Connect with us

Dünya

9 aylık Mia bebeğin kurtulması için ünlülerden destek çağrısı

Polonya’da yaşayan Natalia ve Fatih Kurtuldu çiftinin, SMA Tip 1 hastası, 9 aylık bebekleri Mia’nın, sağlığına kavuşabilmesi için zolgensma gen tedavisi olması gerekiyor. Tedavi için gerekli ücretin karşılanması amacıyla Polonya’da başlatılan kampanyaya birçok ünlü destek verirken, Mia bebek için açık artırmalar, yarış ve turnuvalar düzenlendi.

Published

on

9 aylık Mia bebeğin kurtulması için ünlülerden destek çağrısı
Reklamlar

Polonya’da yaşayan Natalia ve Fatih Kurtuldu çiftinin, SMA Tip 1 hastası, 9 aylık bebekleri Mia’nın, sağlığına kavuşabilmesi için zolgensma gen tedavisi olması gerekiyor. Tedavi için gerekli ücretin karşılanması amacıyla Polonya’da başlatılan kampanyaya birçok ünlü destek verirken, Mia bebek için açık artırmalar, yarış ve turnuvalar düzenlendi. Koronavirüs nedeniyle Mia için düzenlenen kampanya yavaşlarken, Fatih Kurtuldu kızının iyileşmesi için Türk vatandaşları kampanyaya katılmaya davet etti. Hazal Kaya, İbrahim Çelikkol, Bergüzar Korel, Ceyda Düvenci, Birce Akalay gibi birçok ünlü ismin de destek verdiği kampanyaya hayırseverlerin katılımı bekleniyor.

Polonya’da yaşayan İngilizce öğretmenliği ve gıda işletmeciliği yapan İzmirli Fatih Kurtuldu (30) ve Polonyalı hukuk fakültesi öğrencisi Natalia Papierz Kurtuldu (29) çifti, 9 aylık kızları Mia’yı doğduktan birkaç ay sonra hareketlerindeki yavaşlığı fark etmeleri üzerine hastaneye götürdü. Doktorların kilo azlığından kaynaklanan bir güçsüzlük olabileceğini ve tanı için erken olduğunu söylemesi üzerine aile, eve gönderildi. Mia 5 aylık olduğunda kafa kaldıramama ve hareket edememe semptomlarının devam etmesi üzerine aile, yeniden hastaneye başvurdu. Yapılan genetik testin sonucunda ise Mia bebeğe SMA Tip 1 teşhisi konuldu. Bunun üzerine Mia bebek, Polonya Devleti’nce karşılanan zolgensma gen tedavisi görmeye başladı ancak aile, tedaviyi uzun süre görmesi gerektiği halde devletin yalnızca iki yıllık anlaşması olduğunu öğrendi. Bunun üzerine Polonya’da resmi bir vakıf tarafından Mia bebek için yardım kampanyası başlatıldı. Kampanya Polonyalı birçok ünlü tarafından destek görürken, Mia bebek için açık artırma, yarış ve turnuvalar düzenlendi. Bu etkinliklerden elde edilen gelirler aileye teslim edildi. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle kampanya, Polonya’da yavaşladı. Bunun üzerine aile, sosyal medya üzerinden kampanyayı Türkiye’de de duyurarak Türk vatandaşlardan destek olmalarını istedi. Hazal Kaya, İbrahim Çelikkol, Cem Özkök, Bergüzar Korel, Bengü, Ceyda Düvenci, Birce Akalay gibi birçok ünlü isim paylaştıkları videolarla hayırseverleri kampanyaya davet etti.

‘HAREKET ETMEDE GÜÇLÜK ÇEKİYORDU’

Mia Kurtuldu’nun İzmir’in Dikili ilçesinde oturan halası Duygu Kurtuldu (32), “Mia doğduktan sonra dördüncü ayda annesi güçsüzlüğü fark etti. Beşinci ayda ise kafa kaldırma ve hareket etmede güçlük çektiği fark edildi bunun neticesinde tekrar çocuk doktoruna götürdüler. Fizyoterapiye yönlendirildi ve kaslarına bakıldı. Ayaklarından refleks alınmayınca SMA’dan şüphelenildi. Bunun üzerine bir genetik test yapıldı. Bir ay sonrasında test sonucu geldi ve maalesef SMA Tip 1 hastası olduğu öğrenildi” diye konuştu.

‘KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAMPANYA YAVAŞLADI’

Polonya’da bu hastalıkla mücadele edebilmek için Mia’nın ailesinin yasal bir vakıf aracılığıyla bir kampanya başlattığını söyleyen Kurtuldu, “Bu kampanyayı bizler de Türkiye’de duyurmaya çalışıyoruz. Mia için Polonya’da birçok açık artırma ve kermesler düzenlendi. Koşu yarışmaları yapıldı. Stadyumdaki maçlara kumbaralar kondu ve destek olmak isteyen kişiler bu kumbaralara para attılar. Koronavirüs sebebiyle bunların hiçbirini yapamaz hale geldik ve kampanyamız çok yavaşladı” dedi.

ÜNLÜ İSİMLERDEN DESTEK YAĞDI

Mia’nın tedavisinin sürdüğünü belirten Kurtuldu, şunları söyledi:

“Şu anda Polonya Devleti’nin karşıladığı bir ilaç var bu vücuttaki kopya geni destekleyici bir tedavi. Üretilen proteinin vücutta tutulmasını sağlıyor ancak ana gen üzerinde bir etkisi yok. Bu tedavinin her dozu 100 bin dolar civarında ve yılda 3 kez ömür boyu kullanılması gerekiyor, ancak Polonya Devleti ve firma tarafından yapılan bu ilaç için yalnızca iki yıllık bir sözleşme var. Firmayla olan anlaşmanın bitmesine 1 yıllık süreç kaldı. Mia’nın ise bu ilacı sürekli kullanması gerekiyor. Türkiye’de de bu kampanyayı duyurmaya başladık. Hazal Kaya, İbrahim Çelikkol, Cem Özkök, Bergüzer Korel, Bengü, Ceyda Düvenci, Birce Akalay, bu kampanyanın duyulması için bizlere destek oldu.”

‘LÜTFEN FESTEK OLUN’

Mia bebeğin halası Duygu Kurtuldu’nun internet üzerinden görüntülü konuşmayla bağlandığı baba Fatih Kurtuldu ise, “Türk vatandaşlarımızı bu kampanyaya destek olmalarına davet ediyoruz. Bizim bu ilacı karşılamaya gücümüzün yetmesi mümkün değil. Lütfen sizler de bu kampanyaya destek olun ve Mia bebeği hep birlikte sağlığına kavuşturalım” dedi.

Mia bebeğin Dikili’de yaşayan dedesi Hüseyin Kurtuldu ise, “Torunumun kurtulması için desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen sesimizi duyun” dedi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Hapis cezası bittiği halde 5 yıl daha cezaevinde kaldı: Kimse bana haber vermedi ki

Samoa’da 2008’de cezaevine giren Sio Agafili’ye verilen iki cezanın eş zamanlı olarak çekildiği fark edilmeyince Agafili cezası bitmesine rağmen 5 yıl daha cezaevinde kaldı.

Published

on

By

Hapis cezası bittiği halde 5 yıl daha cezaevinde kaldı: Kimse bana haber vermedi ki
Reklamlar

45 yaşındaki Sio Afagili’nin normal şartlarda 2015’in Aralık ayında tahliye edilmesi gerekiyordu. Agafili, bu sene başka bir konu için mahkemeye gittiğinde hakim hatayı fark etti.

Üç çocuk babası olan Agafili, Samoa Observer’a verdiği röportajda, “Kimse bana hapis cezamın ne zaman biteceğini söylemedi ki” dedi.

“Parmaklıklar arkasında günleri takip etmeyi bıraktım” diyen Agafili, “Ne zaman çıkacağım hakkında pek bir şey hatırlamıyordum. Sadece cezamı çekmem gerektiğini biliyordum” ifadelerini kullandı.

Agafili ilk olarak 2008’in Kasım ayında hırsızlıktan suçlu bulunmuş ve 7 yıl hapis cezasına çaptırılmıştı. Samoalı adam iki ay sonra başka bir hırsızlık davasında da suçlu bulundu ve 5 yıl hapis cezasına çaptırıldı. Samoa yasalarına göre Agafili’nin bu iki cezayı aynı anda çekmesi ve 2015’in Aralık ayında serbest bırakılması gerekiyordu.

Okumaya Devam Et

Dünya

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü

Hindistan’ın farklı bölgelerinde gök görültülü sağanak sırasında yıldırımların isabet etmesi sonucu 116 kişi yaşamını yitirdi.

Published

on

By

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü
Reklamlar

India Today gazetesinin haberine göre Bihar eyaleti yerel hükümeti, Bihar eyaletinin farklı bölgelerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırımlar nedeniyle 92 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Uttar Pradesh eyaleti yerel hükümeti, yıldırımların isabeti etmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybettiğini, 12 kişi yaralandığını açıkladı. Sağanağın etkisiyle bölgede çok sayıda bina da hasar gördü.

​Diğer yandan Başbakan Narendra Modi, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Bihar eyaletinde, Temmuz 2019’da şiddetli yağışlar sırasında düşen yıldırımlar 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan’da her yıl 2 bin civarı kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!

Hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki adamın durumunun stabil olduğu belirtildi

Published

on

By

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!
Reklamlar

New York Şehri’nin Harlem bölgesinde bir adam bıçaklı saldırıya uğradı. Adam, saldırıdan ufak yaralarla kurtulsa da kafasına saplanmış bıçakla ambulansın etrafında dolanması birçok kişiyi şaşırttı.

Instagram üzerinde paylaşılan görüntülerde ismi paylaşılmayan adamın kafasına bir bıçak saplıyken sakin bir şekilde çevresindekilerle konuştuğu ve FDNY ambulansına yürüdüğü görülüyor.

New York Post’un aktardığına göre görgü tanıklarından biri, “Hiç hissetmiyormuş gibi duruyordu. Ambulansa binmeyi reddetti” diye konuştu.

Yakınlardaki bir mağazada çalışan ve olaya tanık olan bir güvenlik görevlisi de, “Travmatize oldum. Sanki bir korku filmi sahnesinin içine düştüm” ifadelerini kullandı.

Polis, 36 yaşındaki Harlem sakininin bıçak kafatasını penetre etmediği için hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Harlem Hastanesi’ne kaldırılan adamın durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Bazı görgü tanıklarına göre adam, bir kadına şiddet uygulamaya başlayınca kadın kafasına bıçak saplayarak karşılık verdi. Polis ise kadın ve adamın aynı tarafta yer alıp bir başka kişiyle kavga ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar