Connect with us

Dünya

ABD’nin 17 eyaletinde salgın alarmı: ‘Kirpileri öpmeyin’

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), evde beslenen kirpilerle bağlantılı olduğuna inanılan ve çok sayıda eyaleti kapsayan bir salmonella salgınını araştırıyor.

Published

on

ABD’nin 17 eyaletinde salgın alarmı: ‘Kirpileri öpmeyin’

Perşembe günü CDC, 17 eyalette toplam 32 kişiye Salmonella Typhimurium suşunun bulaştığını açıkladı. CDC’nin aktardığına göre, görüşülen 23 hastadan 16’sı bir kirpiyle temas ettiğini bildirdi. Cuma itibariyla herhangi bir ölüm bildirilmedi ama 5 kişi hastaneye kaldırıldı.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, CDC, salmonellanın bakteriye maruz kaldıktan 6 saat ila 6 gün sonra ishal, ateş ve mide krampları gibi semptomlara neden olduğunu ve hastalığın genellikle 4 ila 7 gün sürdüğünü belirtiyor. Tedavi genellikle gerekmese de bazı vakalar hastaneye yatmayı gerektirecek kadar şiddetli olabiliyor.

Kurum, insanları hasta eden salmonella suşunun New York’taki hasta bir kişinin evinde bulunan kirpiden toplanan örneklerde belirlendiğini söyledi. CDC ayrıca, sahiplerinin kirpileri evcil hayvan dükkanları, yetiştiriciler veya online mağazalar gibi çeşitli kaynaklardan satın aldıklarını bildirdiğini ve “ortak bir kirpi kaynağını tespit edilmediğini” ekledi.

Salgınları araştıran CDC, kirpilerin “sağlıklı ve temiz görünseler de dışkılarında Salmonella mikropları taşıyabileceklerini” ve bu mikropların kolayca yayılabileceğini evcil hayvan sahiplerine hatırlattı.

Sağlık kurululu, salmonelladan korunmak için ellerinizi sabunla yıkamanızı, kirpileri öpmekten veya kucaklamaktan kaçınmanızı ve yaşam alanlarını temiz tutmanızı öneriyor.

CDC ayrıca, 5 yaş altı çocukların, 65 yaş üstü yetişkinlerin ya da bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin bulunduğu ailelerin kirpilerden ve diğer küçük evcil hayvanlardan kaçınmasını tavsiye etti. Zira bu aileler, “evcil hayvanların taşıyabileceği mikroplardan kaynaklanan ciddi hastalıklar açısından daha büyük risk altında”.

Kirpiyle bağlantılı salgına ek olarak CDC, birden fazla eyaleti kapsayan, evcil sakallı ejderlerle bağlantılı ayrı bir salgını da araştırıyor. 13 hastadan 10’u, hastalanmadan önce bir sakallı ejderle temas kurduğunu bildirdi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar