Connect with us

Gündem

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler İstanbul’da anılıyor: Unutturmayacağız, affetmeyeceğiz!

Published

on

10 Ekim Katliamı'nda yaşamını yitirenler İstanbul'da anılıyor: Unutturmayacağız, affetmeyeceğiz!

İstanbul emek, barış ve demokrasi güçlerinin 10 Ekim Ankara Katliamı adına düzenlediği anma Kadıköy’de başladı.

Kadıköy’ün Beşiktaş İskelesi’nde bir araya gelerek çağrı yapan birçok kitle örgütü, “10 Ekim’i unutma, unutturma” , “Faşizme karşı omuz omuza” , “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” , “Direne direne kazanacağız” , “10 Ekim’in hesabı sorulacak” sloganları attı.

10 Ekim Katliamı'nda yaşamını yitirenler İstanbul'da anılıyor: Unutturmayacağız, affetmeyeceğiz!

10 Ekim 2015’te ne oldu?

7 Haziran seçimlerinin ardından koalisyon kurulamayınca erken seçime gidildiği, çözüm sürecinin fiili olarak rafa kalkmasınıyla çatışmaların başladığı ve 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın yaşandığı bir ortamda, Ankara’da Emek, Demokrasi ve Barış mitingi için çağrı yapıldı.

Aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) de bulunduğu çeşitli meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı bu çağrıya, farklı siyasi parti ve hareketler ile sanatçılardan da destek geldi. Miting için yapılan çağrılarda “savaş politikalarına karşı barışta ısrarcı olmak” vurgusu vardı.

Ankara Valiliği tarafından da izin verilen mitingin programı uyarınca, katılımcılar 10:00’da Ankara Tren Garı önünde buluşacak, buradan Sıhhiye Meydanı’na yürüyecek ve 12:00’de bu meydanda mitingi gerçekleştireceklerdi. Ancak kalabalığın yeni toplanmaya başladığı 10:04’te üç saniye arayla iki patlama meydana geldi.

Daha sonradan IŞİD bağlantılı iki kişi tarafından eş zamanlı düzenlendiği anlaşılacak bu iki intihar saldırısı sonucunda 103 kişi yaşamını yitirdi. Resmi kaynaklara göre 391 kişi de yaralandı.

10 Ekim Katliamı'nda yaşamını yitirenler İstanbul'da anılıyor: Unutturmayacağız, affetmeyeceğiz!

Türkiye tarihinin en kanlı intihar saldırısı olarak kayıtlara geçen bu bilançonun ardından, üç günlük ulusal yas ilan edildi. Ayrıca siyasi partiler de seçim kampanyalarına ara verdi.

Saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kınama mesajı yayınlayıp “herkesi sorumlu davranmaya, dikkatli hareket etmeye, terörün yanında değil, karşısında yer almaya” çağırırken dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, saldırının “demokrasiyi, demokratik hak ve özgürlükleri” hedef aldığını söyledi.

Dönemin HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise “Bu, devletin birliğine yapılmış bir saldırı değil. Bu, devletimiz tarafından halkımıza yapılmış bir saldırıdır” sözleriyle tepki verdi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar