Connect with us

Yaşam

“Ağız temizleme suları koronavirüsü öldürebilir”

Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, ağız temizleme suyuyla yapılan gargaranın koronavirüsü temastan sonra 30 saniye içinde öldürebileceğini tespit etti.

Published

on

"Ağız temizleme suları koronavirüsü öldürebilir"

Independent’ta yer alan habere göre, Cardiff Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışmanın ön bulguları yayımlandı. Bulgular, içinde en az yüzde 0.07 oranında Setilpiridinyum klorür (CPC) barındıran ağız temizleme sularının koronavirüs bulaşını azaltmada “umut veren” bir etkisi olduğunu ortaya koydu.

Cardiff Galler Üniversitesi Hastanesi’nde hastalar üzerinde yapılan klinik testler, ağız temizleme sularının hastanın salyasındaki Koronavirüs miktarını azaltıp azaltamayacağını inceledi. Araştırmanın bütün bulguları 2021 başında yayımlanacak.

Araştırmanın ön bulguları, ağız temizleme suları ile gargaranın koronavirüsle temas anından 30 saniye içinde virüsü öldürebileceğini tespit etti.

Klinik testleri yürüten Profesör David Thomas, “İlk bulgular oldukça umut vadetse de daha fazla klinik araştırmaya gerek olduğu çok açık” dedi.

Uzman periodontist Dr. Nick Claydon, ağız temizleme sularının koronavirüsle mücadelede el yıkama, sosyal mesafe ve maske gibi temel bir önlem olabileceğini söyledi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar