Connect with us

Gündem

Akademisyen Can Candan, rektörlük talimatı ile Boğaziçi Üniversitesi’ne alınmadı

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevine Rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından son verilen akademisyen Can Candan, güvenlik güçleri tarafından kampüse alınmadı. Candan, rektörlüğün talimatı üzerine içeri alınmadığını söyledi. Boğaziçili akademisyenler de sırt dönme eylemlerini Candan’ın içeri girmek için beklediği Kale Kapı’nın önünde yaptı.

Published

on

Akademisyen Can Candan, rektörlük talimatı ile Boğaziçi Üniversitesi'ne alınmadı

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevine Rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından son verilen akademisyen Can Candan, güvenlik güçleri tarafından kampüse alınmadı. Candan, rektörlüğün talimatı üzerine içeri alınmadığını söyledi. Boğaziçili akademisyenler de sırt dönme eylemlerini Candan’ın içeri girmek için beklediği Kale Kapı’nın önünde yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun görevden alınmasının ardından rektör olarak atanan Prof. Dr. Naci İnci, öğretim görevlisi Can Candan’ın görevini sonlandırmıştı. Akademisyen Can Candan, öğrencilere açık ders vermek üzere bugün Güney Meydan’a gitmek isterken kampüse alınmadı.

Candan, yaptığı açıklamada, rektörlüğün talimatı ile içeri alınmadığını belirterek, “Benim için en üzüntü verici olan şey, şu anda 14 yıllık kurumumun kapısında çevik kuvvet tarafından, güvenlik görevlileri tarafından, sivil polisler tarafından çevrilmiş olmamız” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMLE BULUŞMAM ENGELLENİYOR”

İçeri alınmadığı Kale Kapı’nın önünde bekleyen Candan, öğrencilerinin eğitim hakkının ihlal edildiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Boğaziçi Üniversitesi’nin Kale Kapı olarak bilinen Aşiyan kapısındayız. Bugün saat 10:00’da öğrencilerimle bir buluşma organize edilmişti. Belgesel sinema dersimin ilk buluşmasını, Güney Meydan’da öğrencilerimle bir açık ders olarak gerçekleştirecektim. Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan eşimle birlikte aracımızla geldik. Beni gördükleri zaman ‘Hocam sizi okula alamayız’ dediler. ‘Neden’ dediğimde, ‘Rektörlüğün talimatı’ dediler. Bu şekilde yapmayı planladığım açık dersimi şu anda yapamıyorum. Öğrenciler bekliyor, ben bekliyorum. Aynı zamanda ben tabii 14 senedir bu kurumun akademisyeni olduğum için aile sağlık merkezinde doktorum var. Ofisim burada. Dolayısıyla benim şu anda akademisyenliğim bir yana, bir vatandaş olarak sağlık hizmetine erişimim engellenmiş durumda. Bankaya ulaşmam ve bankada işlemlerimi yapmam engellenmiş durumda. Aynı zamanda da eşimi de ofisine bırakamıyorum.

Tutanak tuttuk. Banka işimi ya da doktor işimi acil olmadığı için belki başka zaman da halledebilirim ama benim için en üzüntü verici olan şey, şu anda 14 yıllık kurumumun kapısında çevik kuvvet tarafından, güvenlik görevlileri tarafından, sivil polisler tarafından çevrilmiş olmamız, kampüse alınmamamız ve en trajik olan da tabii ki ve en üzücü olan da öğrencilerimin eğitim hakkının şu anda ihlal ediliyor olması ve öğrencilerimle buluşmamın engelleniyor olması. Bu gerçekten çok üzücü bir şey. 2021 yılının Türkiye’sinde görmek istemediğimiz şeyler bunlar. Ama hepiniz takip ediyorsunuz. Ocak ayının başından beri Boğaziçi Üniversitesi’nde olanları takip ediyorsunuzdur diye ümit ediyorum. Bunların olmaması gerekiyor. Bunların değişmesi gerekiyor.”

Akademisyenler ise Candan’a destek olmak için Kale Kapı’nın önüne gelerek onunla birlikte nöbet tuttu.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar