Connect with us

Gündem

“Aktif vaka sayısı sadece son 1 haftada yüzde 39,41 arttı”

Mart ayı başında ‘kademeli’ olarak adlandırılan kontrolsüz bir normalleşme sürecine adım atılması, AKP’nin ‘lebalep’ kongreleri gibi görüntülerin ortaya çıkması ardından Türkiye’de salgın kontrol dışı bir düzeye erişmiş durumda. Aktif vaka, günlük vaka ve günlük ölüm sayılarında daha rekor düzeyler kaydedildi.

Published

on

“Aktif vaka sayısı sadece son 1 haftada yüzde 39,41 arttı"

Türkiye’de koronavirüs salgını, iktidarın ekonomik gerekçelerle ciddi ve uygulanabilir tedbirler almaktan kaçınmasıyla kontrol dışı bir boyuta erişti. Dün açıklanan günlük can kaybı ve vaka sayılarında rekor kırılırken Türkiye’de aktif vaka sayısı da daha önceki en kötü dönemin yaklaşık iki katına çıktı.

Türkiye’de günlük vaka sayısı, salgının başından beri ilk kez 50 bin seviyesinin üzerine çıktı. Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan günlük tabloya göre Türkiye genelinde 54 bin 740 koronavirüs vakası tespit edildi.

Günlük can kaybı sayılarında da rekor bir düzeye erişildi; dün 276 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Salgının ikinci pik dönemi olarak Aralık ayında en yüksek vaka sayısı 33 bin (8 Aralık 2020), en yüksek can kaybı sayısı ise 259 (23 Aralık 2020) olmuştu.

Ülkede bulunan aktif vaka sayısı ise, salgının ikinci pik dönemi olan Aralık ayının yaklaşık iki katı düzeyinde.

Aralık ayında en yüksek aktif vaka sayısı 224 bine kadar çıkarken bugün Türkiye’de 406 bin aktif vaka bulunuyor.

Koronavirüs pandemisine dair veri analizleriyle bilinen yazılımcı Zeki Berk’in paylaşımlarına göre yaşanan aylık artış oranları şöyle:

Prof. Dr. Fatih Tank’ın yaptığı bilgilendirmeye göre de Türkiye’de “aktif vaka sayısı sadece son 1 haftada %39,41 arttı.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar