Connect with us

Kent

Adalar’da kullanılacak elektrikli araçlar görüntülendi

Adalar’da atlı faytonların yerine kullanılacak elektrikli araçların bir kısmı Büyükada’ya getirildi. 4 kişilik ile 14 kişilik iki model araçtan Büyükada’da toplamda 60 adet olması bekleniyor. Cuma günü gerçekleştirilecek açılışın ardından elektrikli araçların kullanımının başlaması bekleniyor.

Published

on

Adalar’da kullanılacak elektrikli araçlar görüntülendi
Reklamlar

Geçtiğimiz aylarda, Adalar’da faytona sürülen atlar ruam hastalığı sebebiyle tartışma konusu olmuş ve atların faytona sürülmesine son verilerek elektrikli faytonların Adalar’da kullanılacağı açıklanmıştı. Adalar’da kullanılacak elektrikli araçların bir kısmı Büyükada‘ya getirildi. Şu an Büyükada’da bir park alanında 5 adet 14 kişilik, 12 adet 4 kişilik aracın bulunduğu görüldü. Bu akşam itibariyle araç sayısının toplam 30 olacağı da öğrenildi.

Elektrikli araçların kullanımı cuma günü başlayacak

Elektrikli araçların kullanımının cuma günü gerçekleştirilecek açılış ile başlayacağı öğrenildi. Ayrıca Büyükada’da 40 adet toplu taşımacılık amaçlı ve 20 adet gezi amaçlı elektrikli araç, Heybeliada’da 10 adet toplu taşımacılık amaçlı ve 10 adet gezi amaçlı araç, Burgazadası’nda 5 adet toplu taşımacılık amaçlı, Kınalıada’da 5 adet toplu toplu taşımacılık amaçlı elektrikli araçların kullanılacağı öğrenildi. Ayrıca Büyükada’da toplu taşımacılıkta kullanılacak olan elektrikli araçlar için yol şeritlerinin çizildiği ve trafik levhalarının konulduğu görüldü.

Adalar’da kullanılacak elektrikli araçlar görüntülendi

Hastane onaylı rapor ile alınan akülü araçlar haricinde, bireysel akülü araç kullanımının kademeli bir şekilde azaltılarak 30 Haziran 2020 tarihinden itibaren yasaklanacağı edinilen bilgiler arasında. Toplu ulaşım amacıyla belirlenen güzergahlarda çalışacak elektrikli araçların İstanbul bütünü elektronik bilet entegrasyonuna dahil olacağı öğrenildi.

Büyükada esnaflarından Özcan Doğan, “Teknolojinin gelişmesiyle dünya da değişiyor. Adalar için de böyle bir çalışma oldu. Faytonun yeri tabii ki de tartışılmaz. Fayton bir kere nostalji, bir tarih, bir kültür demek. Teknoloji ilerledikçe akülü araçlar ve minibüsler geldi. Bunlar da söylendiği kadarıyla İstanbul kart ile çalışacakmış. Ada halkının yarısı bunu onaylarken, bazıları da eskiyi özlüyor. Fakat olanla ölene çare yok. Adada yuvarlak şekilde ring halinde çalışacaklar. Beşer dakika arayla hizmet verecekler. Özel binmek isteyen turistler için taksi modeli geliştirmişler, onlar da güzel. İsteyen kartını basıp geçecek, isteyen parasıyla taksi modeline binecek. Ara sokaklarda durak yok, ana arterlerde var. Ana arterlerde düz şekilde devam edecekler” diye konuştu.

Gündem

İstanbul’da maske takmamanın cezası 900 lira

İstanbul’da maske takmamanın cezası kaymakamlıklara bırakıldığı için ilçeden ilçeye ceza miktarı farklılıklar gösteriyordu. Farklılık dün akşam saatlerinde alınan kararla son buldu. Kentte maske takmayanlara 900 lira ceza kesilecek.

Published

on

By

İstanbul’da maske takmamanın cezası 900 lira
Reklamlar

Koronavirüs sebebiyle 48 ilde maske takma zorunluluğu kararı alındı. İstanbul Valiliği de açık alanlarda maske takma zorunluluğuna uymayanlara ceza kesileceğini açıkladı.

İstanbul’da koronavirüs tedbirleri kapsamında kesilen cezalar kaymakamlıklara bırakıldığı için 3 bin 150 liraya kadar ceza kesiliyordu. Ancak bu cezalar ilçeden ilçeye farklılık gösteriyordu.

Örneğin Beşiktaş Kaymakamlığı’nca dün 3 gün uyarma ardından 950 lira cezai işlem uygulanacaktı. Bu rakam Gaziosmanpaşa’da ise 392 lira olarak belirlenmişti.

Farklılığı ortadan kaldırmak için İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi dün Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası İstanbul’da maske takmamanın cezası 900 TL olarak belirlendi.

Okumaya Devam Et

Gündem

İstanbul Havalimanı taksicilerinden İBB’nin yeni taksi projesine tepki: ‘Taksiciler aç geziyor’

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, İBB’nin İstanbul’a 5 bin yeni taksi projesine tepki göstererek, “Bütün samimiyetimle söylüyorum şu anda taksicilerin çay içecek ve evine ekmek götürecek parası yok cebinde. Aç geziyor taksiciler. ‘Ben 5 bin taksi plakası çıkaracağım’ demek bize göre son derece yanlış” dedi.

Published

on

By

İstanbul Havalimanı taksicilerinden İBB’nin yeni taksi projesine tepki: ‘Taksiciler aç geziyor’
Reklamlar

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, taksicilerin koronavirüs salgını nedeniyle zor günlerden geçtiğini söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun İstanbul’a 5 bin yeni taksi plakası çalışmasıyla ilgili açıklamalarına değinen Can, şöyle konuştu:

“Bütün samimiyetimle söylüyorum şu anda taksicilerin çay içecek ve evine ekmek götürecek parası yok cebinde. Aç geziyor taksiciler. ‘Ben 5 bin taksi plakası çıkaracağım’ demek bize göre son derece yanlış. Zamanlaması da yanlıştır. Bize göre ihtiyaç da yoktur. Sivil toplum örgütleriyle de meslek temsilcileriyle böyle bir mutabakat sağlamadan yapılan açıklamayı doğru bulmuyoruz.”

Can, “İhalenin yapılması için her şeyden önce korsanın İstanbul’da bitirilmesi gerekir. İstanbul Havalimanında geçmek istediğimiz ama geçemediğimiz akıllı taksi, dijital taksiyi İstanbul’daki tüm araçlara geçirmemiz lazım. İstanbul’da taksilerin 24 saatte yüzde 47’si boş, yüzde 53’ü dolu geziyor. Bir kere bu doluluk oranını artırmamız gerekiyor. Doluluk oranını yüzde 70-75’lere çıkarırsak belki de İstanbul’da hiç taksiye ihtiyaç olmayacak hem de boşuna akaryakıt yakmamış olacak. Korsanı bitirdikten sonra bilimsel bir çalışma yapılır ve ondan sonra İstanbul’da taksiye ihtiyaç var ise ihale yapılabilir. İstanbul’da kesinlikle şu anda taksiye ihtiyaç yoktur” dedi.

‘Belediyenin işi taksicilik yapmak değil’

İBB’nin projeyi hayata geçirmek istemesi halinde yasal zeminlerde mutlaka haklarını arayacaklarını belirten Can, şöyle devam etti:

“Belediyenin işi taksicilik yapmak değil. Başkanımız Avrupa’dan örnekler verdi. Diyor ki ‘Paris’te 8.5 milyon nüfus var. 16 bin taksi var.’ Paris’te 8.5 milyon nüfus var ama 50 milyona yakın turist var. Bunun hesabını yapıyor mu başkan? İnsanların Paris’teki alım gücüyle bizim alım gücümüz bir mi? Bunların hepsinin hesabının yapılması, bilimsel bir çalışma yapılması gerekir” ifadelerini kullandı.

‘İstabul’da taksi plakası vatandaşın elinde’

Can, İstanbul’da 300 bin insanın taksicilikten geçindiğine dikkati çekerek, “İstabul’da taksi plakası vatandaşın elindedir. Tahditli olduğu için vatandaş buna yatırım yapmıştır. Eğer ihtiyaç varsa, yetki belediyedeyse belediye artış yapabilir, bakanlıktaysa bakanlık artış yapabilir. 300 bin insan bu taksicilikten geçinmektedir, bu insanları yok saymaktır. Eğer İstanbullulara hizmet etmek istiyorsan, yolcu memnuniyetini artıralım. Taksiyi dijitalleştirelim. Yolcunun sıkıntılarını çözelim. Taksiciyi, şöförü ve İstanbulluyu mutlu edelim” şeklinde konuştu.

Projenin İstanbul’daki taksi sorununu çözmeyeceğini anlatan Can, “İstanbul’a hizmet bu mudur? İstanbulluya hizmet taksiciyi eğitmek, daha donanımlı hale getirmektir. 17.00-20.00 arasında trafiğin yoğun saatlerinde siz isterseniz 5 bin değil, 15 bin taksi koyun gene problem olacaktır” dedi.

Okumaya Devam Et

Kent

Mansur Yavaş’ın başlattığı kampanyaya büyük ilgi: Bütün su faturaları ödendi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, “İyilik hastalıktan daha bulaşıcıdır” sloganıyla başlattığı “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin” kampanyası büyük ilgi gördü. ASKİ’ye su borcu olan vatandaşların tüm borçları ödenirken, Başkan Yavaş’ın toplumsal dayanışma çağrısına kulak veren hayırseverler, “Su Ver”, “Bilet Ver”, “El Ver” ve “İftar Ver” kampanyalarına toplamda 28 milyon 399 bin 523 TL destek sağladı.

Published

on

By

Mansur Yavaş’ın başlattığı kampanyaya büyük ilgi: Bütün su faturaları ödendi
Reklamlar

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ın başlattığı “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin” kampanyası büyük destek gördü.

Başkan Yavaş’ın toplumsal dayanışma çağrısıyla koronavirüs salgını sürecinde işini kaybedenler başta olmak üzere ihtiyaç sahibi vatandaşların imdadına hayırseverler yetişti. “Su Ver”, “Bilet Ver”, “El Ver” ve “İftar Ver” kampanyaları ile binlerce vatandaşa toplamda 28 milyon 399 bin 523 TL yardım sağlandı.

İCRA BORCU OLAN SU FATURALARININ TAMAMI DA ÖDENDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesinin www.ankaratekyurek.com internet adresinde verileri günlük olarak yayınlanan kampanyalara destek veren hayırsever vatandaşlar, icra borcu olanların su faturalarının tamamını ödedi.

Önce sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi aileler ile borçlarından dolayı suları kapalıyken salgın nedeniyle geçici olarak suları açılan aileler başta olmak üzere 72 bin 604 abonenin toplam 147 bin 322 adet su faturasının tamamı ödendi. Son olarak abonesine ulaşılamayan ve borçlarının ödenmemesinden dolayı icra dosyaları oluşan 4 bin 602 aboneye ait 23 bin 672 adet su faturası hayırsever vatandaşlar tarafından kapatıldı. Hayırsever vatandaşlar toplamda 7 milyon 780 bin 283 TL’lik su borcunu ödeyerek, ASKİ’nin hesaplarına yatırdı.

“İFTAR VER” VE “BİLET VER” KAMPANYALARI SONA ERDİ

Komşusu açken tok yatmayan, toplumsal birlikteliğini yardımlaşma ve dayanışma u¨zerine inşa eden, zor zamanlarda birbirine destek olmak için aracı olmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine iftarlık sıcak yemek göndererek, örnek bir kampanyaya daha imza attı.

Ankara’yı aşarak Türkiye çapında iyilik salgınına dönüşen “İftar Ver” kampanyasıyla Ramazan ayında 73 bin 864 hayırsever vatandaş tarafından 500 bin 102 iftar paketi satın alınarak, 7 milyon 501 bin 530 TL’lik destek sağlanmış oldu.

Büyükşehir Belediyesinin “Bilet Ver” uygulaması da yoğun ilgi gördü ve kısa sürede sona erdi. Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım alan ya da yardım talebinde bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşların 12 bin 775 ANKARAKART’ına hayırseverler tarafından toplamda 731 bin 510 TL yu¨kleme yapılarak ulaşım ihtiyaçları karşılandı.

İYİLİK BULAŞTI

Başkan Yavaş sosyal medya hesapları üzerinden hayırsever vatandaşlara gösterdikleri ilgi için teşekkür ederken, ihtiyaç sahipleriyle hayırseverler arasında köpru¨ olmaya devam eden Bu¨yu¨kşehir Belediyesinin “El Ver” kampanyası ise devam ediyor.

Başkent’te başlayan iyilik dalga dalga yayılırken, koranavirüs salgını nedeniyle işini kaybeden veya iş yerini kapatmak zorunda kalarak Ankara Büyükşehir Belediyesine nakit yardımı için başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşların IBAN adreslerine hayırseverler tarafından toplamda 12 milyon 386 bin 200 TL nakit yardımında bulunuldu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar