Connect with us

Gündem

Aile Hekimleri Derneği Başkanı: Mart ayında yine pik olacağını öngörüyoruz

Mutasyonlu virüsün yol açacağı vaka artışı nedeniyle mart ayında yine pik yaşanabileceği endişesini dile getiren Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şenol Atakan,”Mutasyon olayına çok dikkat etmemiz lazım. Kendini daha dirençli hale getiriyor ve daha bulaşıcı” dedi.

Published

on

Aile Hekimleri Derneği Başkanı: Mart ayında yine pik olacağını öngörüyoruz

Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şenol Atakan, mutasyona uğramış virüsün daha bulaşıcı olduğunu söyledi.

Bu durumun virüsü daha dirençli hale getirdiğini anlatan Atakan, “Bunun için yine temizlik, mesafe ve maske kuralına kesinlikle taviz vermeden uymamız gerekiyor. Yaptığımız Sinovac aşısının en son açıklamasında yüzde 50 etkililiği mevcut. Fakat bu aşılar hastalığı ağır geçirmemesinde ve hastaneye yatmada yüzde 90 oranında etkili. Aşılama bunun için çok önemli. Toplumsal bağışıklık için yüzde 70 oranında bağışıklık lazım. Vatandaşlarımız zamanı geldiğinde hemen aşıyı yaptırmalı” dedi.

‘Üçüncü dalga dediğimiz mutasyon, daha bulaşıcıdır’

Vaka sayısının mart ayında pik yapabileceğini dile getiren Atakan, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle Afrika, Brezilya ve İngiltere’de mutasyon başladı. Bu dönemde virüs direniyor. Kendini başka formata geçiriyor. Yeni süreç üretiyor. Mutasyon olayına çok dikkat etmemiz lazım. Üçüncü dalga dediğimiz mutasyon, daha bulaşıcıdır. Kendini daha dirençli hale getiriyor ve daha bulaşıcı. Bunun için temizlik, mesafe ile maske kuralına kesinlikle taviz vermeden uymamız gerekiyor. Bizim öngörümüz mart ayı gibi yine bir pik olacağıdır.”

‘Aşı bundan sonra hayatın bir parçası olacak’

Aşının bundan sonra hayatın bir parçası olacağını belirten Dr. Atakan, belki de her yıl virüs aşısının olunabileceğini kaydetti. Koronavirüsü geçiren kişilere rehabilitasyon hizmeti verilmesi gerektiğini dile getiren Atakan, “Kovid-19 geçirmişlerde mutlaka periyodik muayeneler ve algoritmalar oluşturulmalı. Kalp ve böbrek problemleri, genç hastalık geçirenlerde ciddi sorunlar yaratabiliyor” diye konuştu.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar