Connect with us

Çevre

Aksaray’da tüfekle vurulan flamingo tedavi altına alındı

Aksaray’da tüfek ile vurulan ve vücuduna isabet eden saçmalar nedeniyle kanadı kırılan flamingo tedavi altına alındı.

Published

on

Flamingo
Reklamlar

Tuz Gölü yakınında sabah gezintiye çıkan köylüler, bir flamingonun uçamadığını ve yaralı olduğunu fark etti. Köylüler, Tarım ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekiplerine haber verdi.

İhbar üzerine bölgeye gelen ekipler, tüfekle kanadından vurulduğu belirlenen flamingoyu, Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne götürdü. Tedaviye alınan flamingonun, tüfekten çıkan saçmaların isabet etmesi sonucu kanadının kırıldığı belirlendi.

Demirören Haber Ajansı’nda (DHA) yer alan habere göre kanadındaki saçmaların çıkarıldığı flamingonun, tedavisi tamamlandıktan sonra doğaya bırakılacağı öğrenildi.

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre

Kazdağları’nda ‘Yaşam Nöbeti’ne polis baskını: Doğa savunucularına gözaltı

Kazdağları’nda ‘Yaşam Nöbeti’ne devam eden 4 doğa savunucusu sabah saatlerinde yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

Published

on

By

Reklamlar

Kanadalı firma Alamos Gold ve Türkiye taşeronu Doğu Biga Madencilik’in Çanakkale Kirazlı’da maden arama faaliyetleri kapsamında binlerce ağacı kesmesinin ardından nöbet başlatan doğa savunucuları sabah saatlerinde yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

Nöbet tutan çevreciler, Seçkin Barabaros, Onur Uysal, Sema Demir, Canan Hakko gözaltına alındı.

“Her Yer Kazdağları” hesabından yapılan paylaşımda, “425 gündür yaşamı savunduğumuz için şu an gözaltına alındık. Avukatımızı aramamıza bile izin verilmedi. Anayasal haklarımızı neden kullanamıyoruz? Alamos Gold ve Doğu Biga için neden bir şey yapılmadı?” denildi.

Okumaya Devam Et

Çevre

En zengin yüzde 1’lik kısım, dünyayı en yoksul yüzde 50’nin iki katı kirletiyor

Dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’lik kısmı, 25 yılda, dünyanın düşük gelirli yüzde 50’lik kısmına göre iki kat daha fazla kirletti.

Published

on

En zengin yüzde 1’lik kısım, dünyayı en yoksul yüzde 50’nin iki katı kirletiyor
Reklamlar

Oxfam raporuna göre dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’lik kısmı, 1990-2015 yılları arasında, dünyanın düşük gelirli yüzde 50’lik kısmına göre iki kat daha fazla karbondioksit salınımından sorumlu.

Rapora göre 25 yıllık dönemde karbondioksit salınımı yüzde 60’lık artış gösterdi.

Stockholm Çevre Enstitüsü işbirliğiyle derlenen rapor, aşırı tüketimin ve zenginler dünyasının yüksek karbonlu ulaşıma bağımlılığının dünyanın ‘karbon bütçesini‘ tükettiği konusunda uyarıda bulundu.

“Küresel karbon bütçesi zenginlerin refahı için israf edildi”

Oxfam politika ve araştıma başkanı Tim Gore, Guardian’a raporla ilgili şunları söyledi: “Küresel karbon bütçesi, insanlığı iyileştirmek yerine, zaten zengin olanların refahı için israf edildi. İklim krizinin kötü etkilerinden kaçınmak istiyorsak, atmosfere sınırlı miktarda karbon salmalıyız, karbonun en iyi şekilde kullanıldığından emin olmalıyız.’’
Araştırma, küresel nüfusun en zengin yüzde 10’unun, 25 yıllık dönem boyunca küresel karbon salınımların yaklaşık yüzde 52’sinden sorumlu olduğunu gösteriyor.

Küresel olarak, en zengin yüzde 10 yılda yaklaşık 35 bin doların (266 bin lira) üzerinde gelire sahip olanlar ve en zengin yüzde 1 yaklaşık 100 bin dolardan (760 bin lira) fazla kazanan insanlar olarak değerlendiriliyor.

Geri kalanlar sıfıra düşürse bile yetmiyor

Atmosferde biriken karbondioksit ısınmaya neden oluyor. Bu ısınmanın sanayi dönemi öncesi seviyelerin 1.5 derece üstüne çıkması halinde doğal sistemlerin geniş çapta zarar göreceği düşünülüyor. Atmosferdeki bu birikim dünyaya, ne kadar miktarda karbondioksit üretmenin güvenli olduğuna dair sınırlı bir karbon tüketimi bütçesi veriyor.

Eğer bu durum kontrol edilmezse, önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en zengin yüzde 10’unun karbon salınımının, dünyanın geri kalanının tamamı karbon tüketimini sıfıra düşürse bile, sıcaklıkları 1.5 derece artırabilecek noktanın üzerine çıkmak için yeterli olacağı öngörülüyor.

Okumaya Devam Et

Bilim ve Teknoloji

Yıldırım çarpan iki zürafa, boy uzunluğunun riski artırdığını gösterdi

Doğa koruma uzmanı Ciska P. J. Scheijen, uzun boyları nedeniyle zürafaların yıldırım çarpmalarına daha fazla maruz kaldığını açıkladı

Published

on

Yıldırım çarpan iki zürafa, boy uzunluğunun riski artırdığını gösterdi
Reklamlar

Güney Afrika’daki Rockwood Tabiat Koruma Alanı’ndan doğa koruma uzmanı Ciska P. J. Scheijen, uzun boyları nedeniyle zürafaların yıldırım çarpmalarına daha fazla maruz kalıp kalmadığını merak etti.

Hakemli bilim dergisi the African Journal of Ecology’de yayımlanan makalesinde Scheijen, çalıştığı parkta düzenli olarak izlediği iki zürafanın yakın zaman önce bir yıldırım çarpması sonucunda öldüğünü yazdı.

Scheijen, zürafalardan yalnızca birinin, 5 yaşındaki bir dişinin doğrudan çarpıldığını belirtti. Buna göre yıldırım, dişinin “ossicone” ismi verilen, boynuz benzeri kafa çıkıntılarından birini kopardı ve hayvanın cansız bedeni yere serildi.

Cesedi çok uzakta olmayan 4 yaşındaki diğer zürafa ise yıldırımın yan kollarından biri ya da elektriğin yerden iletilmesi nedeniyle öldü. Ölen iki hayvan, tabiat koruma alanında yaşayan 8 zürafanın bulunduğu sürüde yer alıyordu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar