Connect with us

Dünya

1500 dolar karşılığında ‘şekerleme yapacak’ kişiler aranıyor

ABD’de bir uyku araştırmaları şirketi, ‘şekerleme yapmanın’ etkilerini gözlemlemek üzere ‘İyi İngilizce bilmek şartıyla’ katılımcılar aradığını açıkladı.

Published

on

1500 dolar karşılığında 'şekerleme yapacak' kişiler aranıyor

ABD merkezli uyku araştırmaları şirketi ‘Each Night’ bir ay boyunca uyuyarak araştırmaya katılacak kişiler aradığını ve seçilen kişilere 1500 dolar ödeneceğini açıkladı.

Uyku ve ‘şekerlemenin’ motivasyon, hafıza ve üretkenlik üzerinde etkilerinin inceleneceği araştırmada, ‘Uyku eleştirmeni’ adı verilen katılımcıların deneyimleriyle ilgili soruları yanıtlamak için uykudan önce ve sonra bir video görüşmesine katılmaları gerekecek.

31 Mayıs’a kadar başvurulabilecek iş için aranan en temel özellik ise iyi derecede İngilizce bilmek.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma ise şekerleme dürtüsünün genetik olabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, gün içinde şekerleme yapma eğilimini yöneten düzinelerce gen bölgesini keşfetti ve insanların şekerleme yapmaktan keyif almalarını sağlayacak bazı genetik özellikleri paylaştıklarını tespit etti.

‘Yetişkin insanlarda Akdeniz kültürlerinde yaygın’

Harvard’a bağlı Massachusetts General Hospital’daki (MGH) Harvard Investigators liderliğindeki bir ekip tarafından yapılan çalışmada, “Yetişkin insanlarda, gündüz uykuları Akdeniz kültürlerinde ve ABD’de oldukça yaygındır” ifadelerine yer verildi.

MGH Genomik Tıp Merkezi’nden Hassan Saeed Dashti, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Uyuklamak biraz tartışmalı bir konu” derken, şekerlemelerinin uzun süredir kültürün bir parçası olduğu İspanya gibi bazı ülkelerde artık bu alışkanlığın sona ermeye başladığını söyledi.

ABD’deki bazı şirketler ise gündüz uykularını üretkenliği artırmanın bir yolu olarak görüyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar