Connect with us

Dünya

Alman hükümeti Kovid-19 vakalarının artmasından endişeli

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, günlük yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmasından dolayı endişeli olduklarını söyledi.

Published

on

Alman hükümeti Kovid-19 vakalarının artmasından endişeli

Seibert, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, günlük vaka sayılarının geçen yılın rakamlarını aştığına işaret ederek, bu artışla hastanede ve yoğun bakım servislerinde yatan hasta sayısının da yükseldiğini belirtti.

“Veriler oldukça endişe verici.” ifadesini kullanan Seibert, Saksonya gibi bazı bölgelerde hastanelerdeki durumun kritik duruma geldiği bilgisini paylaştı.

Seibert, başka bölgelerde de ağır hasta sayılarının artabileceğini ve hastanelerin kapasitesinin aşılabileceğini dile getirerek, hastanelerdeki yatak kapasitesinin sınırlı olduğu uyarısında bulundu.

“Hastanelerden gelen uyarıları ciddiye almamız lazım.” ifadesini kullanan Seibert, halkı aşı olmaya ve tedbirlere uymaya çağırdı.

Sağlık Bakanı Spahn: “Önümüzde çok ağır haftalar var”

Öte yandan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, eyalet sağlık bakanlarıyla Lindau kentinde düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınında dördüncü dalganın güçlü şekilde hissedildiğine dikkati çekerek, bazı bölgelerde yoğun bakım servisleri dolu olduğu için Kovid-19 hastalarının başka yerlere nakledildiğini anlattı.

“Önümüzde çok ağır haftalar var. Bu, artan vaka sayılarından görülüyor.” diyen Spahn, dördüncü dalganın kırılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Spahn, salgınla mücadelede eyaletlerin sağlık bakanlarıyla 3 konuda anlaşmaya varıldığı bilgisini paylaşarak, ikinci doz aşının üzerinden 6 ay geçtikten sonra herkesin 3. doz aşı olabileceğini söyledi.

Özellikle yaşlıları ve sağlık personelini üçüncü doz aşı olmaya çağıran Spahn, aşıların muayenehanelerde, aşı merkezlerinde ve mobil aşı araçlarında yapılacağını aktardı.

Spahn, iç mekanlara girişlerde 3G (aşı, test veya iyileşme), vaka sayılarının çok yüksek olduğu bölgelerde ise 2G (aşı veya iyileşme) kuralının geçerli olması yönünde hemfikir kalındığını, bu kuralların sıkı kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Bir diğer önlemin de özellikle “savunmasızların yaşadığı yerlere” ilişkin olduğunu vurgulayan Spahn, yaşlı ve bakım evlerine girişlerde aşı olanlara ve iyileşenlere de test zorunluluğunun getirileceğini kaydetti.

Günlük vaka sayısı artıyor

Almanya’da günlük vaka sayısı, salgının başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 37 bin 120 kişide Kovid-19 tespit edilirken, virüse yakalanan 154 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede toplam vaka sayısı 4 milyon 709 bin 488’e, toplam can kaybı 96 bin 346’ya çıktı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Ali Babacan’dan Erdoğan’ın "Aç kalan falan yok!" sözlerine tepki: İnsanların karnını yalanlarla doyuramazsın Ali Babacan’dan Erdoğan’ın "Aç kalan falan yok!" sözlerine tepki: İnsanların karnını yalanlarla doyuramazsın
Politika2 saat önce

Ali Babacan’dan Erdoğan’ın “Aç kalan falan yok!” sözlerine tepki: İnsanların karnını yalanlarla doyuramazsın

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul’da partisinin Başakşehir ilçe kongresinde konuştu. Erdoğan'ın sözlerine tepki gösteren Babacan, "İşsiz kalan vatandaşlara...

Rasim Ozan Kütahyalı: “Gezi kalkışmasında Koç Ailesi, otellerini teröristlerin karargâhı yaptı” dememi istendi! Rasim Ozan Kütahyalı: “Gezi kalkışmasında Koç Ailesi, otellerini teröristlerin karargâhı yaptı” dememi istendi!
Gündem3 saat önce

Rasim Ozan Kütahyalı: “Gezi kalkışmasında Koç Ailesi, otellerini teröristlerin karargâhı yaptı” dememi istendi!

Yandaş gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı, geçen günlerde bir programda Ali Koç ile tartışmıştı. Ardından Kütahyalı, Gezi Parkı protestoları sırasında "Koç...

Abdurrahman Dilipak: "Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini..." Abdurrahman Dilipak: "Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini..."
Haber10 saat önce

Abdurrahman Dilipak: “Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini…”

Dilipak son yazısında, "Paranın ve makamın böyle çabucak başımızı döndüreceğini sanki hiç düşünmemiştik, nefsimize yenildik, toparlanmamız gerek" dedi.

Süleyman Soylu'dan 'hayat tarzı' açıklaması: 'Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor' Süleyman Soylu'dan 'hayat tarzı' açıklaması: 'Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor'
Politika10 saat önce

Süleyman Soylu’dan ‘hayat tarzı’ açıklaması: ‘Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, partisinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'de kimsenin hayat tarzına bir müdahalede bulunulmadığını öne sürdü. Erdoğan'a...

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine sert sözler: 'Feriştahınız gelse bizi korkutamaz' Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine sert sözler: 'Feriştahınız gelse bizi korkutamaz'
Politika10 saat önce

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan SADAT yöneticisine sert sözler: ‘Feriştahınız gelse bizi korkutamaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van'da CHP Belediye Başkanları Çalıştayı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, SADAT'ın yönetcisi Ersan Ergür'ün 'sandıkla' ilgili sözlerine sert...

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar