Connect with us

Politika

AKP’li vekil ek bütçenin milletin refahını arttıracağını söyledi

AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, makro ekonomik göstergelerde yaşanan gelişmeler nedeniyle devletin gelirlerinde artış meydana geldiğini, bu gelirin ek bütçeyle millete, milletin refahı için aktarılacağını söyledi.

Published

on

AKP'li vekil ek bütçenin milletin refahını arttıracağını söyledi

TBMM Genel Kurulu’nda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Pınar Gültekin’in öldürülmesine ilişkin davaya değinerek, sanık Cemal Metin Avcı’ya 23 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösterdi.

Bu tip kararların kadın katillerini yüreklendireceğini savunan Usta, “Adalet, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü esas almalıdır. Verilen karar, kamu vicdanını yaralamıştır” dedi.

Erhan Usta, 2022 yılı ek bütçe teklifinin Meclis’e sunulduğunu ve Türkiye tarihinde bir ilkin yaşandığını ifade ederek “Yetmişli yıllar, seksenli yıllarda bile böyle bir bütçe revizyonu, böyle bir ek bütçe meselesi görülmüş değildir. Bu niye oldu? Sayın Erdoğan ve ekibinin başarısız ekonomi yönetiminden kaynaklanan bir fatura var milletin önünde” diye konuştu.

İktidarın, başarısızlığının faturasını millete ödetmek istediğini söyleyen Usta, “Eğer Sayın Erdoğan ve ekibi bir özel şirkette CEO olsaydı, genel müdür olsaydı kovulurdu. Millet de işten atmak istiyor ama Sayın Erdoğan bir türlü milletin önüne sandığı getirmiyor” ifadelerini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, cezaevlerinde haberleşme, görüş, insanca yaşam ve muamele hakkı gibi hakların ihlal edildiğini, buna itiraz edenlerin de disiplin cezalarına maruz kaldığını iddia etti.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin ailelerinden uzak yerlere nakledildiğini savunan Oluç, ailelerin kopmasına neden olan bu uygulamaya karşı düzenleme yapılmasını istedi.

“NE İLK BÜTÇEDE NE DE ŞİMDİKİNDE HALK YOK”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünde, kurtuluş için canını ortaya koyan Halit Molla, silah arkadaşları ve Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle, saygıyla andığını söyledi.

Ek bütçe teklifinin TBMM’ye sunulduğunu anımsatan Özkoç, zenginliği katlayan, yoksulluğu büyüten AKP bütçelerinden bir tanesinin daha Meclis’te olduğunu aktardı.

Özkoç, bütçenin zaten yarı yarıya eridiğini öne sürerek, şöyle konuştu:

  • Kur yükselişi sürüyor, enflasyon artmaya devam ediyor, faizler yükseliyor. Ne ilk bütçede ne şimdi önümüze konulan ek bütçede halk yok, istihdamı artıracak bir çıkış yok, devletin borç yükünü azaltabilecek bir seçenek yok. Ne var? Kur korumalı mevduat için 40 milyar liralık ödenek var, borç faizi için 89 milyar lira var, yandaşlara otoyol ve köprüler için dolar üzerinden verdiğimiz garanti ödemeleri için 5,6 milyar lira var. Yine yandaşlara gidecek şehir hastanesi ödemeleri için 4,3 milyar lira ek ödenek var. Parası olanlar, saraya yakın durabilenler için fırsat kapıları var. Halk için umut yok. Buradan kurtulmamız için, kurtuluş için çare ek bütçe getirmek değildir. Çare ekonominin başındaki ekonomisti, yani Tayyip Erdoğan’ı değiştirmektir.

AKP’Lİ VEKİLDEN BİR GARİP ‘EK BÜTÇE’ SAVUNMASI

AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, ek bütçe ile 880 milyar lira harcama, 1 trilyon 80 milyar lira gelir öngörüldüğünü belirterek, “Makro ekonomik göstergelerde yaşanan gelişmeler nedeniyle gelirlerimizde artış meydana gelmiştir. Artan bu gelir ek bütçe ile yine milletimize, milletimizin refahı için aktarılacak. Bu nedenle ek bütçeye ihtiyaç duyulmuştur” dedi.

Tunç, ek yardımlar, sosyal adaleti sağlayıcı tedbirler, üretimi ve yatırımları destekleyici adımlar ve çalışanların mali haklarını destekleyici iyileştirmelerin, ek bütçe sayesinde millet için kullanılabileceğini dile getirdi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar