Connect with us

Hayvan Hakları

Alp Erkin tarafından vurularak öldürülen ‘Nero’ için adalet ABD’den geldi

Alp Erkin tarafından silahla vurularak öldürülen köpek ‘Nero’ için adalet arayışına ABD’den cevap geldi. Alp Erkin’in Genel Müdürü olduğu bayii ile ABD’li şirket Eaton ilişkisini kestiğini duyurdu.

Published

on

Alp Erkin tarafından vurularak öldürülen ‘Nero’ için adalet ABD’den geldi
Reklamlar

Alp Erkin, İstanbul Sarıyer’de komşusu Naci Şenocaklı’nın kızı Deniz Şenocaklı’nın köpeği ‘Nero’yu eşini ısırdığını iddia ederek öldürmüştü. Sonrasında ortaya çıkan görüntülerde olayın anlatılmadığı gibi ortaya çıkmıştı. Yaşam Hakkı Savunucuları, Nero köpek için adaleti, Alp Erkin’in genel müdür olduğu firmanın merkezine mail atarak aktardı. Firma Erkin’in bayiliğini iptal etti.

Eşini ısırdığı için köpek Nero’yu öldürdüğünü iddia etmişti, vahşetin görüntüleri ortaya çıktı

İstanbul Sarıyer’de Alp Erkin isimli şahıs, komşusunun köpeği Nero’yu silahla 2 el ateş ederek öldürmüştü. Gözaltına alınan Erkin daha sonra serbest bırakıldı. Kan donduran olay sonrası hayvan hakkı savunucuları Alp Erkin’in çalıştığı şirketin ABD’deki genel merkezine Twitter’dan seslerini duyurmaya çalıştı.

Yaşam Hakkına Saygı Derneği, İngilizce bir metin hazırlayarak yaşanan korkunç olayı şirketin genel müdürlüğüne mail attı. Bugün Eaton şirketinden yapılan açıklamaya göre; Alp Erkin’in bayiliği iptal edildi.

Sarıyer’de silahla öldürülen köpek ‘Nero’nun sahipleri konuştu

Yaşam Hakkına Saygı Derneği Başkanı Özgün Öztürk kararı şöyle yorumladı”Nero’nun başına gelenler kanımızı dondurdu. Tüm Türkiye ayağa kalktı. Başka ne yapabiliriz diye düşününce çalıştığı firmanın merkezine mail atmaya karar verdik. Tüm Türkiye’yle de örnek maili paylaştık. Dün mail duyurusu yaptık. Yüzlerce iyi insan Nero için mail attı. Henüz 24 saat olmadan da firma kendileriyle iş ilişkilerini sonlandırma kararı aldıklarını kamuoyuna açıkladı. Mailleriyle Nero için çabalayan tüm iyi insanlara teşekkür ederiz”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Bakanlık bu sefer de Erzincan’daki 10 dağ keçisinin avlanması için ihale açtı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Erzincan’ın farklı bölgelerinde bulunan 10 dağ keçisinin avlanması için bugün 227 bin TL bedelle ihale yapacak.

Published

on

By

Bakanlık bu sefer de Erzincan’daki 10 dağ keçisinin avlanması için ihale açtı
Reklamlar

Tüm tepkilere rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı dağ keçileri, kızıl geyikler ve çengel boynuzlu dağ keçileri gibi yaban hayvanlarının avlattırılması için yeni ihaleler açmaya devam ediyor. BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı 13’üncü Bölge Müdürlüğüne bağlı Erzincan Şube Müdürlüğü, “Av turizmi kapsamında avlattırılacak yabancı avcı kotalarının satış işi” adı altında bugün ihale yapacak. 10 dağ keçisinin avlanması ihalesi, “pazarlık” yöntemiyle Erzincan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapılacak.

İhale ilanına göre, Erzincan’ın Abrenk bölgesinde bir, Doğandere bölgesinde iki, Bağlıca bölgesinde iki, Çayyaka bölgesinde bir, Dutluca bölgesinde iki ve Sarıçiçek bölgesinde de iki dağ keçisi olmak üzere toplam 10 dağ keçisi ihaleyle katlettirilecek. Dağ keçisinin avlattırılması için düzenlenecek ihalede toplam muhammen bedel ise 227 bin TL olarak belirlendi.

Öldürmek için kurs ücreti verecekler

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı duyuruya göre, ‘Avcılık Eğitim Kursu’ açılacak ve ‘aday avcılardan’ da 203 lira 21 kuruş ücret alınacak. Avcılık eğitim kursunda eğitimler, profesör, doçent, öğretim görevlisi ve okutmanlar ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler tarafından verilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, ‘av turizmi’ kapsamında elde ettiği gelir de her yıl katlanarak arttı.

Continue Reading

Dünya

Uganda’da goril öldüren kişiye 11 yıl hapis cezası verildi

“Bu cezanın diğer avcılara örnek ve caydırıcı olmasını umuyoruz. Yaban hayatı hepimize aittir”

Published

on

By

Uganda’da goril öldüren kişiye 11 yıl hapis cezası verildi
Reklamlar

Afrika ülkesi Uganda’da dağ gorilini öldüren kişiye 11 yıl hapis cezası verildi.

4 Haziran’da yakalanan ve yapılan soruşturma sonucu gorili mızrakla öldürdüğünü kabul eden şüpheli mahkemeye çıkartıldı.

Veteriner Kalema-Zikusoka, Rafiki adlı gorilin şüpheliye saldırdığına dair hiçbir emarenin olmadığını söyleyerek, “Muhtemelen şüpheli kişi avlanmak için gorilin bulunduğu alana geldi ve gorille karşılaştı” dedi. Mahkeme şüpheliyi 11 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Uganda Yaban Hayatı İdaresi Sözcüsü Bashir Hangi, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu cezanın diğer avcılara örnek ve caydırıcı olmasını umuyoruz. Yaban hayatı hepimize aittir” ifadelerini kullandı.

Uganda Yaban Hayatı İdaresi, 1 Haziran’da kaybolan gorilin ertesi gün ölü bulunduğunu açıklamış ve goril üzerinde yapılan otopsi sonucu hayvanın mızrakla öldürüldüğü tespit edilmişti.

Kongo, Uganda ve Ruanda’da yaklaşık bin goril koruma altına yaşıyor.

Continue Reading

Gündem

Sarıyer’de silahla öldürülen köpek ‘Nero’nun sahipleri konuştu

Sarıyer’de Deniz ve Can Özula çiftinin köpekleri Nero, Alp Erkin tarafından eşini ısırdığı iddiasıyla vurularak öldürülmüştü. Bugün açıklama yapan Deniz Özula, “Bu denli soğukkanlı şekilde silah kullanan bir caninin bu kadar yakınımızda yaşamasından ötürü kendi hayatımız için de endişemiz sürmektedir” dedi.

Published

on

By

Sarıyer’de silahla öldürülen köpek ‘Nero’nun sahipleri konuştu
Reklamlar

İddiaya göre, önceki gün Sarıyer Yeniköy Mahallesi’nde Deniz  ve Can Özula çiftinin köpekleri Nero, Ş.E’yi diz kapağından ısırdı. Eşini köpeğin ısırması iddiası üzerine Alp Erkin komşusunun köpeği Nero’yu silahla vurarak öldürdü. Gözaltına alınan Alp Erkin polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Olay üzerine açıklama yapan Özula Çifti hukuki mücadele başlattıklarını belirtti.

“HIZLI VE SOĞUKKANLI ŞEKİLDE İKİ EL ATEŞ ETMİŞTİR”

Deniz Özula, kendi hayatlarından da endişe ettiklerini belirterek,  şunları söyledi:

Olay günü eşim ve ben şehir dışındaydık. Bu nedenle köpeklerimizi yıllardır yaptığımız gibi aile dostlarımız olan Özdemir ailesine emanet etmiştik. Alp Erkin ve eşi Ş.E köpeklerimizi yürüyüşe çıkaran Beyhan Özdemir’e ve kızı Hilal Özdemir’e mesnetsiz hakaretler etmiş ve şiddet göstermişlerdir. Bugüne dek köpeklerimizden herhangi birisinin hiç kimseye zarar verdiği olmamıştır. Bu aileye de hiçbirisinin en ufak bir zararı olmamıştır. Anne kız kendilerinin öfkesine aynı dilde yanıt vermeyince Alp Erkin ve Ş.E iyice hiddetlenmiş, adeta köpeklerimizin yürüyüşten geri getirilmelerini araba içinde ve evimizin önünde volta atarak beklemişlerdir. Nero, aile dostumuz Hilal Özdemir ile yürüyüşten döndüğünde ise Ş.E küçük oğluyla arabadan inmiş, öncelikle olacakları kucağında çocukla izlemeye koyulmuştur. O sırada Alp Erkin, Hilal Özdemir’e küfürler ederek üzerine yürümüş, onu ‘Şu an seni gebertmek istiyorum, seni mahvetmek istiyorum’ diyerek tehdit etmiştir. Bunun üzerine Hilal kendisini ve Nero’yu korumak için evimizin bahçesine sığınmış ancak bu cani aile için bu yeterli olmamıştır. Kamera kayıtlarında da açıkça görüldüğü üzere, Ş.E küçücük çocuğunu işlek caddede yere bırakıp koşarak Hilal’e saldırmak üzere evimizin bahçe kapısını zorlamıştır. Bu sırada içeri açılan bahçe kapımızla oğlumuz Nero’ya defalarca vurmuştur. Bununla yetinmeyip evini koruyan oğlumuzun tüylerini koparacak şekilde yerlerde çekiştirince artık Nero kendi evinin bahçesini ve Hilal’i süren hayati tehditlerden koruma amacıyla hamle yapmak zorunda kalmıştır. Bu esnada zaten silahı belinde hazır olan Alp Erkin, Nero’ya son derece hızlı ve soğukkanlı şekilde iki el ateş etmiştir. Nero’nun doğrudan boynuna ve onu öldürmek amacıyla ateş ettiği son derece nettir. Bu olay tasarlayarak yapılmıştır. Nero bu haksızlığı asla hak etmemiştir. Nero’nun kendisini, evini ve yanında şiddet gören bir kişiyi savunmak zorunda bırakıldığı çok nettir. Zira işlenen suç sadece oğlumuza değil aynı zamanda aile dostumuz Hilal’e annesine ve hanemize karşı da işlenmiştir. Bu aile hakkında uzaklaştırma kararı gibi güvenlik tedbirleri başvuruları avukatımız tarafından takip edilmektedir. Bu denli soğukkanlı şekilde silah kullanan bir caninin bu kadar yakınımızda yaşamasından ötürü kendi hayatımız için de endişemiz sürmektedir.”

Eşini ısırdığı için köpek Nero’yu öldürdüğünü iddia etmişti, vahşetin görüntüleri ortaya çıktı

Continue Reading

En Çok Okunanlar