Connect with us

Gündem

Akbank’a erişim sorunlarıyla ilgili ne biliniyor? Akbank şu ana kadar hangi önlemleri aldığını açıkladı?

Türkiye’nin en büyük bankalarından Akbank’ın dijital sistemlerine ve bankacılık hizmetlerine dünden beri erişilemiyor. Ana bilgisayarda yaşanan sorun nedeniyle müşterilere hizmet verilen tüm kanalların bu sorundan etkilendiğini açıklayan Akbank, herhangi bir siber saldırının söz konusu olmadığını duyurdu.

Published

on

Akbank'a erişim sorunlarıyla ilgili ne biliniyor? Akbank şu ana kadar hangi önlemleri aldığını açıkladı?

Banka, öğleden sonra yaptığı yeni açıklamada sistemlerin ilerleyen saatlerde kademeli olarak devreye gireceğini söyledi.

Banka Twitter hesabından paylaştığı açıklamasında şunları söyledi:

“Hizmetlerimizdeki kesintileri gidermek için yoğun çalışmalarımızı teknoloji iş ortaklarımızla beraber aralıksız sürdürüyoruz.

Sistemlerimizi önümüzdeki saatlerde kademeli olarak devreye almayı hedefliyoruz. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Süreçten etkilenen başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızdan özür dileriz.”

Akbank müşterileri sosyal medyada bankanın ATM’leri, pos cihazlarını ve kartlarını kullanamadıklarını; bankanın mobil uygulamasına da erişim sağlanamadığını belirtiyor.

Banka bugünkü açıklamasında, dün başlayan ve bankanın ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintilerin bugün de sürmekte olduğunu kaydetti.

Akbank, müşterilere hizmet verilen tüm kanalların bu sorundan etkilendiğini ancak durumun siber saldırıdan kaynaklanmadığını belirtti:

“Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.”

Akbank, iki günlük kesinti sebebiyle şu ana dek oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için şu önlemleri aldığını duyurdu:

  • Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.
  • Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.
  • Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.
  • Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Banka dün yaptığı açıklamasında da ‘siber saldırı’ iddialarını reddetmiş ve bankada hiçbir güvenlik sorunun olmadığını ifade etmişti.

Banka sosyal medyada ayrıca, milyonlarca müşteriyi etkileyen soruna ilişkin açıklama yapmakta geç kalmakla eleştirildi:

Sistemde yaşanan arızanın ne zaman giderileceğine dair ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: BBC Türkçe

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar