Connect with us

Hayvan Hakları

Albino fok yavrusu dışlanma tehlikesiyle karşı karşıya: Yeni bir yuva bulması gerekecek

Rusya’daki albino fok yavrusuna, kolonisi tarafından dışlanması durumunda durumunda yeni bir yuva bulunması gerekecek.

Published

on

Reklamlar

Biyologlar, Rusya’nın Okhotk kıyılarında yaşayan mavi gözlü ve turuncu tüylü yavrunun bu nadir görülen durumu nedeniyle kolonin geri kalanı tarafından dışlanacağını öngörüyor.

Araştırmacılar tarafından ‘çirkin ördek yavrusu’ olarak adlandırılan albino fokların her 100 bin doğumdan birinde görüldüğü belirtiliyor.

Albino fokların görme yetileri çok sınırlı ve böyle doğan yavruların büyüyüp çiftleşme ihtimali çok düşük.

Aynı küçük adada 10 yıl önce doğan albino yavru kolonisi tarafından reddedilmiş ve ölüme terk edilmişti. Nafanya isimli fok, Rusya’nın karadeniz kıyısnda bir akvaryuma götürülmüştü.

Bilim insanları, yeni yavrunun benzer bir ‘kurtarma operasyonu’na ihtiyacı olup olmayacağını gözlemliyor.

Tyluney Adası’ndaki çalışmaları yürüten ekipten deniz biyologu Vladimir Burkanov bazı dışlanma ve reddedilme belirtilerine rağmen yavru için hala bir umut olduğunu anlattı: “Yavru iyi beslenmiş ve aktif görünüyor demek ki annesi yeterince süt vermiş. Ancak diğer foklar endişe verici bir şekilde yavruya ilgi göstermiyor. Yani bir şeyler yolunda gitmiyor. Ama yavru diğer foklar tarafından henüz kovalanamıyor ya da ısırılmıyor.

Bukanov hayatta kalma ihtimali çok düşük olmasına rağmen erişkin olmayı başaran altı yaşındaki bir albino fokun hikayesini de paylaştı. Her ne kadar kolonisinde hayatta kalmayı başarsa da bu yetişkin albinonun çiftleşme mevsimine dışlandığını ve ‘bekar kayalıklarına’ sürüldüğünü anlattı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Terk edilen köpek: Babam salgın nedeniyle işini ve evini kaybetti; bana yeni yuva bulun

ABD’de, tasması bir ağaca bağlanarak terk edilen köpeğin yanında, sahibinin Covid-19 salgını nedeniyle işini ve evini kaybettiğinin yazılı olduğu not bulundu.

Published

on

By

Reklamlar

Indiana eyaletinin Johson County bölgesinde bulunan 18 aylık köpeğin yanındaki notta şunlar yazıyordu: “Benim adım Roadie. Yavruyken evlat edinildim. Şımartılan bir kızdım. Babam bana kendi koltuğunu verirdi yatmam için. Ama salgın nedeniyle işini kaybetti. Sonra da evini. Bana artık bakamıyor.”

“Otur”“Kalk” gibi şeyleri anladığının yazılı olduğu notta, “Bana lütfen yeni bir yuva bulun” ifadeleri de yer alıyordu.

Hayvan barınağının görevlileri köpeği alıp Facebook’ta fotoğraf ve bilgilerini paylaştılar. Roadie’yle ilgili paylaşım kısa süre sonra kaldırıldı. Bu, yeni bir yuva bulunduğu anlamına geliyor.

Barınağın müdürü Michael Delp salgın sürecinde terk edilen hayvanların sayısının arttıığını açıkladı.

Okumaya Devam Et

Dünya

Brezilya’da ölen penguenin midesinden N95 maske çıktı

Çevre örgütlerinin tıbbi atıkların doğaya verdiği zarar konusunda yaptığı uyarıların haklılığını gösteren bir olay daha yaşandı. Brezilya’da bir plajda ölü olarak bulunan penguenin midesinden N95 tıbbi maske çıktı.

Published

on

By

Reklamlar

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle insanların fazla dışarı çıkmamasının doğada yarattığı olumlu etkiler olsa da tıbbi atıkların verdiği zararlar da çok. Brezilya’da meydana gelen bir olay da tıbbi malzemelerinin dikkatsizce elden çıkarılmasının çevreye nasıl zarar verdiğinin bir diğer örneği oldu.

Sao Paulo’nun kuzeyinde bulunan Sao Sebastian bölgesindeki Juquehy plajında ölü bir Macellan pengueni bulundu.

Arjantin’in güneyindeki Patagonya bölgesinden göç etme sırasında sürüsünün geri kalanından kopup kaybolduğu düşünülen penguenin ölüm nedenini öğrenmek için otopsi yapıldı. Hayvanın midesinden sanayide ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle mücadele etmek için sağlık çalışanları ve tarafından yaygın bir şekilde kullanılan N95 tıbbi maske çıktı.

‘Verdiği zararın açık kanıtı’

Sivil toplum kuruluşu olan Instituto Argonauta Başkanı Hugo Gallo Neto, ” Maskeler konusunda zaten uyarıda bulunmuştuk. Bu olay, bu tür atıkların deniz faunasına zarar verdiği ve ölüme sebebiyet olduğunun açık bir kanıtı” ifadelerini kullandı.

Neto, “Başkalarını da enfekte etme riski bulunan bu hastane atığını atmak, onu uygun yere atmayan kişinin sorumsuzluğunu da gösteriyor” diye ekledi.

Kuruluştan yapılan açıklamada ayrıca, Sao Paulo’nun kuzey kıyı şeridindeki plajlarda son beş ay içinde 113 maskenin bulunduğu da belirtildi.

‘Sadece yüzde biri yanlış atılsa aylık 10 milyon maske demek’

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’ndan  (WWF) haziran ayında yapılan açıklamada, hastanede kullanılan koruyucu malzemelerinin yanlış bir şekilde atılması konusunda uyarıda bulunulumuş, çevreye yeni bir tehdit oluşturabileceği belirtilmişti:

“Eğer sadece maskelerinin yüzde biri yanlış atılsa, muhtemelen bu maskeler doğaya yayılacak. Bu da aylık olarak çevreye 10 milyon maskenin dağılmasıyla sonuçlanacak.”

Okumaya Devam Et

Dünya

Botsvana’da yüzlerce filin öldü, bilim insanları nedenini açıkladı

Botsvana’da yüzlerce filin ölüm nedeni, bakterilerin küresel ısınma etkisiyle suda toksin üretmesi

Published

on

By

Reklamlar

Afrika kıtasının güneyinde bulunan Botsvana’nın son aylarda yüzlerce filin ölü bulunmasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada, ölümlere, sudaki bakterilerin ürettiği zehirlerin neden olduğu sonucuna varıldı. Uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle bakterilerin zehir üretiminin yaygınlaştığına dikkat çekti.
Afrika’nın azalan fil nüfusunun üçte birinin bulunduğu Botsvana, gizemli film ölümleriyle ilgili temmuzda başlattığı soruşturmayla ilgili bugün basın toplantısı düzenledi.

Hayvan ölülerinden numuneler toplanması ve durumu daha iyi anlayabilmek için ekiplerle uçakların seferber edilmesinin ardından eldeki bulgular duyuruldu.

‘Hala yanıtlanmaya muhtaç pek çok soru var’

Yaban Yaşamı ve Ulusal Parklar Müdürlüğü Başveterineri Mmadi Reuben, “Son testlerde siyanobakteriyel nörotoksinler (sinir dokusuna zarar veren zehirler) tespit ettik. Bu bakteriler suda bulunuyor” diyerek ekledi:

“Ama yine de hala yanıtlanmaya muhtaç pek çok soru var: Niye sadece filler öldü, niye sadece belli bir bölgedekiler öldü? İncelediğimiz bir dizi hipotezimiz var.”

Diğer hayvanların zarar görmemesinin nedeni şimdilik soru işareti kalırken, suda çok yaygın olan ve zaman zaman toprakta da bulunan siyanobakterilerin hepsi zehir üretmiyor.

İklim değişikliği etkisi

Ancak Reuters’e konuşan uzmanlar, iklim değişikliğinin küresel çapta hava sıcaklığını artırmasına koşut toksik siyanobakterilerle daha sık karşılaştıklarını aktardı.

Uzmanlar, siyanobakterilerin gübre ya da atık su karışması sonucu beslenecek kaynak bulabildikleri sıcak ve durgun sularda hızla çoğaldıklarında insanlara ve hayvanlara zarar verdiğini belirtti.  İklim değişikliği sonucunda suların ısınması nedeniyle siyanobakterilerin çok daha etkili zarar verme potansiyeline dikkat çekti.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne göre, Afrika’nın güneyine hava sıcaklığı küresel ortalamanın iki katı artıyor.

‘Gizemli şekilde ölen fillerin sayısı 330’a çıktı’

Yaban Yaşamı ve Ulusal Parklar Müdür Yardımcısı Cyril Taolo da gizemli şekilde ölen fillerin sayısının temmuzda 281 iken artık 330’a çıktığını belirtti.

Ayrıca komşu Zimbabve’de bu ayın başında su kaynakları yakınında bulunan 20’den fazla fil ölüsünün gerisinde de bakteriyel enfeksiyonun yattığı sanılıyor.

‘Toksik çoğalmayı dünya çapında çok daha fazla görüyoruz’

Maryland Üniversitesi Çevre Bilimi Merkezi’nden siyanobakteri alanında uzman profesör Patricia Glibert, “Doğru zamanda doğru yerde doğru şartlar altında bu türler hızla çoğalır. Artık bu şartlar çok daha sık şekilde çok daha fazla yerde biraraya geliyor, dolayısıyla toksik çoğalmayı dünya çapında çok daha fazla görüyoruz” dedi.

130 bin filin yaşadığı Botswana, gezegende en kalabalık fil nüfusunun bulunduğu ülke.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar