 7/24 kayıtta olacak. Dileyenler TOKİ’nin web sitesinden çalışmaları izleyebilecek” dedi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Ayder Yaylası’na otel ve kapalı otopark inşa edeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Tüm bu projeler bittiğinde Ayder çok daha yeşil, yaşanabilir bir yayla olacak

Published

on

By

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Ayder Yaylası’na otel ve kapalı otopark inşa edeceğiz
Reklamlar

Ayder’deki yenileme ve koruma projesi hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Vatandaşımızın kullanacağı bir otelimizi açacağız. 1700 araçlık bir kapalı otopark inşa edeceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ayder Yenileme ve Koruma Projesi’yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurum, şunları söyledi: “Vatandaşımızın kullanacağı bir otelimizi açacağız. 1700 araçlık bir kapalı otopark inşa edeceğiz. Tamamen yerin altında. Ziyaretçilerimiz araçlarını oraya bırakacaklar ve ring seferler ile işletmelerden faydalanabilecekler.

Çamlıhemşin’in dönüşümü kapsamında, Ayder’in dönüşümü kapsamında 55 apart ünite inşasını rezerv alanımızda gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızla, kaçak noktasında buradaki yapılaşmaların vatandaşlarımızla görüşerek gönüllü bir dönüşüm projesi başlatacağız.

Tüm bu projeler bittiğinde Ayder çok daha yeşil, yaşanabilir bir yayla olacaktır.

Okumaya Devam Et

Çevre

Çürüdü diye kesilmesi planlanan 400 yıllık ağaç, bakımla yeniden yeşerdi

ADIYAMAN’da, bir caminin bahçesindeki yaklaşık 400 yıllık çınar ağacı, kuruyup çürümesi nedeniyle kesilmek istendi. Devreye giren yetkililerin talebi ile 6 ay önce bakım yapılmaya başlanan ağaç, yaz mevsimi ile birlikte yeniden filizlenerek, yaprak vermeye başladı.

Published

on

By

Çürüdü diye kesilmesi planlanan 400 yıllık ağaç, bakımla yeniden yeşerdi
Reklamlar

Gölbaşı Caddesi’ndeki Eskisaray Camisi’nin bahçesinde bulunan 400 yıllık çınar ağacı kuruyup, çürüyünce; 6 ay önce Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından çevreye zarar verememesi için kesilmesi kararlaştırıldı. Vatandaşların tepkisi üzerine devreye giren Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman ile görüşerek, çınar ağacına tekrar bakım yapılmasını istedi. Talep üzerine bakımı yapılan çınar ağacı, yaz mevsimi ile birlikte tekrar filizlenerek, yaprak vermeye başladı.

Vatandaşlar ise ağacın kesilmemesinden memnuniyet duyduklarını ve bakım sonrası yeniden filizlenmesinin mucize olarak görüldüğünü söyledi.

Okumaya Devam Et

Çevre

2050’de okyanuslardaki plastik atıkların miktarı balıkları geçebilir

Dünyanın yüzde 71’ini kaplayan okyanuslar; iklim değişikliği, plastik atıklar ve aşırı avlanma gibi tehlikelerle karşı karşıya. 2050’de okyanuslardaki plastik atıkların miktarı balıkları geçebilir.

Published

on

By

2050’de okyanuslardaki plastik atıkların miktarı balıkları geçebilir
Reklamlar

Uzaydan bakıldığında mavi görünen yerkürenin ‘Mavi Gezegen’ diye adlandırılmasına ilham olan okyanuslar, daha önce hiç olmadığı kadar büyük tehlike altında. Okyanusları korumaya yönelik adım atılmazsa, 2050’de yerkürenin sularındaki plastik atıkların miktarı balıkları geçebilir. Okyanus ve denizlerin korunması, doğadaki yaşam döngüsünün devamı için hayati önem arz ediyor.

Canlılar tehlike altında

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na (UNDP) göre, okyanusların her kilometrekaresinde ortalama 13 bin parça plastik atık bulunuyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre de her yıl ortalama 8 milyon ton plastik, okyanus sularına karışıyor. 2025’e kadar her 3 ton balığa karşılık 1 ton plastik olacağı öngörülüyor. Plastik atıkları yiyen okyanus canlıları da ölüyor.

Türkiye’de denizler plastik ve izmaritin pençesinde

Türkiye’de deniz ve su varlıklarının korunması için geçen yıl başlatılan ‘Sıfır Atık Mavi’ projesi kapsamında yaklaşık 65 bin 250 ton atık toplandı. Türkiye’deki deniz ve kıyılardan en fazla plastik atık ve sigara izmariti çıktı. Proje kapsamında plaj temizliği çalışmaları da daha etkin hale getirildi.

Dünya Okyanuslar Günü

Birleşmiş Milletler, 2009 yılında 8 Haziran’ı ‘Dünya Okyanuslar Günü‘ ilan etti. Bu yılki tema ise ‘Sürdürülebilir Okyanus için Yenilik’ olarak belirlendi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar