Connect with us

Dünya

20 yıldır yanına erkek yılan yaklaşmayan 62 yaşındaki dişi piton yumurtladı

Hayvanat bahçesi yetkilileri olayın sırrını genetik inceleme sonucu ortaya çıkaracak

Published

on

Reklamlar

ABD’de bir hayvanat bahçesinde tutulan 62 yaşındaki dişi piton, 20 yıldır yanına erkek piton yaklaşmamış olmasına rağmen 7 yumurtayla birlikte bulundu.

ABD’deki St. Louis Hayvanat Bahçesi’nde bulunan uzmanlar, Kraliyet Pitonu (Python regius) türü hayvanın nasıl yumurtladığını anlamaya çalışıyor.

Hayvanat bahçesindenki herpetoloji biriminin yöneticisi Mark Wanner Kraliyet pitonlarının herhangi bir erkek yılanla cinsel ilişkiye girmeden (aseksüel) üremesinin sıradışı olsa da nadir olmadığını söyledi. Buna partenogenez ya da döllenmesiz üreme adı veriliyor.

Bu tür yılanlar ayrıca bazen döllenmeyi geciktirmek için sperm de depolayabiliyor.

Ancak Wanner bu durumun sıradışı olduğunu zira Kraliyet pitonlarının genellikle 60’lı yaşlara gelmeden yumurtlamaya bıraktığını belirtti.

Wanner yılanın herhangi bir hayvanat bahçesinde kayededilmiş en yaşlı yılan olduğunu da vurgulayarak “O, kesinlikle tarihte bildiğimiz en yaşlı yumurtlayan yılan” ifadelerini kullandı.

On July 23, something incredible happened at the Charles H. Hoessle Herpetarium at the Saint Louis Zoo — a ball python laid eggs! That might not sound too thrilling to some, but to our Herpetarium staff it definitely was. This particular female snake is over 50 years old (the oldest snake documented in a Zoo) and has not been with a male in over 15 years! Ball pythons​, native to central and western Africa, are known to reproduce sexually and asexually, which is called facultative parthenogenesis. Snakes are also known to store sperm for delayed fertilization. Now the question is, which of the two explanations is the reason for the eggs? Without genetic testing, Zoo staff won't know if this ball python reproduced sexually or asexually, but they intend to find out. As the keepers continue to incubate the eggs, they will be sending off samples for genetic testing. #KeeperPerspective #BringTheStlZooToYou

Saint Louis Zoo paylaştı: 3 Eylül 2020 Perşembe

Dünya

Terk edilen köpek: Babam salgın nedeniyle işini ve evini kaybetti; bana yeni yuva bulun

ABD’de, tasması bir ağaca bağlanarak terk edilen köpeğin yanında, sahibinin Covid-19 salgını nedeniyle işini ve evini kaybettiğinin yazılı olduğu not bulundu.

Published

on

By

Reklamlar

Indiana eyaletinin Johson County bölgesinde bulunan 18 aylık köpeğin yanındaki notta şunlar yazıyordu: “Benim adım Roadie. Yavruyken evlat edinildim. Şımartılan bir kızdım. Babam bana kendi koltuğunu verirdi yatmam için. Ama salgın nedeniyle işini kaybetti. Sonra da evini. Bana artık bakamıyor.”

“Otur”“Kalk” gibi şeyleri anladığının yazılı olduğu notta, “Bana lütfen yeni bir yuva bulun” ifadeleri de yer alıyordu.

Hayvan barınağının görevlileri köpeği alıp Facebook’ta fotoğraf ve bilgilerini paylaştılar. Roadie’yle ilgili paylaşım kısa süre sonra kaldırıldı. Bu, yeni bir yuva bulunduğu anlamına geliyor.

Barınağın müdürü Michael Delp salgın sürecinde terk edilen hayvanların sayısının arttıığını açıkladı.

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da uzaktan eğitim: 800 bin öğretmene dizüstü bilgisayar, öğrencilere sınırsız internet

Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim yapılması planlanan Almanya’da 800 bin öğretmene dizüstü bilgisayar dağıtılması ve öğrencilere 10 avro karşılığında sınırsız internet verilmesi kararlaştırıldı.

Published

on

By

Reklamlar

Başbakanlık binasında pandemi nedeniyle eğitimin aksamaması için düzenlenen ‘Eğitim Zirvesi’nden, eğitim bütçesine 500 milyon avro para aktarılması kararı çıktı. Ayrıca 800 bin öğretmen dizüstü bilgisayardan ve öğrenciler sınırsız internetten faydalanabilecek.

Pandemi nedeniyle eğitimin aksamaması için Başbakan Angela Merkel, Federal Eğitim Bakanı Anja Karliczek, SPD Eş Genel Başkanı Saskia Esken ve eyalet eğitim bakanlarıyla başbakanlık binasında ‘Eğitim Zirvesi’ düzenledi. Zirvede eğitimin sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Pandeminin ortaya çıktığı mart ayından bu yana eğitim alanında yapılan en kapsamlı toplantıda eğitimde dijitalleşme ve okullardaki hijyen konuları da ele alındı. Merkel toplantıda “Şu olağanüstü günlerde gençlerin salgının kaybedeni olmaması için hepimizin bir şeyler yapması gerekir” dedi.

Zirvede eyalet eğitim bakanları federal bütçeden eğitime pay ayrılmasını talep etti. Merkel, talebi yerinde buldu. Zirvede, federal bütçeden eyalet eğitim bütçesine 500 milyon avro para aktarılması kararı çıktı. Ayrıca 800 bin öğretmene dizüstü bilgisayar verilmesi, okullarda eğitimin dijital ortamda yapılması için alt yapının kurulması ve öğrencilere sınırsız internet kullanımından yararlanması da karara bağlandı. Hamburg Eyalet Eğitim Senatörü Ties Rabe “Çok büyük bütçeye sahip federal hükümet eyaletlere yardım etmeli” sözleriyle eğitim bakanlarının beklentilerini özetledi.

Okumaya Devam Et

Dünya

İsa’nın tekrar vücut bulmuş hali olduğunu iddia eden trafik polisi gözaltına alındı

Published

on

By

Reklamlar

Rusya’da Hz. İsa’nın tekrar vücut bulmuş hali olduğunu iddia eden eski trafik polisi Sergey Torop, polis tarafından gözaltına alındı.

“Vissarion” olarak tanınan Torop, yaklaşık 30 yıldır Hz. İsa olduğunu söyleyerek Sibirya’da bir külte liderlik ediyordu. Torop’un binlerce müridi bulunuyor.

Torop’un müritlerinin yaşadığı bölgeler polis ve helikopterler tarafından basıldı.Maskeli polisler uzun saçlı ve sakallı 59 yaşındaki Torop’u bir helikoptere bindirdi.

Baskında Torop ve iki yardımcısı gözaltına alındı. Rusya Soruşturma Komitesi, Torop’u yasa dışı bir dini organizasyon yönetmekle suçlayacaklarını bildirdi.

Komite, Torop’un kült üyelerinden zorla para aldığını ve müritlerinin duygusal istismara maruz bırakıldığını iddia etti.

1989’da trafik polisliği görevinden kovulan Torop, Sovyetler Birliği çökerken bir “aydınlanma” yaşadığını iddia etti ve “Son İman Kilisesi”ni kurdu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar