Connect with us

Kültür Sanat

Altın Portakal bu yıl iki afişle izleyici karşısına çıkacak

3-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl iki afiş ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Afişlerin ilkinde başrolde Fatma Girik, diğerinde ise salgın sürecinde, cephesi olmayan bir savaşın kahramanları olan sağlık çalışanları var.

Published

on

Reklamlar

Festival, bu yıl Türk sinemasında ayrı bir yeri olan, unutulmaz oyuncu Fatma Girik‘i afişine taşıyor, bunun yanı sıra festival tarihinde bir ilke imza atarak özel bir afiş ile, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2020 yılının gerçek kahramanları olan sağlık çalışanlarını onurlandırıyor.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK

Festival Altın Portakal Ödülü’nü, büyük risk altında, görülmeyen bir düşmanla özveriyle ve hayatlarını ortaya koyarak mücadele eden sağlık emekçilerine adıyor. Altın Portakal Heykeli’ni büyük bir gurur ile havaya kaldıran genç bir sağlık çalışanının tasvir edildiği illustrasyon afiş çalışması ile tüm sağlık emekçilerine sonsuz bir teşekkür ediyor ve onlara bu zor dönemde moral vermeyi amaçlıyor.

FATMA GİRİK’E İKİ ÖDÜL

Beyazperdede 180’in üzerinde yapımda rol alan Fatma Girik, 1965’te düzenlenen ikinci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Keşanlı Ali Destanı” filmindeki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı, 1967 yılında “Sürtüğün Kızı” adlı filmiyle bir kez daha aynı ödüle layık görüldü.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Sanat

Cem Yılmaz duyurdu, Erşan Kuneri dizisi geliyor!

Cem Yılmaz, Gora filminde izleyicinin karşınsa çıkan Erşan Kuneri karakteri için bir platformla görüştüklerini açıkladı. Erşan Kuneri dizisi yakında başlayacak

Published

on

By

Reklamlar

Acun Ilıcalı dijital platformu için görüştüklerini açıklamıştı. Fakat Cem Yılmaz başka bir platform için hazırlandığı yeni projesini açıkladı. Erşan Kuneri dizisi geliyor.

Cem Yılmaz’ın Gora filminde izleyicinin karşınsa çıkan Erşan Kuneri karakteri, sosyal medyada yapılan paylaşımlarla zaman zaman gündem oluyordu. Cem Yılmaz’ın bir platform için hazırlandığı yeni projesini duyurmasının ardından Erşan Kuneri merak kimdir, sorusuna yanıt aranmaya başlandı.

ERŞAN KUNERİ KİMDİR?

Erşan Kuneri, Gora filminde ‘Film yapımcısı’ mesleğiyle ön plana çıkan, ‘Arif v 216’ filminde ise Kay Kay adlı eğlence mekanının sahibi olarak sahnelerde yerini alan karakter. Erşan Kuneri karakteri Gora filminde yaklaşık 10 dakika boyunca ekrana gelmişti. Erşan Kuneri karakterini canlandıran Cem Yılmaz, Haber Globel’de katıldığı programda Erşan Kuneri’yi anlatan dizi projesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Yazar Buket Uzuner Atiye dizisine dava açtı

Yazar Buket Uzuner, Netflix’te yayımlanan “Atiye” isimli diziye “Tabiat Dörtlemesi” romanlarına dayanarak intihal davası açtı.

Published

on

Yazar Buket Uzuner Atiye dizisine dava açtı
Reklamlar

Yapımcılığını OG Prodüksiyon’un üstlendiği, Netflix’te yayımlanan “Atiye” dizisi için yazar Buket Uzuner, intihal davası açtı. Açılan davanın gerekçesinde, Uzuner’in “Tabiat Dörtlemesi” olarak bilinen “Su”, “Toprak”,”Hava”, “Ateş” adlı romanlarının hepsinde ana karakter olan ‘Defne Kaman’ ve anneannesi ‘Umay Nine’nin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanıldığı belirtildi.

Buket Uzuner, konuya ilişkin olarak, bu davanın Türkiye’de yaygın olan edebî intihaller için bir örnek teşkil edeceğini ve bundan sonra fikir hırsızlığının zorlaşacağını umduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. ‘Atiye’ dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in ‘Defne Kaman’ın Maceraları – Toprak’ romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu ‘Atiye’ dizisi, yazarın ‘Su’, ‘Hava’ ve aynı serinin yazmakta olduğu ‘Ateş’ adlı eserlerine karşı bir fikrî ihlalidir.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Sakkara nekropolünde yaklaşık 2.500 yıl öncesine ait 14 yeni lahit bulundu

Mısır’da Sakkara nekropolünde, bir kuyunun dibinde yaklaşık 2.500 yıl öncesine ait 14 yeni lahit bulunduğu haberi heyecan yarattı

Published

on

Sakkara nekropolünde yaklaşık 2.500 yıl öncesine ait 14 yeni lahit bulundu
Reklamlar

Mısır’da başkent Kahire’nin 24 kilometre güneybatısındaki Sakkara nekropolünde, bir kuyunun dibinde yaklaşık 2.500 yıl öncesine ait 14 yeni lahit bulundu.

Kültür Bakanlığı açıklamasında, geçen hafta yine aynı bölgede yine 13 lahit çıkartıldığı hatırlatıldı.

Sakkara, Mısır’ın en eski başkenti Memphis’te yaşayanların defnedildiği bölge olarak biliniyor. Turistlerin büyük ilgili gösterdiği bölgede M.Ö. 2500’lü yıllarda yaptırıldığı düşünülen Zoser Piramidi de bulunuyor.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar