Connect with us

Hayvan Hakları

Ayağına maske takılan kaplumbağayı çocuklar kurtardı

İzmir’de sokağa atılan maskenin ayağına takılması sonucu hareket etmekte zorlanan kaplumbağa yavrusunu çocuklar kurtardı.

Published

on

Ayağına maske takılan kaplumbağayı çocuklar kurtardı
Reklamlar

İzmir’de sokağa atılan maskenin ayağına takılması sonucu hareket etmekte zorlanan kaplumbağa yavrusunu çocuklar kurtardı.

İzmir‘in Gaziemir ilçesi, Irmak mahallesinde sokağa atılan cerrahi maske ayaklarına dolanan bir kaplumbağa yavrusu, hareket etmekte zorlandı.

Evinin balkonundan hayvanın durumunu fark eden Ayşegül Baysal, bunun üzerine kardeşiyle aşağı inerek evden getirdiği makasla ipleri kesti. Bu sayede rahatlayan kaplumbağa ilerlemeye devam etti.

Ayşegül Baysal, koronavirüs döneminde atık eldiven ve maskelerin sayısının çok arttığını belirterek, insanların bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Gündem

Bakanlık bu sefer de Erzincan’daki 10 dağ keçisinin avlanması için ihale açtı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Erzincan’ın farklı bölgelerinde bulunan 10 dağ keçisinin avlanması için bugün 227 bin TL bedelle ihale yapacak.

Published

on

By

Bakanlık bu sefer de Erzincan’daki 10 dağ keçisinin avlanması için ihale açtı
Reklamlar

Tüm tepkilere rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı dağ keçileri, kızıl geyikler ve çengel boynuzlu dağ keçileri gibi yaban hayvanlarının avlattırılması için yeni ihaleler açmaya devam ediyor. BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı 13’üncü Bölge Müdürlüğüne bağlı Erzincan Şube Müdürlüğü, “Av turizmi kapsamında avlattırılacak yabancı avcı kotalarının satış işi” adı altında bugün ihale yapacak. 10 dağ keçisinin avlanması ihalesi, “pazarlık” yöntemiyle Erzincan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapılacak.

İhale ilanına göre, Erzincan’ın Abrenk bölgesinde bir, Doğandere bölgesinde iki, Bağlıca bölgesinde iki, Çayyaka bölgesinde bir, Dutluca bölgesinde iki ve Sarıçiçek bölgesinde de iki dağ keçisi olmak üzere toplam 10 dağ keçisi ihaleyle katlettirilecek. Dağ keçisinin avlattırılması için düzenlenecek ihalede toplam muhammen bedel ise 227 bin TL olarak belirlendi.

Öldürmek için kurs ücreti verecekler

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı duyuruya göre, ‘Avcılık Eğitim Kursu’ açılacak ve ‘aday avcılardan’ da 203 lira 21 kuruş ücret alınacak. Avcılık eğitim kursunda eğitimler, profesör, doçent, öğretim görevlisi ve okutmanlar ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler tarafından verilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, ‘av turizmi’ kapsamında elde ettiği gelir de her yıl katlanarak arttı.

Continue Reading

Dünya

Uganda’da goril öldüren kişiye 11 yıl hapis cezası verildi

“Bu cezanın diğer avcılara örnek ve caydırıcı olmasını umuyoruz. Yaban hayatı hepimize aittir”

Published

on

By

Uganda’da goril öldüren kişiye 11 yıl hapis cezası verildi
Reklamlar

Afrika ülkesi Uganda’da dağ gorilini öldüren kişiye 11 yıl hapis cezası verildi.

4 Haziran’da yakalanan ve yapılan soruşturma sonucu gorili mızrakla öldürdüğünü kabul eden şüpheli mahkemeye çıkartıldı.

Veteriner Kalema-Zikusoka, Rafiki adlı gorilin şüpheliye saldırdığına dair hiçbir emarenin olmadığını söyleyerek, “Muhtemelen şüpheli kişi avlanmak için gorilin bulunduğu alana geldi ve gorille karşılaştı” dedi. Mahkeme şüpheliyi 11 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Uganda Yaban Hayatı İdaresi Sözcüsü Bashir Hangi, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu cezanın diğer avcılara örnek ve caydırıcı olmasını umuyoruz. Yaban hayatı hepimize aittir” ifadelerini kullandı.

Uganda Yaban Hayatı İdaresi, 1 Haziran’da kaybolan gorilin ertesi gün ölü bulunduğunu açıklamış ve goril üzerinde yapılan otopsi sonucu hayvanın mızrakla öldürüldüğü tespit edilmişti.

Kongo, Uganda ve Ruanda’da yaklaşık bin goril koruma altına yaşıyor.

Continue Reading

Hayvan Hakları

Alp Erkin tarafından vurularak öldürülen ‘Nero’ için adalet ABD’den geldi

Alp Erkin tarafından silahla vurularak öldürülen köpek ‘Nero’ için adalet arayışına ABD’den cevap geldi. Alp Erkin’in Genel Müdürü olduğu bayii ile ABD’li şirket Eaton ilişkisini kestiğini duyurdu.

Published

on

By

Alp Erkin tarafından vurularak öldürülen ‘Nero’ için adalet ABD’den geldi
Reklamlar

Alp Erkin, İstanbul Sarıyer’de komşusu Naci Şenocaklı’nın kızı Deniz Şenocaklı’nın köpeği ‘Nero’yu eşini ısırdığını iddia ederek öldürmüştü. Sonrasında ortaya çıkan görüntülerde olayın anlatılmadığı gibi ortaya çıkmıştı. Yaşam Hakkı Savunucuları, Nero köpek için adaleti, Alp Erkin’in genel müdür olduğu firmanın merkezine mail atarak aktardı. Firma Erkin’in bayiliğini iptal etti.

Eşini ısırdığı için köpek Nero’yu öldürdüğünü iddia etmişti, vahşetin görüntüleri ortaya çıktı

İstanbul Sarıyer’de Alp Erkin isimli şahıs, komşusunun köpeği Nero’yu silahla 2 el ateş ederek öldürmüştü. Gözaltına alınan Erkin daha sonra serbest bırakıldı. Kan donduran olay sonrası hayvan hakkı savunucuları Alp Erkin’in çalıştığı şirketin ABD’deki genel merkezine Twitter’dan seslerini duyurmaya çalıştı.

Yaşam Hakkına Saygı Derneği, İngilizce bir metin hazırlayarak yaşanan korkunç olayı şirketin genel müdürlüğüne mail attı. Bugün Eaton şirketinden yapılan açıklamaya göre; Alp Erkin’in bayiliği iptal edildi.

Sarıyer’de silahla öldürülen köpek ‘Nero’nun sahipleri konuştu

Yaşam Hakkına Saygı Derneği Başkanı Özgün Öztürk kararı şöyle yorumladı”Nero’nun başına gelenler kanımızı dondurdu. Tüm Türkiye ayağa kalktı. Başka ne yapabiliriz diye düşününce çalıştığı firmanın merkezine mail atmaya karar verdik. Tüm Türkiye’yle de örnek maili paylaştık. Dün mail duyurusu yaptık. Yüzlerce iyi insan Nero için mail attı. Henüz 24 saat olmadan da firma kendileriyle iş ilişkilerini sonlandırma kararı aldıklarını kamuoyuna açıkladı. Mailleriyle Nero için çabalayan tüm iyi insanlara teşekkür ederiz”

Continue Reading

En Çok Okunanlar