Connect with us

Dünya

Azerbaycan ve Ermenistan, Dağlık Karabağ’da ateşkes konusunda anlaştı

Azerbaycan ve Ermenistan, Dağlık Karabağ’da bugün saat 12.00’dan itibaren ateşkese varılması konusunda anlaştı.

Published

on

Reklamlar

Ermenistan’ın saldırıları üzerine Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmak üzere başlattığı harekat sürerken, taraflar Rusya’nın çağrısı ile Moskova’da bir araya geldi.

Moskova’da kritik Azerbaycan-Ermenistan toplantısı yaklaşık 11 saat sürdü.

Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri bakanları ile aynı masaya oturan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Ateşkesin bugün saat 12.00’de başlayacağını duyurdu.

Bakü ve Erivan, ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunda anlaştı.

Lavrov’un açıkladığı ateşkesin uygulamasıyla ilgili ayrıntılar üzerinde ayrıca çalışılacak. Ayrıca Lavrov, tarafların müzakere süreci formatının değişmediğini teyit ettiğini aktardı.

“İnsani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuğuyla, çözümün ana prensipleri temelinde barışçıl bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlıyor.”

Lavrov’un aktardığı ortak açıklamada ayrıca, bölgedeki belirli ateşkes parametrelerinin ayrı ayrı kararlaştırılacağı belirtildi.

Bununla birlikte açıklamada, tarafların Dağlık Karabağ konusundaki müzakere formatlarını değiştirmemeye kararlı olduklarına vurgu yapıldı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

BM: 700 milyon insan halen aç ve bu durum salgınla daha da kötüleşti

BM Gıda ve Tarım Örgütü Genel Direktörü Çü Dongyü, “FAO’nun kurulduğu tarihten bu yana geçen 75 yıla dönülüp bakıldığında çok şey yapılmakla beraber, 700 milyon insan halen aç ve bu durum salgınla daha da kötüleşti” dedi

Published

on

By

Reklamlar

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Çü Dongyü, dünyada 700 milyon insanın halen aç olduğunu ve mevcut durumun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle daha da kötüleştiğini ifade etti.

Merkezi İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan BM kuruluşu FAO, kuruluşunun 75’inci yıldönümünü ve Dünya Gıda Günü’nü, “Büyütelim, Besleyelim, Hep Birlikte Sürdürelim. Eylemlerimiz geleceğimizdir” temasıyla karşıladı.

“FAO’nun kurulması, tarihin unutamayacağı bir dönüm noktasıdır”

Milyonlarca kişiyi sağlık ve açlık riskiyle karşı karşıya bırakan koronavirüs salgınının gölgesinde video mesaj yöntemiyle Dünya Gıda Günü’nü kutlayan FAO Genel Direktörü Çü, şunları söyledi:

“FAO’nun kurulması, tarihin unutamayacağı bir dönüm noktasıdır. Dünya liderleri, tüm halklar ve uluslar için gıda sağlama taahhüdünde bulunduğunda bu devrimci bir fikirdi. Geçen 75 yıla dönülüp bakıldığında çok şey yapılmakla beraber, 700 milyon insan halen aç ve bu durum mevcut koronavirüs salgınıyla daha da kötüleşti.”

“Yetersiz beslenmeyi sona erdirmek için daha fazla çalışmalıyız”

Salgının yarattığı duruma dikkati çeken Çü, “Açlık bir kez daha arttıkça, Kovid-19 salgını gıda sistemlerimizin kırılganlığını ortaya çıkardıkça tarih, bizi bir kez daha bu zorluğun üstesinden gelmeye çağırıyor” diye konuştu.

Çü, FAO’nun son yıllarda toplumları makineleşme ve yeni teknolojiler konusunda geliştirecek müdahalelerde bulunduğunu, aynı zamanda bitki hastalıklarıyla mücadele ettiğini ve sürdürülebilir besleyici gıdalar sağlama konusunda çalıştığını kaydetti.

FAO Genel Direktörü, açlığın üstesinden ancak yapılan katkıların iki kat artırılmasıyla gelinebileceğini belirterek, “İnsanlığın en asil hedeflerinden biri olan aynı zamanda FAO’nun da varoluş nedeni olan açlığı ve yetersiz beslenmeyi her yerde sona erdirmek için tüm ortaklarla durmaksızın birlikte çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

“Gıda insanın temel hakkıdır”

FAO’ya ev sahipliği yapan ülke olan İtalya’nın Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da gönderdiği görüntülü mesajında, “Gıda, insanın temel hakkıdır. İçinde bulunduğumuz an, tüm gezegen için doğal kaynakların sorumlu kullanımı konusunda ciddi küresel taahhüt gerektiren bir andır” dedi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus da gönderdiği görüntülü kutlama mesajında, silahlar için kullanılan paranın, açlığı yenmek için kullanılması gerektiğini ifade etti.

Okumaya Devam Et

Dünya

Çiftçilerin talebi, AB’nin gündeminde: ‘Vejetaryen burger, vegan burger, veggie burger gibi terimler yasaklansın’

Avrupa’da çiftçiler, vejetaryen ürünlerin burger ve sosis gibi etle özdeş ürünlerle birlikte etiketlenmesinin yasaklanması için kampanya yürütüyor. Tüketicide vejetaryen ürünlerin et içerdiğine dair yanlış algı oluşturduğu gerekçesiyle yasak talebi, Avrupa Parlamentosu’nda oylanacak bir yasa tasarısına da yansıdı.

Published

on

By

Reklamlar

Vejetaryen burger, vegan burger, veggie burger gibi terimler menülerin vazgeçilmezi haline gelirken, Avrupalı çiftçiler bu terimlerin kullanılmasının yasaklanması için kampanya yürütüyor.

Kampanya, tam da iklim krizi döneminde insanların damaklarında yağlı kırmızı etlerden yapılma burgerlerin yerini sebze ağırlıklı burgerlerin aldığı, dolayısıyla veggie burger gibi terimlerin menülerde yükseliş yaşadığı dönemde devreye girdi.

Çiftçilerin yasak talebi, Avrupa Birliği’nin (AB) yasama organı Avrupa Parlamentosu’na (AP) sunulan tartışmalı bir yasa tasarısına da yansıtıldı.

Bu hafta oylanacak tasarı süt içermeyen ürünlerin yoğurtvari, peynirimsi gibi ifadelerle etiketlenmesinin yasaklanmasını da öngörüyor.

Badem sütü, vegan peynir gibi etiketler, zaten AB’de yasak.

“‘Ete’ atıfta bulunan terimler ve açıklamalar yalnızca hayvanların insan tüketimine uygun kısımları için kullanılmalıdır” denilen tasarıda, biftek, sosis, bonfile, burger, hamburger gibi terimleri yasak kapsamına alıyor.

ABAP’ye sunulan çiftçilikle ilgili bir tasarıya tarım komisyonu tarafından eklenen bu değişiklikler, topluca salı günü oylanacak.

Avrupalı çiftçilerin en büyük örgütü Copa-Cogeca’nın temsilcilerinden Jean-Pierre Fleury, vejetaryen ve et terimlerinin birlikte kullanılmasını kültürel rehin alma diye niteleyerek şöyle konuştu:

“Pazarlamanın ürünlerin gerçek doğasından koparıldığı yeni cesur dünya yaratmak üzereyiz ki, işler iyice kontrolden çıksın.”

ProVeg International isimli gıda ürünlerini tanıtan ve savunan bir örgüt ise tam tersini söyledi.

Terimlerin insanlara bir üründen ne beklemesi gerektiğini göstermesi gerektiğini dile getiren örgüt, fıstık ezmesi denildiğinde İngilizcede ezme yerine tereyağ kullanılmasına atıfla herkesin bu ürünün içinde tereyağ olmadığını bilmesi örneğini verdi. Aynı şekilde veggie burger alanın da ne aldığını çok iyi bildiği, içinde et olmadığı bilgisine sahip olduğunu savundu.

Tartışmalı yasa tasarısı AP’de kabul edilirse, sonraki aşamada AB tarım politikaları reformu kapsamında AB üyesi devletler tarafından müzakere edilecek.

Okumaya Devam Et

Dünya

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında vize kaldırılıyor

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile arasında karşılıklı olarak vizenin kaldırılacağı belirtilirken, BAE’nin, İsrail için vizeyi kaldıran ilk Arap ülkesi olacağı bildirildi.

Published

on

By

Reklamlar

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile arasındaki normalleşme anlaşmasının ardından bu sefer de karşılıklı vizelerin kaldırılması gündeme geldi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberinde, İsrail ile BAE arasında karşılıklı olarak vizenin kaldırılmasına yönelik anlaşmanın bugün imzalanacağı bildirildi.

Haberde, BAE’nin, İsrail için vizeyi kaldıran ilk Arap ülkesi olacağına işaret edildi.

Anlaşmanın, Tel Aviv’deki Uluslararası Havalimanı Ben Gurion’da düzenlenecek törende, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin ve BAE Maliye Bakanı Ubeyd bin Hamid et-Tayyar’ın katılımıyla imzalanacağı, ardından ortak açıklama yapılacağı ifade edildi.

Öte yandan, bugün İsrail’e gelecek olan BAE heyeti, Tel Aviv yönetimiyle iki taraf arasında ticari seferlerin kolaylaştırılması için de bir dizi anlaşma imzalayacak.

Uzun süredir başta BAE olmak üzere Körfez ülkeleri ile İsrail arasında perde arkasında yürütülen ciddi temas süreci, ABD Başkanı Donald Trump’ın, 13 Ağustos’ta BAE’nin, 11 Eylül’de de Bahreyn’in İsrail ile normalleşme anlaşmasına vardığını açıklamasıyla aleni hale geldi.

15 Eylül’de Beyaz Saray’da düzenlenen resmi törende, İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında “ilişkilerin normalleştirilmesine” yönelik anlaşmalar imzalanmıştı.

Okumaya Devam Et

Gündem

Kadın

Dünya

En Çok Okunanlar